Tavaszi MMS

Kereskedelmi formában még sehol nem működik a világon a Multimedia Messaging Service (MMS), ám a szakemberek egyre többet beszélnek róla, és május környékére várják a szolgáltatás megjelenését. Ehhez képest csak néhány hét, és Magyarországon is bemutatják majd a mobiltávközlési cégek a saját MMS-ajánlataikat. A terjedést várhatóan lassítja, hogy egyelőre egyetlen, már kapható mobiltelefon képes MMS-t küldeni és fogadni, de van ilyen, és ez önmagában is az innovatív élmezőnybe helyezi az országot.

Az MMS – tehát amikor a rövid szöveges üzenetek (SMS) helyett képeket, sőt akár multimédiás filmeket is küldhetünk partnereinknek – jövője a szakemberek szerint biztatóbb, mint például a WAP-é (a GSM hálózatokon elérhető speciális információs szolgáltatás) és a GPRS-é (General Packet Radio Service, azaz csomagkapcsolt, az előtte létezőknél gyorsabb adatátvitel). Mégpedig azért, mert e szolgáltatás nem elébe megy az igényeknek, hanem létező keresletet próbál kielégíteni. Ma már ugyanis a mobilkészülék nem státusszimbólum, hanem mindennapi használati tárgy, és a kommunikáció egyik legfontosabb, legelterjedtebb eszköze. Használói ezért abszolút nyitottak a technikai újításokra. De miután egyre többen vannak, és egyre kevésbé érdeklődnek általában is a technika iránt, az újdonságok közül azok az eszközök és szolgáltatások fognak elterjedni, amelyek könnyen kezelhetők.

Szemléletváltás a CeBIT-en

Az MMS nem Japánból „gyűrűzött be” – ahol a beszélgető felek a harmadik generációs mobiltelefonokon is látják egymást beszélgetés közben –, de mégis új megközelítést hozott magával. Európában ugyanis a mobiltechnológiákat eleddig az üzleti felhasználók igényeire alapozták a fejlesztők, míg az MMS-szolgáltatások elindulásával fogyasztóibb szemléletre váltottak.

– Nem véletlen, hogy idén a márciusi CeBIT volt az első a nagy, neves, nemzetközi szakmai kiállítások sorában, ahol végre nem a technológia, hanem az alkalmazás állt a középpontban. Az a törekvés, hogy tegyük könnyebbé a mobiltelefonok üzleti és magánfelhasználóinak a dolgát az új szolgáltatások eléréséhez – mondja Langsteiner Marianne, a Westel Mobil Rt. üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója. – A CeBIT-en a Panasonic, a Motorola, a Siemens és a Nokia is a közönség elé tárta MMS-képes készülékeit, amelyek a leghamarabb nyáron kerülhetnek piacra. Mindegyik bemutatott telefon színes kijelzős és GPRS-támogatású, némelyikben beépített fényképezőgép is van. A külső színek és formák széles választékából bárki a saját képére formálhatja készülékét, kívül-belül. Hazánkban jelenleg a SonyEricsson T68i mobiltelefon kapható, amelynek segítségével a Westel a saját élő GSM/GPRS hálózatán már március végén bemutatta – a világon első szolgáltatóként – az új üzenetküldési formátumot, tehát az MMS-t. A felsorolt készülékek mindegyike a mai technikai csúcsot képviseli, ezért természetesen drágák, ám az előrejelzések szerint év végére megjelennek a közép- és alsó-középkategóriás, tehát olcsóbb változataik is.

Most jön a Java?

A mobiltelefonon és egyéb kézi eszközökön is használható Java technológia (J2ME – Java 2 Micro Edition) a másik lehetőség, amin az MMS terjedhet, és újabb trendet képvisel a vezeték nélküli átvitel, a Bluetooth is. A jövőben valószínűleg elsősorban a mobiltechnológiák biztonságának magas szintre emelésére, minden felhasználói igény kielégítésére, valamint megfelelő tartalmak biztosítására törekszenek a fejlesztők.
Magyarországon a mobilosok tömegeinek legnépszerűbb elfoglaltsága pillanatnyilag az operátorlogó-letöltés, a telefonháttérképek letöltése-cseréje, a képüzenetek küldése, illetve a csengőhangok letöltése. Az MMS lényegében az SMS technológián alapszik, és a WAP, illetve a GPRS lehetőségeit használja ki. A normál SMS üzenet mellé hangot, animációt, képet vagy klipet lehet csatolni, amely nagyon jól érzékelteti a küldő hangulatát.
– Véleményem szerint az MMS mégis akkora minőségi ugrás az SMS-hez képest, mint a színes televízió volt a rádió után – szögezi le Langsteiner Marianne.

Magazin mobilon

A jövő ígérete vagy már a jelen valósága az, hogy a színes kijelzős multimédiás telefonok és a működő MMS rendszer segítségével létrejöhet a gyors szöveges-képes hírszolgáltatás, vagy megtekinthető egy mozifilmajánlóhoz tartozó képes előzetes? A Westel SMS-magazinja, a GO mindenestre már létezik, és ez áll legközelebb az MMS tartalomszolgáltatáshoz. Van képes operátorlogó-melléklete, tartalmaz sporthíreket, időjárás-jelentést, horoszkópot, moziajánlót, slágerlistát és még sok minden mást. A két és fél generációs GPRS hálózaton minden MMS-tartalom zökkenőmentesen követhető, sőt a videoletöltés is megoldható. Magának az MMS szolgáltatásnak a megindulásakor kétféle MMS-üzenetet lehet majd küldeni: a kisméretűt, amely maximum 10 kilobájt, és a közepest, mely 10–30 kilobájt méretű. A 30 kilobájt feletti nagy üzenetek kezelésére a később piacra kerülő telefonok lesznek alkalmasak. A kis üzenetbe egy-két kisebb animáció, a közepesbe egy nagyobb kép vagy fotó fér bele. A multimédiás üzenetekért darabonként kell majd fizetni, és ezt a költséget a küldő állja. 2002 közepétől egyébként az MMS-képes készülékekről küldött üzeneteket egy WAP-os mobiltelefonon is meg lehet tekinteni, persze átmeneti megoldásként.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo