– Hogyan jellemezné az elmúlt évek változásait, és milyen főbb fejlődési irányokat lát?
– A kilencvenes évek elején, a válság tetőzésekor az önkormányzat három lépcsőben határozta meg a legfontosabb teendőket. Az egyik fő célunk a megőrzés volt. Menteni akartuk a menthetőt, hasznosítani a még működtethető részeket az egykori kohászat területén. Ezzel együtt természetesen a munkahelyek megőrzése is az elsődleges feladatok közé tartozott. Ma már úgy érezzük, hogy ezen a szakaszon túl vagyunk, és megőriztük a még értékes iparágakat. A közepén tartunk viszont annak a munkának, amely a kiutat jelenti a válsághelyzetből. Láthatóak a változás jegyei, hiszen megtelepedett a városban a mikroelektronika és a textilipar. Itt működik a SAIA Burges és a General Electric egyik gyára. Elmondhatjuk, hogy megerősödőben vannak a szolgáltatóipar és kereskedelem területén működő középvállalkozások. Termékeiket már be tudják mutatni a különböző hazai és nemzetközi vásárokon.
– Az Ózdon megtelepedett multinacionális cégek munkahelyet teremtettek, és ez mindenképpen a város előnyére szolgál. Milyen újabb befektetőkre számítanak?
– Az önkormányzat fejlesztési tervének harmadik szakaszában éppen a mennyiségi szemlélet megváltoztatása szerepel. Az a célunk, hogy minőségileg magas színvonalú technológiák telepedjenek meg azzal együtt, hogy a várost anyagilag is megerősítik. Már most magas színvonalú technológia van itt jelen, de azt szeretnénk, ha a további betelepülőknek helyben lenne a központjuk is, és elsősorban itt adóznának, és jól megfizetnék munkásaikat. Az ő érdekük is, hogy megvalósuljon a városrehabilitáció, hiszen százmilliárdok kellenek a város arculatának megváltoztatásához. A korábbi évek elhibázott iparpolitikájának következményeit csak helyi forrásokból nem lehet felszámolni. Az itt működő cégek saját erőből megteszik, ami tőlük telik. A Penny Market kereskedelmi cég például olyan körforgalmat épített ki, amelyre saját erőből nem jutott volna az ózdi önkormányzatnak. A változások nem folytatódhatnak a helyi fiatalság megtartása nélkül, ezért Ózdnak nagyon fontos, hogy legyen felsőoktatási intézménye, és ebben számítunk a kormányzat segítségére is. A befektetők bizalmat szavaztak ennek a városnak. Számítunk a további támogatásokra ahhoz, hogy Ózd a holnap városa legyen.
Az összeállítást írta: M. Vadas Zsuzsa
Ózd, a nagy varázsló – Strohmayer László polgármester a válságból való kilábalásról
Szelíd dombok övezik Észak-Magyarország másodikként emlegetett nagy iparvárosát, Ózdot. A természeti környezet szépsége szinte ellentmond az évtizedeken át itt működtetett kohászati komplexum ma már múzeumba sem igen illő látványának. Az Ózdi Kohászati Üzemek működésének csak történelme van - állítja Strohmayer László, Ózd polgármestere. Van viszont jövője az itt megtelepült termelő és feldolgozó gyáraknak.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.