A CeBIT-re készülődve az informatikus ellátogat a rendezvény weblapjára (www.cebit.de), utazás pedig előtt gondosan letölti palmtopjára vagy mobiltelefonjára a virtuális térképet, amely majd segíti őt eligazodni a kiállítás területén – miközben barangol, fényképeket készít, gyűjti a sajtóanyagokat, prospektusokat, útvonalat tervezhet, éttermet és mellékhelyiséget kereshet a zsebéből –, hogy aztán a helyszínen pár óra alatt elvesszen a világító számítógépházak, csillogó-villogó tápok, hűtőventilátorok, plazmatévék, monitorok, DVD-lejátszók, digitális kamerák és noteszgépek tömkelegében, nem is beszélve az idén bemutatott új mobiltelefonok egyre sűrűsödő, már-már átláthatatlan erdejéről.
Innováció és showbiznisz
Az információs szakadék itt pár óra alatt kilométereket tágulhat: aki eddig nem követte az újításokat, az ezután már abszolút nem érti, mi folyik itt. Az informatikus pedig lógó nyelvvel és töretlen lelkesedéssel lohol standról standra, hogy azután felismerje: a rendelkezésére álló három nap alatt lehetetlen bejárni a kiállítást, és teljes körű tudósítást adnia a látottakról. Hiszen a CeBIT NEWS című újság is naponta csaknem százoldalnyi terjedelemben számol be az előző napi sajtótájékoztatókról, a bemutatott újdonságokról. És bár beszélhetne a Sony standján táncoló embernagyságú robotokról, az AIBO robotkutya körül sorakozó embertömegről, mégis, inkább napjaink egyik legmeghatározóbb eszközét, a mobiltelefont helyezi fókuszba. Talán a mobiltelefon-gyártók standjai körül tapasztalhatta a legnagyobb felhajtást is: ír tánc, modern tánc, MOTO-DJ a padlóba beépített hangfalakkal, előadások és show-k tömkelege fogadta a látogatót a bemutatkozásuknak otthont adó 26-os épületben.
A 2004. évi CeBIT-en a mobiltelefon-gyártók leginkább az ide-oda forgatható, egyre növekvő felbontású és színárnyalatú kijelzőkkel és az 1,3 megapixeles beépített kamerákkal ejtették ámulatba a látogatókat. A Nokia, a Siemens, a Sony Ericsson, a Samsung és a Motorola is a kiállításra időzítette ezeket a készülékeit. Emellett megfigyelhető, hogy az összes nagyobb gyártó a hagyományos design megbontására törekszik, és az ide-oda csavarható előlapokat és kijelzőket részesíti előnyben. A nagyfelbontású képek, videók készítésére és továbbítására képes mobiltelefonok megjelenését a mobil-adatátvitel egyre gyorsabbá válása ihlette – ezek a készülékek egyébként a mobiloperátornak is többletbevételt hoznak –, és az egyre gyorsabb sebességet biztosító technológiák – GPRS, EDGE, UMTS – meghonosodásával vélhetően összhangban lesz széles körű elterjedésük is.
Pillanatképek a vezető gyártók standjairól
A Nokia Future-Hall elnevezésű standján két készülék is a középpontban állt. A 9500-as kommunikátor segítségével zsebre tehetjük a legnépszerűbb irodai alkalmazásokat, ám a CeBIT igazi finn újdonsága a 7610-es típusszámú, egy megapixeles kamerás okostelefon volt.
A Siemens standján a hangsúly a legújabb businesskategóriás S65-ös mobilon volt, amely várhatóan szeptemberben kerül a magyar üzletekbe.
A Sony Ericsson új, felsőkategóriás készülékének, az S700-asnak elforgatható a kijelzője, így összecsukva minimális helyet foglal el, és szinte csak a szövegbevitelhez kell kihajtani. A másik felsőkategóriás japán–svéd újdonság K700-as névre hallgat.
Az amerikai Motorola – konkurenseihez hasonlóan – rengeteg készülékkel várta az idei CeBIT-látogatókat. A V80-as mellett (bemutatását lásd a Piac és Profit 2004. 3. számában) az újdonságok láttán sok esetben csak tátottuk a szánkat. A gyártó legextrémebb és legtöbb újdonságot felvonultató készüléke az MPX nevet kapta. A heteken belül hazánkban is forgalomba kerülő MPX–200-as modell alapján sejthető, hogy az új készülék – a bemutatott telefonok többségével egyetemben – az igényes üzleti szférát célozza meg. A szintén érintőképernyős E680-as és a E398-as modell szolgáltatásai is figyelemre méltók. Az első Microsoft alapú mobiltelefon, az MPX–200-as utódjaként látott napvilágot a CeBIT-en az MPX–100-as névre hallgató csodabogár is.
Az itthon visszafogott népszerűségnek örvendő Sagem mobiltelefonok francia gyártójától – róla kevesen tudják, hogy tévéket, DVD-lejátszókat ugyancsak előállít – is láthattunk újdonságokat: a hölgyeknek szánt myC–3b-t, a felsőkategóriás myX–7-es modellt és a háromsávos myS–7-est.
Az Alcatel – a francia cég standjára a 27-es épületben találtunk rá – már a CeBIT-et megelőző 3GSM világkongresszuson bemutatta újdonságait: a One Touch vonalat követő 556-os számú készüléket és a756-ost, amely ha lehet így mondani, eggyel nagyobb, eggyel jobb. Első kettényitható Alcatel modellként debütált az OT835-ös típusszámú készülék.
(A felsorolt készülékekről részletesebben a következő cikkünkben, a … oldalon írunk.)
És minden, ami nem mobil
A Samsung – több gyártóhoz hasonlóan – elsősorban nem mobilkészülékeivel hívta fel magára a figyelmet a kiállításon, ugyanis az első napokban itt mutatta be a világ legnagyobb, 2 méteres átmérőjű (80 col) plazmatelevízióját és – az ennél valamelyest kisebb (57 colos) –LCD képernyőjét. Emellett persze felvonultatott számtalan mobilkészüléket, köztük koncepciómodelleket is, amelyekből remélhetőleg több piacra is kerül majd.
Egyesek szerint azonban mind az idei, mind az elmúlt pár évben megrendezett hannoveri CeBIT-eken elmaradtak az igazán nagy durranások. Idén például nem mutattak be valóban áttörő, új kommunikációs vagy memóriaszabványt, a hírmorzsákból ismert, hajlítható TFT-kijelzők is váratnak magukra, és egy ideje mintha csak a meglévő technológiák finomítása, csiszolása folyna már. Ez igaz mind a telekom-, mind pedig más IT-ágakra is.
Első kézből ismerhetők meg azonban minden évben a közeljövőben megjelenő termékek, és emellett – egyelőre – csak itt látható, tapasztalható megoldásokat is talál a látogató. Idén például az egyik standhoz tévedve két emberre lettünk figyelmesek, akik egymással szemben ültek, fejükön egy-egy érzékelővel, köztük egy dróton egy golyóval. Érdeklődésünkre elmondták – és élőben demonstrálták is –, hogy agyuk egy-egy számítógépre kapcsolódik (!), amely méri, és grafikusan mutatja is a monitorokon az agytevékenységüket. A golyó pedig az erőteljesebb agytevékenységű személy felé vándorol: például ahogy az egyik fél elkezd beszélni, megmozdul a golyó; idegen nyelven való értekezéskor pedig jóval nagyobb ütemben indul meg, mint egyébként. Emellett láttunk kesztyűvel navigálható multimédiás falat a T-Mobile standján, és az egyes emberek mozgását utánzó, embernagyságú robotok jelenlétét is megszoktuk kirándulásunk végére.
IT és telekom kifulladásig
Háromszázötvenezer négyezetméter, hatezerötszáz kiállító cég a huszonhét fél westendnyi nagyságú épületben, az itthoni BNV majd tizenötszörösét kitevő kiállítási területen három buszjárat. Ezek az adatok talán érzékeltetik: az egy hétig nyitva tartó hannoveri megarendezvényen, a CeBIT-en számunkra szinte felfoghatatlan nagyságrendű pénz- és embertömeget mozgósítanak évente. A kiállítás egyszerűen beláthatatlan és átjárhatatlan. De mi megpróbáltuk.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.