Egy kis céget a család vagy a vállalkozók közösségének pénze hajt mindaddig, amíg akkorára nem nő, hogy a forrásigénye eléri a bank vagy a pénzügyi befektető ingerküszöbét. A banki források általában gyorsabban elérhetők Simonyi Tamás, a KPMG igazgatója szerint, de az induló életszakaszban egy társaság csak nagyon jó cash flow (azaz a pénzforgalom alapján eredményes gazdálkodás) és kiemelkedő (frekventált helyen lévő, jó állapotú, forgalomképes) ingatlanfedezet mellett kap hitelt. Ha ez nincs, az egyetlen igénybe vehető külső forrás a szállítói hitel. Ezzel azokban az ágazatokban lehet élni, amelyekben a vevőtől gyorsabban lehet pénzhez jutni, mint amilyen határidővel a szállítóknak fizetni kell. E rendkívül kockázatos finanszírozás végeredménye azonban sok esetben a csőd, figyelmeztet a szakember, és hozzáteszi: a vállalkozások többsége ebben az életszakaszban elbukik. A fejlett gazdaságokban a piaci átlag 70 százalék, és hasonló arány jellemzi Magyarországot is.
Biztosíték mindenekfelett
Egy már évek óta működő vállalkozásnál árnyaltabb a kép. A bankok jellemzően a saját tőke feléig-kétharmadáig készek forrást nyújtani akkor, ha az alapfeltételek - pozitív cash flow, értékelhető fedezet - megvannak. Az ingatlan mellett berendezések is szóba jöhetnek, követelés, készlet azonban semmiképpen, ez utóbbiak ugyanis gyorsan eltüntethetők, nem jelentenek megfelelő biztonságot a bank számára arra az esetre, ha a kölcsön mögötti fedezethez kellene nyúlnia.
- értékelhető vállalati méret,
- pozitív cash flow,
- megfelelő fedezet.
- egyediség,
- stabil piacok,
- 3–5 éves üzleti terv,
- átlátható gazdálkodás.
Jelentős különbségek vannak az egyes tevékenységek, ágazatok finanszírozásában. Az erőteljes készpénzforgalom mellett működő cégeket (például kisebb büféket, építőipari társaságokat) a bankok kevésbé hajlandók finanszírozni - itt ugyanis számolni kell azzal a kockázattal, hogy probléma esetén a bevétel eltűnik -, és akkor sem érzik biztonságban a kölcsönzött forrást, ha a szektor eleve kockázatos, vagy a kilátásai nem kedvezőek. A mezőgazdaságban például szinte kizárt a garanciaintézmények részvétele nélküli finanszírozás.
A kis- és középvállalkozások (kkv) forráshoz jutását az sem könnyíti meg, hogy a bankok a legtöbb esetben készfizető kezesre is igényt tartanak, különösen, ha a társaság nem rendelkezik ingatlannal. Ebben az esetben könnyen a tulajdonos otthona válhat fedezetté.
A szerencsések
Ma Magyarországon elsősorban a feldolgozóipari cégek remélhetnek kedvező feltételű bankhitelt (a szektor piaci kilátásai kedvezőek), valamint a jellemzően exportra termelők (a szűk, zsugorodó belső piac nem rontja a kilátásokat). Javítja az esélyeket az is, ha a vállalkozás nem egy, hanem több vevővel áll kapcsolatban (nem kiszolgáltatott egy kiemelt partner tevékenysége alakulásának).
A gyártott terméket illetően a hozzáadott érték számít. Banki szempontból finanszírozhatóbb az egyedi (kevésbé másolható, helyettesíthető) áru, amelynek felhasználhatósága viszonylag széles körben lehetséges. Ez jelent stabil piaci pozíciót, s a finanszírozónak is nagyobb biztonságot, ami a hitelfeltételekben is meglátszik.