Szélesebb sávon

Nem győzzük eleget hallani, hogy mennyire felgyorsult világban élünk. Márpedig a gyorsaság azon is múlik, hogy mennyi idő alatt juthatunk információhoz, avagy éppen milyen hamar tudunk megosztani másokkal információkat. A megoldás kulcsa: szélessávú internet.

Mit jelent maga a szó: szélessáv? Tulajdonképpen nincs rá pontos, mindenki által elfogadott, kiforrott definíció. Általában a közepes kapacitású kommunikációs csatornákat illetik ezzel a jelzővel. Érdekesség, hogy néhány éve például egy 384 kilobit/szekundum ADSL vonal bőven szélessávnak számított, míg napjainkban a különböző reklámokban már csak úgy repkednek a megabitek.

A telefonos modem után

 Az internet hazai hőskorában legtöbben a hagyományos, telefonvonalra köthető modemet használták. Ma már viccesnek hangzik az akkori legfeljebb 56 kilobit/szekundum adatátviteli sebesség (ami a legtöbbször csak 40-45 kilobit/szekundum volt). Az áttörést a szélessávú technológiák megjelenése jelentette.

Magyarországon is komoly változás indult meg, egy év alatt a duplájára nőtt a szélessávú kapcsolatok száma, derül ki egy friss felmérésből. Érdekes, hogy még így is elég komoly a lemaradásunk az Európai Unió átlagához képest, mégpedig az átlagos sávszélesség szempontjából.

Szélesebb körben elsőként az ADSL terjedt el. Az ADSL az aszimmetrikus digitális előfizetői vonal mozaikszava. Aszimmetrikus, mert a letöltési sebesség lényegesen nagyobb, mint a feltöltési. Lényege, hogy a hagyományos telefonkábelen (ami lehet ISDN is) valósít meg nagy sebességű adatátvitelt. Éppen ez népszerűségének egyik kulcsa, mivel vezetékes telefon még most is rengeteg háztartásban található. Sajnos mindenkinek mégsem hozzáférhető ez a lehetőség, mivel a kiépítéshez nem elegendő csupán a vonal megléte, más műszaki feltételeknek is teljesülnie kell.

A nagy sebesség mellett az ADSL legfontosabb tulajdonsága, hogy semmiben nem korlátozza a normál telefonbeszélgetést, azzal teljesen egy időben és együtt használható. A fejlődés folyamatos, már jelen pillanatban is elérhető az ADSL2, ADSL2+ és BDSL technológia is, amelyek még gyorsabb adatátvitelt biztosítanak. Sokan azt gondolják, hogy hamarosan elérkezünk a végső határhoz, ám ők tévednek. A DSL technológiában még bőven van kiaknázható lehetőség.

Megjegyzendő, hogy egy ideje már nem szükséges telefon-előfizetés az ADSL használatához. Ez árban és a szélesebb körű hozzáférhetőségben egyaránt pozitív változást eredményez.

Kábeltévé és bérelt vonal

 A nagy ellenfél nem más, mint a kábeltévé-hálózaton elérhető, szintén szélessávú internet. Itt még egyszerűbb a helyzet, mivel ez semmilyen módon nem kötődik a telefonvonalhoz, maximálisan független tőle. Ez a fajta csatlakozási mód a legtöbb lakásban már meglévő tévékábelt veszi igénybe (természetesen a tévéadás zavarása nélkül). Hasonlóan gyors, mint az ADSL (akár 20 megabit/szekundum), aszimmetrikus, ugyanúgy 0-24 órás, folyamatos kapcsolatot tesz lehetővé fix havi díjért. Sajnos a kábelnet hátránya, hogy csak a saját tévészolgáltatónktól igényelhetjük, feltéve, hogy egyáltalán kínál ilyen lehetőséget.

Az üzleti szférában ismertebb a harmadik lehetőség, a bérelt vonal. Ez egy, a szolgáltató és az ügyfél közötti fix kiépítésű, szélessávú, vezetékes kapcsolat. Ellentétben az említett két technológiával, a bérelt vonalon garantált, fix sebesség is biztosítható. A fizetendő díj csak a távolságtól és az igényelt sebesség mértékétől függ. A menedzselt bérelt vonal esetében nem csak hozzáférést, hanem folyamatos felügyeletet is kapunk.

#page#

Egyre gyorsabb, egyre kevesebbért

 Éppen ez év első hónapjaiban történt, hogy a T-Com alaposan megemelte az általa kínált ADSL csomagok sebességét. Adott esetben akár a négyszeresére nőtt a sebesség, és eközben az árak nem változtak. Azóta már a másik két legjelentősebb hazai szolgáltató, a UPC (kábelnet) és az Invitel (ADSL) is a gyorsítás útját választotta. Tavaly a UPC emelésére reagált a többi szereplő. Érthető a helyzet, hiszen egyik társaság sem szeretné, ha egy másik szolgáltatót választana a potenciális ügyfél, azt meg még kevésbé, hogy meglévő előfizetői száma csökkenjen.

Ár tekintetében az figyelhető meg, hogy egyre olcsóbb alapcsomagok jelennek meg. Míg régen még a modemes hozzáférés is komoly ezrekbe került, addig ma már akár 2-3 ezer forintért juthatunk ADSL kapcsolathoz.

A felsőbb régiókban pedig adott árért már a korábbinál jóval komolyabb szolgáltatást kaphat az, aki két-három éve csatlakozott a szélessávú világhoz (bizonyos esetekben 10-15-szörösére nőtt a sebesség, árváltozás nélkül).

Gyorsítás után megtorpanás?

A felhasználók nyilván örülnek az egyre nagyobb sávszélességnek, ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy a sebességet nem lehet kényünk-kedvünk szerint növelni.

A szolgáltató és az ügyfél közötti sebesség könnyedén lehet még a mostaninál is magasabb. A gond ott kezdődik, hogy a szolgáltató és a globális világháló között már nincs elég kapacitás. Egy példa alapján: ha egy szolgáltatónál 10 megabites csatlakozással 10 ügyfél tölt adatokat, akkor ahhoz máris 100 megabitet foglal a szolgáltató központi kapcsolatából. A baj abból adódik, hogy egyszerre nyilván nem tíz felhasználó fog böngészni, a felhasználók kiszolgálásához pedig nagyon komoly és drága fejlesztések szükségesek. Éppen ezért valószínűsíthető, hogy most kicsit csillapodni fog a sávszélességláz, amíg a szolgáltatók a saját infrastruktúrájukkal nem érik el a következő lépcsőfokot. Aztán kezdődhet elölről a verseny.

Cégstratégiák
A hazai jelentős szélessávúinternet-szolgáltató cégek különféle módon igyekeznek elnyerni a leendő ügyfelek bizalmát.
- A PanTel számára mindig is fontos az innováció, cégünk számos újdonságot elsőként vezetett be a piacon - mondta Vágány Tamás kereskedelmi és marketing vezérigazgató-helyettes. A PanTel már 1998-tól kiépített egy országos optikai gerinchálózatot, elsőként jelent meg saját ISDN szolgáltatással, és a legtöbb elhordozott szám is náluk található. Az ADSL-t tavaly év eleje óta már a lakossági piacnak is kínálja. 2005 őszétől érhető el az ADSL2 technológia a PanTelnél, ezáltal akár 24 megabites csomagot is kérhetünk, igazán kedvező árért. Újdonság a cégnél a Meztelen és Félmeztelen ADSL szolgáltatás. A Meztelen ADSL segítségével az ügyfélnek nem kötelező külön telefonvonalat és -készüléket fenntartania régi szolgáltatójánál. Miután megtörtént az ADSL bevezetése, a telefont nyugodtan lemondhatja, ha nincs rá szüksége. Amennyiben viszont szeretné ezt is megtartani, érdemesebb a Félmeztelen ADSL nevű csomagot választania. Ebben az esetben havidíj nélkül a PanTel biztosítja a telefonszolgáltatást is. A harmadik lehetőség azoknak szól, akik rendszeresen használják vezetékes telefonjukat: a kombinált csomagban a telefonszolgáltatás havidíja alacsony, ráadásul havi 100 óra lebeszélhetőséget (belföldi vezetékes hálózatban) és hálózaton belül ingyenes hívásokat kapunk cserébe.
- A UPC elsősorban a lakosság számára nyújtja szélessávú szolgáltatásait, de nem zárkózunk el az üzleti ügyfelek elől sem - tájékoztatta a Piac és Profitot Szűcs László, a UPC Magyarország média- és sajtókapcsolati igazgatója. Itthon a Chello nevű kábeles interneten kívül nem terveznek mást bevezetni, noha külföldön van rá példa, hogy akár ADSL, akár vezeték nélküli WiMAX szolgáltatást nyújtson a cég. A kisvállalkozásoknak elsősorban a lakossági csomagokat ajánlják ugyanolyan feltételekkel, míg a nagyvállalatok számára lehetőség van bérelt vonali kapcsolatot igényelni. Ennek sebessége és ára egyedi megállapodás függvénye, attól függően, hogy az adott cégnek mire van szüksége. A UPC kiterjedt üvegszálas hálózattal rendelkezik az országban, így a lakosság és az üzleti partnerek kiszolgálására egyaránt elegendő kapacitás áll rendelkezésre.
- Idén már nem várható a piacon további sávszélesség-bővítés, és az ADSL-árak sem csökkenek már - jelentette ki Szathmári Géza, a GTS Datanet ügyvezető igazgatója. Előbbit a technológiai korlátokkal, utóbbit pedig a hurokátengedési díjakkal magyarázza. A cég igen sikeres évet tudhat maga mögött, és szeretnék, ha 2007-ben ez a tendencia folytatódna. Ennek megfelelően idén is komoly összegeket szánnak a hálózat bővítésére. Tavaly jelent meg a Datanetnél a havidíj nélküli internet- és telefonszolgáltatás, ez hamarosan vidéken is elérhető lesz.
- Az Invitel az ADSL-re helyezi a legnagyobb hangsúlyt, mert erre mutatkozik a legnagyobb kereslet - mondta el Pándi Diána marketingkommunikációs főmunkatárs. A cég tapasztalatai szerint a kis- és középvállalkozásoknak nincs szükségük az ADSL-től eltérő technológiára, mivel ár és minőség szempontjából ez nyújtja számukra a legkedvezőbb szolgáltatást.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo