Mostani, a béren kívüli juttatásokat feltérképező körképünknek a tavaszi-nyári időszak ad aktualitást, hiszen mindenki szeret sportolni, utazni, wellnessélményekkel gazdagodni, kikapcsolódni. S miért ne tenné ezt adómentesen?
Az üdülési csekk
Az üdülési csekk mint béren kívüli juttatás 2008-ban is az év első napján érvényes minimálbér (69 ezer forint) nagyságáig adómentes. A juttatást a munkáltató adhatja a munkavállalójának, a munkavállaló közeli hozzátartozójának, a szakképző iskola tanulójának, szakmai gyakorlatosoknak, valamint a saját nyugdíjasainak és azok közeli hozzátartozójának. Ugyancsak adómentes a gazdasági társaság által a személyesen közreműködő tagjának és közeli hozzátartozóinak juttatott üdülési csekk a megjelölt értékhatárig.
Az üdülési csekk a családosok, a belföldi utazást kedvelők számára rendkívül kedvező juttatási forma, hiszen számos felhasználási módot nyújt, amelyeknek köre tavasszal és nyáron jelentős mértékben kiszélesedik.
Az üdülési csekket a következő területeken lehet felhasználni: szállás és hozzá kapcsolódó egyéb szolgáltatások, utazási szolgáltatások, egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, sport- és szabadidő-szolgáltatások, horgászengedélyek, fürdő- és uszodai szolgáltatások, állat- és növénykertek belépői, étkezés, Hungaroring-belépőjegyek, Hungexpo-belépőjegyek, kulturális szolgáltatások, szabadidős cikk kölcsönzése, belföldi utasbiztosítás megkötése. Mint a felsorolásból kiderül, ez a juttatás az év minden hónapjában lehetőséget ad a kellemes kikapcsolódásra és sportolásra.
A cafetériafelmérés alapján a magyar munkáltatók körében legnépszerűbb (31 százalék) juttatás az élet- és balesetbiztosítás, ami többek között a hazai adózás sajátságainak is köszönhető. Második az alkalmazottak képzése és a munkába járás költségeinek térítése holtversenyben, 28-28 százalékkal. A felmérés más részeiből kiderül azonban, hogy a két juttatás nem azonos csoportokra vonatkozik. Míg a munkába járás költségeit az alacsonyabban képzetteknek és az állami alkalmazottaknak térítik gyakrabban, addig a képzés inkább az amúgy is magasan kvalifikáltak és a magánszférában dolgozók előjoga.
A munkavállalók 18 százaléka kap ingyen italt a munkahelyen (ez a víztől az üdítőig bármi lehet), 16 százalékuknak jár nyugdíjbiztosítási hozzájárulás, és szintén 16 százalék kap magáncélra is céges telefont. Százból 14 egészségéhez járul hozzá a munkahely, flexibilis munkaidő 11-nek jár. Magáncélú laptopot 10 százalékuk kap, hat, öt, négy és három százalék céges autót, sporthozzájárulást, hétvégi rendezvényeket és mértéken felüli szabadságot élvezhet. Természetesen a felmérés adatai és számai nem az ország összes munkavállalójára igazak, hiszen nem kap minden tízedik magyar dolgozó céges notebookot. A felmérés csak azok körében vizsgálja a cafetéria használatát, akik egyáltalán kapnak bármely béren kívüli juttatást.
Érdekes a hazai helyzetet összevetni például a szlovákiaival. A Merces ottani felmérésre alapján úgy tűnik, hogy északi szomszédunknál összességében jóval kedvezőbb a helyzet. A szlovákiai munkaerő az élet- és balesetbiztosítás, valamint az egészségügyi ellátás kivételével minden kategóriában ellátottabb, mint a magyar. Háromszor annyi ember dolgozhat rugalmas munkaidőben és vehet részt céges szabadidős programokban, valamint több mint négyszer annyian vehetnek ki pluszszabadságot.
2007-ben mintegy 30 milliárd forint értékben 1,7 millió magyar használt üdülési csekket, ami a duplája az előző évek adatainak. A több mint 100 százalékos növekedést az tette lehetővé, hogy a jogszabályok adó- és járulékkedvezménnyel ösztönzik a munkáltatókat arra, hogy munkavállalóik és azok közeli hozzátartozói részére üdülési csekket vásároljanak. A gazdálkodószervezetek úgy tudnak a leghatékonyabban megfelelni a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos elvárásoknak, ha a dolgozóik életminőségének javításához a készpénzben történő kifizetés helyett az akár 60 százalékos megtakarítást eredményező üdülési csekkformát választják - derül ki a Nemzeti Üdülési Alapítvány közleményéből.
2008-ban főként a kulturális és szabadidősport-szolgáltatatók bekapcsolásával kívánja a alapítvány bővíteni a felhasználási lehetőségeket. Kedvező tendencia, hogy egyre több elfogadóhely nyújt - az üdülési csekk névértéken történő beváltásán túl - többletszolgáltatást, ad ajándékot vagy árkedvezményt az üdülési csekkel érkező vendégei számára.
Kultúrautalvány
A kultúrautalvány hasznos lehet egy-egy kirándulás, múzeumlátogatás során. Az utalvány a hatályos jogszabályok alapján adó- és járulékmentesen adható. Juttatása esetén jelentős, bérszinttől függően akár 65 százalékos költségmegtakarítás is elérhető. Az utalvány adómentessége a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. számú törvény 71. paragrafusa alapján változhat.
Az elfogadóhelyek közé tartoznak különböző kulturális intézmények, például mozik, jegyirodák, színházak, múzeumok, könyvtárak és egyéb művelődési intézmények. A kultúrautalvány felhasználási területe megegyezik az üdülési csekkével, ezért annak széles körű elterjedése csökkentheti a kultúrautalványt igénylő munkavállalók számát.
Az elfogadói kör sokrétűségét az is alátámasztja, hogy például a nagyobb zenei fesztiválokra - mint a Volt, a Sziget, a Balaton Sound - is lehet jegyet vásárolni üdülési csekkel és kultúrautalvánnyal is.
Egészségpénztári lehetőségek
A jó idő beköszöntével az egészségpénztári tagok számára is kinyíltak a lehetőségek. Mint ismeretes, a munkáltató munkavállalónként maximálisan havonta az év első napján érvényes minimálbér 30 százalékáig, idén tehát 20 700 forintig nyújthat adó- és járulékmentesen egészségpénztári tagdíjátvállalást. A havonta megtakarított összeg a tagok számára az általános gyógyszertári felhasználáson túl a tavaszi, nyári, őszi hónapokban számos kikapcsolódási lehetőséget is nyújt.
Egészségpénztári megtakarításból a sporttevékenység - uszoda, fitnesz, pályabérlet, sportoktatás és a többi - személyenként 69 ezer forintig fizethető ki adómentesen ebben az évben. A személyenként itt azt jelenti, hogy ez évtől a pénztártagon kívül már a jogosultjai is egyenként 69 ezer forintot költhetnek a pénztártag egyéni számlájának terhére. Pályabérlet esetén akár több név is szerepelhet a számlán. A kiadás elszámolásához nem szükséges orvosi igazolás, és a számlát kiállító szolgáltatóval nem kell szerződést kötni, de a számlán vevőként a pénztár neve, címe és a jogosult neve kell, hogy szerepeljen.
A gyógyüdülés, egészségügyi üdülés tekintetében egy jogosult esetén évente 160 ezer forintig, több jogosult esetén 240 ezer forintig adómentes a szolgáltatás igénybevétele, a nyitóegyenleg figyelembevétele nélkül. Viszont nem adómentes a wellness-szállodában igénybe vett rekreációs üdülés, még akkor sem, ha az tartalmaz egészségügyi szolgáltatást. Ám szintén adómentes az egészségügyi ellátással kombinált fürdőszolgáltatás.
Annak ellenére, hogy a korábbi évek trendjeinek megfelelően minden évben egyre erősödik a cafeteriarendszerek térnyerése, még mindig kevés cég használja ki a rendszer nyújtotta lehetőségeket. 2007-ben közel kétmillió munkavállaló részesült az adómentes s így a vállalatok számára költségcsökkentő béren kívüli juttatásokból. Szakértők egybehangzó véleménye szerint e tendencia még tovább erősödik majd, figyelembe véve a rendszer rugalmas működését elősegítő változásokat és a béren kívüli juttatásokra fordítható keretösszeg növekedését.