Tavaly több mint egymilliárd mobil-előfizető volt a világon, s előrejelzések szerint 2004-re a számuk meghaladja a kétmilliárdot. A magyarországi mobilpenetráció az elmúlt egy évben elképesztő méreteket öltött: míg 2001. július végén 100 lakosra 37,9 aktív mobil-előfizetés jutott, addig ez év július végén ez az adat 59,1-re változott. Hova tovább?
A Hírközlési Főfelügyelet július végi gyorsjelentése szerint Magyarországon több mint hatmillió aktív mobilfelhasználó van, ebből 50,51 százalék westeles, 38,52 százalék pannonos, és 10,97 százalék a Vodafone hálózatát használja. A növekedés dinamikája töretlen, de jövőre talán lassul, és a várható 75 százalékos ellátottság a Nyugat-Európában átlagos szintnek felel meg. Ám egyre magasabb a több mobillal és SIM kártyával rendelkező fogyasztók aránya és azoké, akik a készüléket SIM kártyával együtt cserélik, ami statisztikailag ugyan a piaci ellátottság növekedését mutatja, de valójában nem von be új felhasználókat.
Idén az első negyedév végén az összes SIM kártyának körülbelül a 73 százaléka, azaz 4 millió volt prepaid, tehát a beszélgetést a kártya megvásárlásával előre fizető, és csak 1,4 millió volt postpaid, azaz előfizetéses, a beszélgetést utólag fizető.
– Az elmúlt két évben a mobilhálózatokon a beszédforgalom abszolút értékben csökkent. A mobilpiac telítődése után a mobilszolgáltatók egymástól csábítanak át előfizetőket, és egyre nagyobb teret nyer az SMS-ezés – mondja Winkler János, a Westel Mobil Rt. vezérigazgató-helyettese. – Innen már csak egy lépés, hogy egyre többen használják a multimédiás üzenetküldést, az MMS-t, továbbá az internetes böngészőket, a WAP-ot vagy a GPRS-t – teszi hozzá Áts Zsolt, a Pannon GSM office menedzsere. A folyamatos adatkapcsolat, amelyet például a csomagkapcsolt adatátvitel biztosít (GPRS), és lehetőséget ad majd arra is, hogy telefonon digitális tévéműsorokat, videókat nézzünk, internetes rádióadók műsorát figyeljük, MP3 kódolású zenéket hallgassunk és töltsünk le. Japánban a fejlett harmadik generációs mobilhálózatok és készülékek folytán a beszélgetőpartnerek már látják egymást.
A mobilpiac egyik fejlődő ága a szórakoztatás, melyhez a Java technológia adja az alapot. A legújabb készülékeken háromdimenziós játékok futtathatók, s ha egy játékkonzolhoz csatlakoztatjuk ezeket, bárkivel játszhatunk a világon. A legnagyobb autógyártók luxus-személyautóiból elérhető az internet, s van mentőkocsi-hívási funkció is vész esetére. De mobil eszközökkel megoldható a flottamenedzsment és a távfelügyelet is. Sőt ma már bankolhatunk és hamarosan fizethetünk is mobiltelefonjainkkal. A jövő nagy kérdése, hogy mennyire vonzó újabb szolgáltatásokat tudnak a hazai cégek nyújtani, illetve hogy távol-keleti társaiktól mennyit tanulnak az európai és amerikai szolgáltatók.
Eldobható telefonok
A kevésbé tehetőseknek találták ki amerikai cégek a 10–40 dolláros, eldobható telefonokat. Egy tízdolláros, hatvanpercnyi beszélgetésre képes, papírból és nyomtatott áramkörökből összeállított készülék vész esetén jó szolgálatot tehet, ha pedig lejár a beszélgetési idő, akár ki is dobható a kukába, illetve ha valaki figyel a környezetvédelemre, visszaviheti azt a Hop-On üzleteibe, ahol 5 dollárért visszavásárolják tőle, és újra feldolgozzák. Az eldobható telefonból GSM szabvány szerint működő változat is készült, amelyet a tervek szerint Európában dobnak piacra. A Hop-On eddig egymillió darab szállításáról kötött megállapodást.
Telítettség
A világ zsúfolt nagyvárosaiban ma már nemritkán szigorú feltételekhez kötik az új mobil-előfizetést, mert a hálózat nem bír el több felhasználót. Például Tokióban, Szingapúrban, Londonban a második generációs rendszerek elérték csúcskapacitásukat, és a cellák sűrítésével csak a költséghatékonyság kárára lehetne javítani a krízishelyzeten. A harmadik generációs rendszerek kifejlesztésének gondolata ezért Japánban és a skandináv országokban merült fel elsőként. Itthon egyelőre csak a Vodafone küszködik komolyabb lefedettségi problémákkal, ugyanis szeptember közepén a Pannon GSM felmondta a roaming szerződését, így december 5-étől a Vodafone-előfizetők a lefedetlen területeken már nem barangolhatnak a Pannon hálózatán. Ez azért kínos Magyarország legfiatalabb mobilszolgáltatójának, mert kedvezményes akciói miatt – esti, hálózaton belüli ingyenes beszélgetés, havi átalánydíjas GPRS internet – előfizetői egyes napokon vagy időpontokban már most képtelenek hívást kezdeményezni vagy fogadni.
Magyarország második generációs GSM hálózata a becslések szerint hétmillió körüli előfizetőt bír el, és a szolgáltatók jövőre ezt el is érik. Ezért vagy sort kerítenek a rendkívül nagy beruházást igénylő 3G kiépítésére, vagy egymás meglévő ügyfeleit csábítják el. Egy azonban biztos: itthon egyelőre a GPRS, a WAP és egyéb mobil-adatszolgáltatások igen szűk réteget vonzanak, tehát aligha vagyunk felkészülve a harmadik generáció adta lehetőségek kihasználásra.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.