A körbetartozás - vagy pontosabban lánctartozás, hiszen a folyamat jellemzően nem kanyarodik vissza az elindítójához - nagysága a hivatalos statisztikák szerint a magyar gazdaságban 200 milliárd forintra becsülhető. De mások - mint például az Eye Watch Global Network Kft. - szerint akár 500-600 milliárdról is beszélhetünk. Ennek csaknem a fele az építőiparban halmozódott fel, de súlyos problémák vannak a fizetési morállal a kiskereskedelemben és a többi ágazatban is.
A körbetartozás leginkább a családi- és mikrovállalkozásokat sújtja - állítja az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) felmérése, hiszen az érintett alvállalkozások felének az éves árbevétele nem haladja meg a 20 millió forintot. Az ő esetükben a több hónapig tartó és több millió forintot kitevő kinnlevőség már a létüket fenyegeti. A körbetartozások során leginkább károsult kisebb vállalkozások főként a fővállalkozó - vagy magasabb alvállalkozói láncolati szinten lévő - társaságoktól követelik kinnlevőségeiket.
- k -
Egy vállalkozás vezetőjének a cég irányítása, menedzselése a feladata, az hogy a működőképességet, stabilitást, versenyképességet fenntartsa. Célszerű és javasolt a részfeladatokat - mint amilyen például a kinnlevőség kezelése - ahhoz értő, erre specializálódott szakemberekre bízni. A hatékony és szakszerű kinnlevőség-kezelés már a szerződés megkötése előtt megkezdődik, majd a konkrét, személyre szabott szerződés kidolgozásával folytatódik, a szerződés időtartama alatt pedig az üzleti partner meghatározott időközönkénti fizetőképességi, fizetőkészségi vizsgálatával, pénzügyi helyzetének folyamatos elemzésével zajlik, s egy szerződés lejártakor a kinnlevőség-kezelő hívja fel haladéktalanul az üzleti partnert a teljesítésre.
A bankok leginkább a faktoringot, a meglévő hitelek átütemezését és a folyószámlához kapcsolódó rulírozó és áthidaló hitelkonstrukciókat ajánlják a likviditási gondokkal küzdő vállalati ügyfeleiknek, de a késedelmes fizetésekből eredő problémák kezelésére eltérő megoldásokat alkalmaznak. A CIB Bank például ügyfeleinek törlesztési, illetve kamatfizetési haladékra vonatkozó kérelmét egyedileg vizsgálja és bírálja el. Az MKB Banknál már 2005 elején kidolgozták az építőipar finanszírozására vonatkozó feltételrendszert, amely az addigiakhoz képest szigorításokat hozott. A kis- és középvállalkozói ügyfélkörben a Hitelgarancia Rt. bevonása is elősegítheti a finanszírozási problémák megoldását.
A faktoring több bank szerint is kiemelt szerephez jut, és van, amely - kvázi faktor jellegű - forgóeszköz-finanszírozási hitelkonstrukciót ajánl ügyfeleinek.
Folyószámla-hitelek és egyebek
Az eseti, rövid lejáratú, illetve forgóeszköz-finanszírozási igények kielégítésére a legrugalmasabb és legkényelmesebben felhasználható hiteltermék a folyószámla-hitelkeret. Ez a szerződés futamideje alatt bármikor igénybe vehető, bármikor visszafizethető, és a bank a hitelkeret terhére, a szerződéses összegen belül - az ügyfél külön rendelkezése nélkül - teljesíti azokat a fizetési megbízásokat, amelyekre a folyószámlán nem áll rendelkezésre megfelelő fedezet. Ezután a folyószámlára beérkező összegeket a bank automatikusan a hitelkeret terhére lehívott kölcsönök törlesztésére fordítja. Az így visszafizetett összeg újból igénybe vehető. A folyószámla-hitelkeret forintban és más fő devizanemekben (euró, dollár stb.) egyaránt igénybe vehető.
A rövid lejáratú rulírozó hitel a rendszeres forgóeszköz (vevő, illetve készlet)-finanszírozást igénylő ügyfelek számára ajánlott, rugalmas lehívási és törlesztési lehetőségének köszönhetően. A hitel több részletben is lehívható éven belüli futamidővel, az ügyfél kereskedelmi ciklusához igazodva. A bank a hitelt az ügyfél folyószámláján vagy az általa megjelölt más számlán jóváírással folyósítja. Az ügyfél által a hitel terhére lehívott és visszafizetett összeg újból igénybe vehető.
A rövid lejáratú rulírozó hitel is igényelhető forintban és devizában is. A devizahitelt elsősorban a külföldi vevőkkel és/vagy szállítókkal kapcsolatban álló, rendszeres devizabevételekkel vagy -kötelezettségekkel rendelkező vállalatok részére ajánlják.
A hitelfajták másik nagy csoportja a rövid lejáratú nem rulírozó hitel. Ez eseti ügyletek előfinanszírozására szolgál - egyedi kereskedelmi szerződések, rendkívüli készletbeszerzés, kisebb összegű és rövid futamidejű befektetések, beszerzések áfája stb. -, a hitel éven belüli lejáratú, s a bank az egyedi igényeknek megfelelően egy vagy több részletben az ügyfél folyószámláján vagy egy megjelölt más számlán, jóváírással folyósítja. Mivel a hitel egy előre látható bevétel bank általi megelőlegezése, törlesztése előre meghatározott ütemben történik. Ez a hitel a lehívás és visszafizetés után újból nem vehető igénybe.
Mindez értelemszerűen csak javaslat. Ami tény, hogy jó kezdeményezés volt 2003-ban az úgynevezett Lánchíd Faktoring Program, ami állami kamattámogatással segített konstrukció. A szabályok szerint a mikro- és kisvállalkozások évi 5 százalékpont mértékű, egy év alatt legfeljebb 3 millió forint összegű kamattámogatást kaphatnak a maximum 90 nap lejáratú számlák faktorálásához, illetve legfeljebb az előleg átutalásától számított 90 napig lehet igénybe venni ezt a lehetőséget. A programot 2005 augusztusában felfüggesztették, majd egy év kényszerszünet után 2006-ban újraindult, és működött 2007. április végéig, amikor ismét és immár végleg felfüggesztették. Az ok, hogy az Európai Unió állami támogatási szabályainak módosulása és az EU-források új felhasználási szabályai miatt a régi programokat át kellett alakítani, és új típusú, a vállalkozások szélesebb körét elérő, visszaforgó jellegű vállalkozásfejlesztési programokat kialakítani.
Jelenleg a GOP JEREMIE Holdingalapja keretében elsősorban garanciaprogramokon keresztül, a finanszírozók üzleti kockázatának csökkentésével történik a faktorálás ösztönzése. A JEREMIE Holdingalapból az európai uniós forrásokat "visszaforgó módon" helyezik ki, ennek egyik legfontosabb formája a finanszírozó szervezetek kisvállalkozói hitelezését ösztönző egyszerűsített garanciavállalás. A garanciaprogramokra szánt 70 milliárd forint támogatási forrás mintegy 1700 milliárd hitelkihelyezést tesz lehetővé hét év alatt, 2013-mal bezárólag.