Mint Európa minden nagyobb városában, Szegeden is csak előre megváltott pakolócédulákkal érdemes autós várakozóhelyet keresni. (Pakolócédulák ABC-áruházakban, trafikokban, újságospavilonokban kaphatók.) A Tisza Lajos körúton belül, s részben azon kívül is, háromféle parkolási övezetet jelöltek ki. A zónahatárokat mindenütt táblák jelzik. Az egyes övezetekben ugyanazzal a parkolójeggyel különböző ideig lehet várakozni. A parkolójegyen ki kell tépni a várakozás kezdetét jelző ablakokat: a hónapot, napot, órát és percet jelző kis perforációt. S ezek után lehet indulni a felfedezőútra!
Belvárosi sétatér
A Széchenyi tér a belváros központi területe, Szeged büszkesége. A Klauzál teret a Széchenyi tértől elválasztó palotákat 187273-ban építették, megadva ezzel a tér építészeti jellegét. Az árvíz után ezek mintájára építették körbe újra a teret, megteremtve ezáltal a korzó hangulatát. A korzó hatalmas platánjai közt fel-felbukkanó szobrok, szoborcsoportok rengeteg érdekességgel ajándékozzák meg a figyelmes szemlélőt.
A tér leghíresebb épülete a barokk sárgára festett városháza. Az árvíz után, 1883-ban nyerte el végleges alakját Lechner Ödön munkássága nyomán, neobarokk stílusban. A városháza mellett áll az a bérház, amely szintúgy több polgármesteri irodának ad otthont. E kora eklektikus palotát a városházával zárt folyosó köti össze, a Sóhajok hídja.
A városháza mellett a Zsótér-ház. E házban írta alá Kossuth és Balcescu a magyarromán békülés tervét 1849. július 14-én.
A Széchenyi tér keleti oldalán a Tisza Szálló impozáns épülete, koncerttermében több alkalommal is fellépett Bartók Béla. A közeli Jerney-háznak irodalomtörténeti a jelentősége, első emeletén lakott másfél évig Radnóti Miklós. A Horváth Mihály utcában áll az a hajdani főreáltanoda , amelynek Babits Mihály is tanára volt, s a régi nebulók közé tartozott Balázs Béla és Rákosi Mátyás is.
A Juhász Gyula utcához érkeztünk. Szeged halk szavú költője az utca 6. számú házában lakott haláláig. A mai klinikakert helyén álló Ipar utcai szülőházából költözött ide, s szobájába zárkózva élte magányos napjait. A ház udvarán emlékoszlop áll, rajta a költő Munka című versének sorai.
Áldáshozó és romboló
Huszka Jenő zeneszerző szülőházát ne keresse senki, helyén ma a postaigazgatóság régi épülete áll. Nem valamely építőmester, hanem a nagy hatalmú Tisza döntött erről a cseréről. A Tisza, amelynek áldozati szobra szemközt a városházával áll. Egy szökőkút medencéjébe csobog kétfelől a víz: az Áldáshozó és a Romboló Tisza jelképes bronzalakjai vízköpő delfineken lovagolnak (Pásztor János, 1930). (Eredetileg nem is Szegedre, hanem Tihanyba szánták a sellőket, a kétarcú magyar tenger allegóriáiként
)
A hajóállomás közelében egy nőalak bronzszobra nyúlik el: a Tisza című allegorikus figura mintha a vízben úszva nyújtaná ki kezét egy hal után, 1968-ban készítette Tarr István.
A szegedi múzeumban a millennium évében, 1896-ban emelt Közművelődési Palota ma egykori igazgatója, Móra Ferenc nevét viseli is jelen van a Tisza: Vágó Pál hatalmas méretű árvízi festményén Ferenc József szemléli komoran a folyó által romba döntött várost. A hun és avar kori állandó kiállításon a honfoglalás idejéből megmaradt tárgyi emlékeken kívül a híres nagyszentmiklósi kincsből páratlan szépségű aranyedények, valamint az Attila-kard másolatának tartott szablya is látható itt. Gazdag a néprajzi és képzőművészeti gyűjtemény is, s a festmények rajongói sem csalódnak: Mednyánszky, Rippl-Rónai, Czóbel, Aba-Novák és Szőnyi István képei várják őket. Az emeleti folyosón Munkácsy Honfoglalásának két vázlata függ, a végleges változat az Országház Vadász-termébe került.
A szegedi szecessziós építészet legjelentősebb emléke a Tisza Lajos körút 56. számú épület. Mintha szobrász keze alkotta volna a házat: hullámvonalú erkélyek, virágmintás oszlopfők, az emeleti ablaksor magasságában körbefutó frízek, mindez művészi finomságú kidolgozásban. A Reök-palota a francia Art Nouveau növénydíszes világát idézi föl. A fiatalon elhunyt, kiváló építész, Magyar Ede tervezte a házat, amelyre Reök Iván vízépítő mérnöktől kapott megbízást. Az építtető Munkácsy Mihály unokaöccse, nagy műveltségű, a művészet szépségeire fogékony ember volt. Ennek köszönhető, hogy a családi lakóház tervezésekor szakítani mertek a korszellemben uralkodó historizmussal.
A dóm
A Dóm tér szabályos négyszög alakú területe éppen akkora, mint a velencei Szent Márk téré (12 ezer négyzetméter). Legkiemelkedőbb és legszebb épülete a dóm, a Fogadalmi templom. Ha valaki a szabadtéri játékokra érkezik, még világos nappal járja körbe a teret, s kukkantson be a templomba is, hátha megszólal az orgonája
A dóm alaprajza szabályos latin kereszt. Hossza kívül 81, belül 66 méter, szélessége kívül 51, belül 48 méter, tornyainak magassága a Tisza 0 pontja fölött 91 méter, a templom padozatától számítva pedig 81. A kupola magassága kívül 53,6, belül, a padlószinttől 33,4 méter. A főhajó és a kereszthajó egyaránt 14,5 méter széles és 20,7 magas. Ötezren férnek el benne.
A toronyban belül keresztelőmedencét állítottak fel, az ajtó fölé pedig a falba illesztették a város legrégibb szobrászati emlékét, a XII. századi szegedi kőbárányt. A toronyba vágott vasajtó az élet kapuja, amely a katolikus jelképrendszerrel emlékeztet az élet egyetemes törvényeire.
Klebelsberg Kunó kultuszminiszter 1927 májusában pályázatot írt ki a tér megkomponálására. A különlegesen égetett, klinkertéglából készült téregyüttest az észak-európai országok építészete ihlette, mintája valószínűleg a stockholmi városháza volt. Máig sincs azonban befejezve, a Somogyi utca felőli oldala nyitva maradt. A teret szegélyező 101 ívből álló árkádsor több mint 300 méter hosszú, minden oszlopa más és más: csavaros, négyzetes, nyolcszögű, körkereszt szerkezetű, csipkés, mintás és így tovább. (A csavart alakúnak a szegedi humor az adóprés nevet adta.)
(mezővári)
***
Enni nem kell messzi menni
Íme egy kis ízelítő Szeged gasztronómiai kínálatából.
Halászcsárda (Roosevelt tér) A Tisza partján halat enni a legmeghatározóbb szegedi élmények egyike. A csárda kerthelyiségében a Tisza felől áramló hűs levegőn, cigányzeneszó mellett a legváltozatosabb halételek sokaságát terítik a vendég elé: boszorkányszigeti batyus halászlé, ahol a halikra, a tej tésztába van csomagolva, fogasszelet Kárpáti módra, békacomb
Öreg Kőrössy halászkert A jellegzetes tiszai agyag színéről Sárgának keresztelt ártéri, fűzfás üdülőtelep közelében található halászcsárdára esküsznek a szegediek. Specialitása a haltej rántva és a haltepertő nagy ponty szálkátlan hasaaljából.
Csepp a tengerben A halászcsárda a Tarján lakótelep táján, az urbanizáció kellős közepén várja a látogatót. A szegedi mellett itt a bajai halászlé ízét is remekül produkálják. Már csak összehasonlításként is érdemes mindkettőt megkóstolni.
Blues kertvendéglő Nyári estéken a vendég óhajai szerint és szeme láttára válnak a különleges fűszerekkel átitatott hússzeletek rostonsültté. A gyerekek hangulatos játszótéren foglalhatják el magukat, amíg a felnőttek az ételek közül válogatnak. A két személyt is bőségesen ellátó Blues kerti grilltál fokhagymás flekkent, csirkecombot, saslikot tartalmaz.
Székely étterem Az újszegedi Erdélyi tér közelében található, étlapján a székely specialitások mint erdélyi fatányéros, kolozsvári töltött káposzta, tordai lacipecsenye mellett a vadételek kedvelői is találnak ízlésüknek megfelelőt. A vadraguleves, az őzpörkölt vagy az áfonyás szarvasszelet mesterien körítve kerül a vendég asztalára.
Gödör Ma már nemcsak az egyetemi polgárok térnek be ide, nemcsak tanársegédek és professzorok, hanem művészek és politikusok is megfordulnak itt. A pincehelyiségben lévő étterem néhány főbb étekjellegzetessége a görögös, továbbá a szezámmagos csirkemell s a vadász módra készített marhasteak. Nosztalgiázni vagy a mának élni egyaránt alkalmas hely.
***
Tiszai éj
Két szállodát ajánlunk éjszakára, egy patinásat és egy kellemesen nyugalmasat. Hotel Forrás A háromcsillagos szálló minden szobája fürdőszobás, erkélyes, van benne színes televízió, telefon, minibár, elektromos csatlakozó.
Royal Hotel Szeged legpatinásabb szállodája (négycsillagos), a belváros szívében található, a sétálóutcától alig 20 méternyire. A város valamennyi nevezetessége kényelmes sétával elérhető innen. Az étterem és a szálloda különterme kiválóan alkalmas baráti és üzleti ebédek, vacsorák lebonyolítására, svédasztalos fogadások, sajtótájékoztatók, szemináriumok, megrendezésére. A szobái légkondicionáltak, fürdőszobával, színes tévével, minibárral, közvetlen telefonvonallal felszereltek. Őrzött, zárt parkolója van.
Szeged
Idén már júliusban elkezdődnek a szegedi szabadtéri játékok, így hát e jelentős eseménysorozat adta apropóját, hogy rovatunk maradjon a honi határok között, s ha valaki netán pár napot vagy egy hétvégét is itt akar tölteni, kapjon némi útmutatást. De mielőtt bárki bármit is gondolna, jól jegyezze meg: Szegeden a Tisza volt, van, s lesz az úr
Meg a halászlé.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.