Nincs több kibúvó

Az egyaránt vágyott és félt EU-csatlakozás közelgő határideje, úgy tűnik, mozgósító erővel hat a hazai vállalkozások bizonyos köreiben. A csatlakozási tárgyalások során Magyarország egyik „gyenge pontjának” számító környezetvédelem területén rendkívül sok a teendő.

A hazai környezetvédelmi előírások többségében szigorúbbak a jelenleg érvényes EU-előírásoknál, ám egy dolog a törvény, és egy másik a gyakorlat.
– Ha belépünk az unióba, akkor nincs többé maszatolás, kibúvókeresés, hatósági cinkos szemhunyás – mondja Kenyeres István, a hazai környezettechnológia-ipar piacvezető cége, a többségi magyar tulajdonban lévő Körte–Organica Környezettechnológiák Rt. elnöke. – A környezettechnológia terén Magyarországnak még rendkívül sok teendője van, s ezek egy része áthúzódik a csatlakozás utáni időszakra. Márpedig, ha azonos feltételekkel, például közbeszerzési eljárásban indulnak a hazai és külföldi cégek, akkor a verseny még kiélezettebbé válik.

Kötelező a lehető legjobb

Hivatalos becslések szerint Magyarországnak mintegy 2700 milliárdos összeget kell fordítania arra, hogy eleget tegyen az EU-csatlakozás környezetvédelmi feltételeinek. Ebből a legnagyobb tétel – mintegy 845 milliárd forint – a települések szennyvízkezelése; az ország 3200 településéből ugyanis 2700 csatornázatlan. A csatlakozási tárgyalások során e feladat megoldására 2015-ig kaptunk haladékot. Kenyeres István úgy véli, a jelenlegi ráfordítással is akár megduplázni, s korszerűbb, hatékonyabb jogi szabályozással akár megsokszorozni is lehetne a csatornaépítési teljesítményt.

Az unió környezetvédelmi szabályozásának egyik meghatározó alapelve a BAT (best available technology – a lehetséges legjobb technológia) kötelező alkalmazása. Ez azt jelenti, hogy új környezetvédelmi beruházásoknál kötelező a technika állása szerinti legkorszerűbb – vagyis a legjobb hatásfokú, leggazdaságosabb és leginkább környezet- és energiakímélő – technológiát alkalmazni. Az eddigi magyarországi gyakorlatban a korszerű megoldásokat szinte kizárólag nyugat-európai – túlnyomórészt német és osztrák – technológiák alkalmazása jelentette. Kenyeres István szerint ha egy hazai cég talpon akar maradni, akkor két út áll előtte: vagy kitalál, beszerez valamilyen versenyképes technológiát, vagy bedolgozik – esetleg csatlakozik – egy uniós országbeli céghez. A kilencvenes évek elején körülbelül kétezer kis hazai cég jött létre a környezettechnológia területén, ebből mára jó, ha tucatnyi maradt.

Pálmaház mint víztisztító

A közel húszéves múltra visszatekintő Körte Kft. és a néhány éve alakult Organica Kft. egyesülésével a múlt év őszén létrejött százfős cég az ipari-kommunális szennyvíztisztítástól az építőipari kivitelezésen és vegyianyag-gyártáson át a különféle környezetvédelmi szolgáltatásokig lényegében a teljes környezetgazdálkodási vertikumban tevékenykedik.
Már maga a két cég összevonása is a közelgő EU-csatlakozás jegyében történt, ugyanis olyan szellemi- és tőkekoncentráció jött így létre, amely felveheti a versenyt azzal a már ma is tapasztalható kihívással, amit a csatlakozás jelent. Az egyesülésben fontos katalizátorszerepet játszott a kockázati tőkével – kisebbségi, 32 százalékos részvényesként – közreműködő Közép- és Kelet-európai Környezetvédelmi Befektetési Alap, amelyet az EBRD, a svájci kormány, valamint francia és belga pénzügyi szervezetek hoztak létre a régió környezetvédelmi iparának és piacának fejlesztésére.

Az rt. immár második külföldi vegyesvállalatát alapítja, az elsőt Lengyelországban, a másodikat pedig Ausztriában, ahol a cég most ősszel kezdi meg – a régióban kizárólagos licenccel – a csúcstechnológiának számító „élőgépek” technológia megvalósítását. Ez az Amerikában kifejlesztett eljárás a kommunális szennyvíz biológiai tisztítását oldja meg egy 2-3000 fajból álló ökoszisztéma segítségével, ami praktikusan azt jelenti, hogy a szennyvíztisztító voltaképp pálmaház-arborétum, bemutató-oktató központ is.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo