Interreg-pályázatok: Jószomszédi programok

Már csak a magyar-román, valamint a magyar-szerb-montenegrói várt kihirdetésre az Európai Unió határain belüli, illetve ezeken átnyúló együttműködési projekteket támogató Interreg-program IIIA komponensébe tartozó, magyar részvételű kezdeményezések közül. Február közepén ez is megtörtént. A román szomszédsági programra 11 millió, a szerb-montenegróira pedig 5 millió eurós keret áll rendelkezésre.

Február 16-án, a három részt vevő országban egyidejűleg meghirdették a Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határon Átnyúló Együttműködési Program 2004-2006 első pályázati felhívását. Az Európai Unió határain belüli, illetve ezeken átnyúló együttműködési projekteket támogató Interreg-program IIIA komponensébe tartozó, magyar részvételű kezdeményezések közül csak ez várt kihirdetésre, az ukrán-szlovák, a horvát-szlovén és az osztrák az elmúlt hónapokban már megjelent (az Interregről bővebben lásd a Piac és Profit 2005. februári számában).

Támogatott célok

Bár a most meghirdetett együttműködési programot a három részt vevő fél közösen alakította ki, a gyakorlatban ez két különálló, kétoldalú ágra bomlik, amelyek közös irányítás alatt állnak. A megosztás alapvető oka az, hogy az egyes országokban eltér a finanszírozás háttere: Magyarországon az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), Romániában a PHARE CBC, Szerbia és Montenegróban pedig a CARDS adja a nemzeti költségvetések mellé a megfelelő uniós forrásokat. A román szomszédsági programra 11 millió euró, a szerb-montenegrói esetében pedig - az ERFA-ból és a hazai költségvetésből - 5 millió eurós keret áll rendelkezésre.

A támogatható projekteket két csoportba sorolták: a térségi, fizikai, infrastrukturális integrációt célzó, illetve a piacok és a helyi közösségek közeledését elősegítő prioritásba.

A határ menti közlekedési infrastruktúra javítása alatt egyrészt modernizálást, illetve új autó- és kerékpárutak, útkereszteződések építését, valamint a szükséges részletes tervek elkészítését támogatják. Pályázni lehet még szilárdhulladék-, illetve szennyvízkezeléshez kapcsolódó infrastrukturális létesítmények építésére, ezek, valamint a határ menti szennyezett területek rehabilitációjára. Támogathatók továbbá a közös természetvédelmi területek és természeti parkok fejlesztéséhez kapcsolódó beruházások, a folyó- és árvízvédelem erősítéséhez kapcsolódó monitoring- és információs rendszerek, valamint megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos fejlesztések. Csakúgy, mint az infrastrukturális pályázatok esetében, itt is igényelhető pénz az előkészítést célzó szofttevékenységekre (tanulmányokra, felmérésekre, piackutatásokra).

Piacok és helyi közösségek

A második prioritás keretein belül üzleti infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztése címszó alatt támogatást lehet igényelni inkubátorházak, ipari parkok, kereskedelmi központok létrehozására, ezek bővítésére, fejlesztésére és a kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmányok, műszaki tervezési dokumentumok elkészítésére. Vannak források a kis- és középvállalkozások (kkv) közötti együttműködés finanszírozására is. Támogatható a határon átnyúló üzleti események - értekezletek, ágazati konferenciák, vásárok - szervezése és a konkrét fejlesztés is. Utóbbi esetében szó lehet többek között közös informatikai eszközök fejlesztéséről, termelési és minőségi szabványok kidolgozásáról és bevezetéséről, közös piackutatásról és marketingtevékenységekről, képzési programokról.

Támogatott cél továbbá a határon átnyúló klaszterek létesítése, ágazati együttműködési stratégiák kidolgozása, a közös gazdasági tevékenységeket és együttműködést felgyorsító berendezések és gépek vásárlása, valamint a termékek és termékfejlesztések is. A második prioritáson belül pályázni lehet konferenciák, közös szemináriumok, sportesemények, társadalmi tevékenységek, tanulmányutak, kulturális események támogatására, közös intézmények fejlesztésére, városi és regionális irányítási hálózat építésére.

Külön intézkedésbe sorolták a közös K+F-projekteket és a humánerőforrás-fejlesztéseket. Ezen keresztül pénzügyi segítség igényelhető a kutatóintézetek és egyetemek közötti, valamint egyéb olyan együttműködési projektekre, mint konferenciák, ösztöndíjprogramok vagy tantervek és képzési anyagok közös kidolgozása.

Az Interreg-program támogatja az együttműködési projektekkel kapcsolatos információs és kommunikációs technológiai, továbbá K+F infrastrukturális fejlesztéseket is. A projektek megvalósításának maximális időtartama minden esetben két év lehet.

Pályázati feltételek

Az Interreg-pályázatok partnerségi alapon működnek, ami azt jelenti, hogy a dokumentációt végső soron összeállító és benyújtó, úgynevezett vezető pályázónak legalább egy partnert kell találnia a határ túlsó oldalán. Egy projekt megítélésén általában javít, ha a partnerség az előkészítés, finanszírozás és végrehajtás terén minél több tevékenységre kiterjed. A felhívásra pályázhatnak országos, regionális vagy helyi közigazgatási szervek, közintézmények, önkormányzatok, ezek társulásai, nonprofit szervezetek, illetve - a 2.1 és 2.2 intézkedések esetében - kis- és középvállalkozások.

Alapvető feltétel, hogy a pályázó székhelye, bejegyzett regionális vagy helyi fiókja a határ menti régiókban legyen, kellő tapasztalattal és kapacitással rendelkezzék, és fel tudja mutatni a szükséges saját erőt, aminek minimális mértéke a jogos költségek 5 százaléka; cégek esetében azonban az elszámolható projektköltség legfeljebb 50 százalékára adható támogatás.

A magyar pályázók - a kkv-k kivételével - a szerződésben megállapított támogatási összeg 25 százalékát meg nem haladó előlegben részesülhetnek. A pályázat rugalmasságát bizonyítja az is, hogy az egyes projektek nagysága nincs korlátozva, csak a támogatás maximális összege.

A pályáztatás a program 2006-os kifutásáig - vagy a kasszák kiürüléséig - több fordulóra bomlik, az aktuális beadási határidő május 20-a. A pályázatok felbontása után a dokumentációk esetleges hiánypótlására 10 nap áll rendelkezésre. A formai követelmények és a jogosultsági kritériumok vizsgálata után következik a pályázat minőségi értékelése, a végső döntést a program közös kormányzó bizottsága hozza meg. A projektgazdát a jóváhagyást követő 15. napon belül levélben tájékoztatja a pályáztatást lebonyolító, a Váti Kht.-n belül működő Közös Szakmai Titkárság (www.interreg.hu).

A magyar pályázók - a kkv-k kivételével - a szerződésben megállapított támogatási összeg 25 százalékát meg nem haladó előlegben részesülhetnek.

A pályázat rugalmasságát bizonyítja, hogy az egyes projektek nagysága nincs korlátozva, csak a támogatás maximális összege.

Interreg-projekttípusok

Az Interregben alapvetően háromféle projektet támogatnak.

- A tükörprojektnek van egy párja a határ másik oldalán, amellyel szorosan összefügg, és erősíti annak hatását, a kivitelezés és költségvetés azonban egymástól független. Ebből következően a tükörprojekteket nem kell föltétlenül egy időben megvalósítani. Minden egyes tükörprojektet külön pályázatként kell beadni, az adott országban érvényes szabályok alapján. A beérkező pályázatokat külön regisztrálják, de az értékelés során figyelembe veszik, ha a projekthez egy másik is kapcsolódik, amelyre a pályázatban hivatkozni kell. A pályázókkal külön kötik meg a támogatási szerződést.

- A különálló projektet a külföldi partnerekkel együttműködve kell kidolgozni, de csak a határ egyik oldalán hajtják végre. Ugyanakkor a közvetlen és a határon egyértelműen átívelő hatást minden esetben be kell mutatni.

- A trilaterális jellegű projektek esetében közös pályázat beadására nincs mód, ekkor három tükörprojektet kell benyújtani az ezekre vonatkozó szabályoknak megfelelően.

A szerb programban mindezeken túl van úgynevezett közös projekt is. Ennél a típusnál csak egy pályázati formanyomtatványt kell kitölteni, amely tartalmazza a közös projekt valamennyi tevékenységét.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo