– A Regionális Fejlesztés Operatív Program, a ROP célja a területi különbségek felszámolása, összhangban az EU hasonló célkitűzéseivel – kezdi a tájékoztatást Kováts Kornél, a Regionális Fejlesztés Operatív Program és INTERREG Közösségi Kezdeményezés Irányító Hatóságának kommunikációs vezetője. – Az irányító hatóság legfontosabb feladata pedig rövid távon az, hogy a 2004 és 2006 közötti időszakban regionális fejlesztésekre, területfejlesztésre e program keretén belül lehívható mintegy 120 milliárd forint uniós és hazai forrás a magyar régiók számára maximálisan kihasználhatóvá váljék.
– Kik vesznek, vehetnek részt ebben a programban?
– A kedvezményezettek, vagyis akik a támogatásra pályázhatnak: elsősorban önkormányzatok, nonprofit szervezetek, közhasznú tevékenységet folytató nem profitorientált társaságok, alapfokú oktatási és nevelési intézmények, a felsőoktatás szereplői. S nem szabad megfeledkezni a közreműködőkről sem, mert a program előírja a résztvevők partnerségét. Ez az eszme áthatja az egész programot. Mindegyik pályázatnál fontos szempont, hogy fenntartható tevékenységről legyen szó, s ezt a pályázati kiírások is hangsúlyozzák.
– Az üzleti szférának milyen feladat jut a programban?
– A partnerség keretében kitüntetett szerep jut a vállalkozóknak; amikor a pályázati rendszerben a kedvezményezettek támogatást nyernek el, a legtöbb esetben közbeszerzési eljárásra kerül sor. Ily módon lehetőség nyílik számukra a közreműködésre, könnyebben találnak feladatot olyan térségekben, ahol eddig kevés lehetőségük volt. Például az egyik legfontosabb intézkedés a felsőoktatási intézmények és a helyi szereplők együttműködésének segítése: arra ösztönöz mindenkit, beleértve a vállalkozásokat is, hogy a régióban közösen dolgozzanak a régióért, a felsőoktatási intézmény húzószerepére támaszkodva.
– Áprilisig az összes pályázatot meghirdették, ez azt jelenti, hogy már nem lesznek változások?
– Ha lesznek, azok amiatt történnek, hogy kiírásokat a valósághoz igazítsuk. A pályázat rendszere azonban rugalmas: a módosítást követően hatvan napig még a régi pályázati feltételek lesznek érvényben. Ám az ebben az időszakban benyújtott pályázatoknál már érdemes figyelembe venni a meghirdetett változásokat.
– Meddig lehet beadni a pályázatokat?
– Elvileg 2006. december 31-éig – ez alól csak a turisztikai fogadóképesség javítása a kivétel, az most június 15-én lezárul –, mert aztán új költségvetési periódus kezdődik az EU Strukturális Alapoknál. A projektek megvalósulását pedig az úgynevezett n+2-elv alapján kíséri figyelemmel az irányító hatóság: a szerződéskötést követő két naptári év elteltével kéri számon a megvalósulást és a teljes elszámolást.S miután ez nem túl hosszú idő, egyik fő feladata éppen ezért az, hogy a pályázókat arra ösztönözze: a támogatás elnyerését követően haladéktalanul lássanak hozzá a projekt megvalósításához.
– Hány pályázat érkezett eddig, és milyen arányban voltak ezek megfelelők?
– Május végéig kétszáz pályázatot nyújtottak be. A sikerességre viszont nemigen lehet választ adni. Ez egy folyamat, amelynek különböző állomásai vannak. A pályázatok befogadása a regionális fejlesztési ügynökségeken keresztül történik, ahol formai szempontból értékelik, majd véleményezik a beadott anyagokat, hogy a regionális akciótervvel összhangban vannak-e. A következő szakaszban a VÁTI Kht. minőségileg értékeli a pályázatokat. Azok, amelyek itt is megfeleltek, a döntés-előkészítési bizottság asztalára kerülnek. Ez a grémium is partnerségi alapon épül fel, hasonlóan a megvalósulást nyomon követő monitoringbizottsághoz. A döntés joga az irányító hatóságé, amely a döntés-előkészítési bizottság véleménye alapján határoz.
– Milyen hosszú ez a procedúra?
– A döntéshozatal teljes folyamata mintegy kilencven napot vesz igénybe. Ám ha valamelyik szakaszban egy pályázat „elbukna”, ez nem végérvényes. A hiányosságok kijavítása után a pályázatot ismét be lehet nyújtani, és sikertelen előélete semmilyen hátrányos következménnyel nem jár.
A ROP pályázatai
● Turisztikai vonzerők fejlesztése
● Turisztikai fogadóképesség javítása
● Hátrányos helyzetű régiók és kistérségek elérhetőségének javítása: négy és öt számjegyű utak, önkormányzati bekötő- és összekötő utak felújítása
● Hátrányos helyzetű régiók és kistérségek elérhetőségének javítása: helyi tömegközlekedés infrastruktúrájának fejlesztése
● Az óvodai és az alapfokú oktatási-nevelési intézmények infrastruktúrájának fejlesztése
● Helyi foglalkoztatási kezdeményezések támogatása: aktív korú nem foglalkoztatott személyek munkaerő-piaci reintegrációjának elősegítése új munkahelyek teremtésével
● Helyi foglalkoztatási kezdeményezések támogatása: foglalkoztatást elősegítő tevékenységek helyi koordinációjának támogatása
● Városi területek rehabilitációja
● A felsőoktatási intézmények és a helyi szereplők együttműködésének erősítése
Forrás: www.rop.hu
Párbeszéd, partnerség, fenntarthatóság
A magyar területfejlesztés alapdokumentumának tekinthető Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó négy ágazati operatív program mellett elkészült a regionális fejlődést, az Európai Unió regionális politikájához illeszkedő térbeli szerkezeti átalakulást szolgáló Regionális Fejlesztés Operatív Program. Az ehhez kapcsolódó pályázatokról, a fontosabb tudnivalókról Kováts Kornélt, az operatív program irányító hatóságának kommunikációs vezetőjét kérdeztük.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.