Sikerrecept

John McMillan1993 óta él Magyarországon. Igaz, kezdetekben az általa létrehozott menedzsmenttréningekre szakosodott tanácsadó cég ügyfelei elsősorban az itt működő külföldi cégek közül kerültek ki, mára ez megváltozott. Az üzletember tapasztalatai alapján arról beszél, hogyan válhatnak a magyar kis- és középvállalkozások az unió sikeres szereplőivé.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

– Ön, a McMillan&Baneth International Kft. ügyvezető igazgatója, egyike azoknak az ír üzletembereknek, akik úgy döntöttek Magyarországon alapítanak vállalkozást. Miért?

– Korábban Dublinban, a PricewaterhouseCoopers menedzsmenttanácsadójaként megismertem azokat a kihívásokat, amelyekkel a modern üzletembereknek szembe kell nézniük. Amikor kalandra vágytam, eljöttem Magyarországra, és annyira jól éreztem itt magam, hogy maradtam, és alapítottam egy vezetői tanácsadó céget. Igaz, kezdetekben a magyar vállalkozások nem sok figyelmet szenteltek a vezetői tréningeken elsajátítható tudásra, szerencsére ma már érzik a jelentőségét.

– Felkészültek a hazai kkv-k az EU-tagságból fakadó új helyzetre?

– Még nem eléggé. A Magyarországon töltött több mint tíz év alatt tanácsadóként számos itteni kkv cégvezetőjét ismertem meg, és úgy gondolom, remek kvalitású emberek. Mindössze a tapasztalaton alapuló tudás – gondolok itt a növekedés tervezésére, stratégiai döntéshozatalra, változáskezelésre, piacismeretre – hiányzik, ami ahhoz szükséges, hogy boldoguljanak az EU-ban. A mindennapi túlélési kényszerben nincs idejük a jövőt építeni. Nincsenek reális üzleti terveik, amelyek segíthetnének eldönteni, hogy melyik területre érdemes fókuszálni. Az ország gazdasági növekedésének viszont éppen ez a szektor lehet a motorja, mint ahogyan ez történt Írország esetében is. Amúgy a két ország gazdasága sok szempontból hasonló: nálunk is nagyon nagy jelentősége van a mezőgazdaságnak, de az ipar növekedése is jelentős ösztönző erő volt az elmúlt húsz évben. Ezenkívül a hetvenes évek óta erős a multinacionális nagyvállalatok jelenléte, és csak ezt követően indult meg a hazai vállalatok fejlődése. Az ír kkv-szektor valójában a nemzetközi nagyvállalatok árnyékában nőtt fel: sok kis- és középvállalat vezetője korábban valamelyik külföldi cégnél dolgozott, és ott tanulta meg a vállalatirányítás fortélyait, majd beszállítóként megfelelni az európai cégek elvárásainak. A multinacionális vállalatok elvándorlásának esélyét csökkenti az erős, beszállítóként is jelentős kkv szektor jelenléte. Magyarországnak is ezt az állapotot kell kialakítani.

– Hogyan ösztönözte a kormányzat Írországban a vállalati szektor fejlődését?

– Okos támogatásokkal. A pénzügyi és strukturális segítségen kívül olyan programokat szerveztek, amelyek segítették az ír kkv-kat, hogy magabiztosan tudjanak szembenézni a kihívásokkal. Felhívták például a figyelmüket olyan üzleti lehetőségekre, amelyek korábban nem léteztek. De talán a legfontosabb az iskolai rendszer átalakítása volt. A szakképzést az üzleti igényekhez igazították. Az egyetemek közvetlen kapcsolatot építettek ki a vállalkozásokkal, és a nyári szünetekben például a diákok elmehettek egy-egy céghez dolgozni. A két-három hónap ott töltött idő után a vállalatvezetés írásban beszámolt az egyetemnek a diák teljesítményéről, és a róla kialakult képről. Vagyis volt visszacsatolás, így a végzős diák nem pusztán egy elméleti tudásról szóló diplomát kapott; abban a gyakorlati teljesítményét is értékelték.

– A csatlakozáskor Írországnak sem volt erős, a versenyre felkészült kkv-szektora. Hogyan sikerült átvészelniük a kezdeti éveket?

– A csatlakozás bizonyos ágazatok számára mindenképen sokkot okoz. Nincs varázslat. Sem a kezdeti magas, a vállalkozásokat nem ösztönző adóterheket, sem a jelentős munkanélküliséget nem volt könnyű átvészelni, sőt. Abban az időben sokan elhagyták Írországot, és Amerikában vagy Ausztráliában próbáltak szerencsét. A vállalkozások közül is több csődbe ment. Ha visszaemlékszem azokra az időkre, azt kell mondjam, hogy a nehézségek teljesen 1993-ra tűntek el. Vagyis húsz év kellett ahhoz, hogy az ír gazdaság felnőjön. Magyarországon ennél sokkal gyorsabb átmeneti időre lehet számítani, köszönhetően a nyitott gazdaságának.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo