Ingatlanalapok: Megtorpant boom

A nyílt végű ingatlanalapok bár viszonylag új keletűek, igen népszerűek a befektetők körében. A legtöbb hazai alapkezelő elsősorban a biztonságosabb béringatlanokat preferálja, ám ha ezek "elfogynak", kénytelenek lesznek a kockázatosabb ingatlanfejlesztések felé fordulni. A hazai alapkezelők legnagyobb konkurensei az agresszív hozampolitikával dolgozó, tőkeerős külföldi befektetők.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nyílt végű ingatlanalapok megszületését a négy évvel ezelőtt módosított értékpapírtörvény tette lehetővé. Nem biztos, hogy előbb is lett volna igény erre a megtakarítási formára, hiszen ekkorra stabilizálódott annyira a kamatkörnyezet, hogy a béringatlanon elérhető hozamok már reális alternatívát kínáltak a bankbetéttel szemben. Jóllehet az ingatlanhozam a betéti kamatoknál alacsonyabb szinten maradt, azért már lehetett versenyképes befektetési lehetőségeket találni.

Béringatlanokra épülve

A befektetők a nem kiugróan magas nyereségpotenciál ellenére is jól fogadták ezeket a papírokat, hiszen az ingatlanpiachoz - különösen a lakásépítési boom időszakában - kifejezetten pozitív asszociáció társult. Pedig a portfóliót zömében irodák és kereskedelmi ingatlanok alkotják, ez a szektor pedig a lakáspiacitól eltérő pályát jár be. Az "ezen nem lehet bukni" eufória azonban nem fűtötte túl az alapokat.

- A befektetési célú ingatlanok piaca, a tőkepiaci folyamatokkal vagy a lakosság számára jobban érzékelhető lakásárakkal összehasonlítva, sajátosan mozog. Míg a kötvényalapnál a hektikus ingadozásra is képes kamatszint határozza meg a hozamot, ez a befektetési forma - ugyan az ingatlanpiac helyzete befolyásolja - statikusabb. Piaci körülmények között pedig a hozamok nem ingadoznak jelentős mértékben. Tehát hiába tűnik úgy, hogy most stagnál az ingatlanpiac, a napi mozgás nem érvényesül élesen az alapok hozamában - hangsúlyozza a sajátosságokat Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. vezérigazgatója.

- Túlfűtöttségről már csak azért sem beszélhetünk, mivel a jelenlegi rendkívül alacsony irodabérleti díjak emelkedésével hosszabb távon jelentősen javulhat a kereskedelmi ingatlanok jövedelemtermelő képessége - teszi hozzá Csoma András, a Raiffeisen Alapkezelő Rt. vezérigazgató-helyettese.

Az ingatlanbefektetések kockázati szintje tehát valahol a részvények és a pénzpiaci alapok között van, de lassabb mozgása miatt mindenképpen kiszámíthatóbb, éppen ezért a pénzpiaci alapnál hosszabb távra ajánlható befektetési forma.

Óvatos konzervativizmus

A kockázati tényezőt ebben az esetben is a papírok mögött álló eszközök - itt ingatlanberuházások - jelentik. A Raiffeisen Alapkezelő például híresen konzervatív, így az ingatlanfejlesztéssel járó pluszkockázat - hiába a magasabb hozamígéret - számára nem vállalható.

- Papírjaink mögött szinte kizárólag hosszú távra, átlagosan kilencéves futamidőre, jó bérlőnek bérbe adott ingatlanok állnak. Ha be is szállunk menet közben egy építkezésbe, kizárólag a fővállalkozóval állunk kapcsolatban. A fejlesztés többletkockázatát - tehát a finanszírozás, az építési engedélyek, határidők betartásának rizikóját, és különösen a bérbeadás kockázatát - a fővállalkozó viseli, a Raiffeisen ebből csak marginális mértékben részesedik - ismerteti a legnagyobb hazai ingatlanalap-kezelő befektetési politikáját Csoma András.

Hasonlóan konzervatív módon gondolkodik az OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. is, ahol szintén a minimálisra csökkentik a fejlesztési kockázatokat, és a volumenében is óvatosak.

- Minél nagyobb egy alap, annál inkább szükséges lehet bizonyos százalékig a fejlesztési projektekbe is invesztálni, ha nincs elegendő megvásárolható bérbe adott ingatlan. Ennek mértékét a józan észen kívül a törvény is szabályozza, a tőke százalékában. Az OTP Ingatlanalap a fejlesztéseknél is kiemelten kezeli a bérbeadhatóság szempontját; már ebben a szakaszban megkezdi a tárgyalásokat a lehetséges bérlőkkel - mondja Tóth Balázs.

Az elmúlt időszakban számos új irodaházat adtak át Magyarországon, és ezek viszonylag jó befektetési terepet jelentettek az ingatlanalapok számára. A beruházási boom azonban látszólag lankad, nem állnak sorban az építtetők, a bérlők sem tolonganak, viszonylag magas a béringatlanok kihasználatlansága. Csoma András azonban úgy véli, a tünetek ellenére az irodaházak építése, az ipari parkok létesítése, a bérleti kereslet viszonylag állandó aktivitást mutat. A hullámvölgyérzés talán annak is köszönhető, hogy az elmúlt pár évben hirtelen egyszerre adtak át több létesítményt is, és most ez a felfutás torpant meg. De több jelentős projekt előkészítéséről is tudnak az ingatlanszakemberek, sőt Csoma András szerint idén ismét felívelő szakaszba lép a beruházási szegmens.

Az ingatlanalapok számára fontos kérdés az is, hogy ki veszi ki a bérleményeket.

- Ma még ki lehet adni az irodákat, hiszen a fejlődő kisvállalkozások a korábbi lakásirodákból átmennek a fejlettebb infrastruktúrát kínáló létesítményekbe, a nagyobb cégek pedig egyre magasabb színvonalú irodákat keresnek - állítja Tóth Balázs. Tehát van még helye az újabb építkezéseknek, de az ingatlanfejlesztő "kerítésen belül" gondolkodik, az utat, közlekedést, egyéb infrastrukturális fejlesztéseket már a városnak kell hozzátennie. Ha ez nem történik meg, az jelentősen befolyásolja az ingatlan értékét, kiadhatóságát, és így végső soron hatással van a befektetések beáramlására is.

- Egy terület jövőjét befolyásolja a környezete is. Az ingatlanfejlesztő pedig ott fejleszt, ahol valamilyen mozgást érzékel - hangsúlyozza a koncepciózus városfejlesztés fontosságát Tóth Balázs. A hosszú távú, átgondolt és kiszámítható területfejlesztési programokból viszont üzleti és magánszféra egyaránt nyer.

Agresszív külföldiek

Tény, ma az ingatlanbefektetési szegmensben keresleti piacról beszélhetünk: az alapok vadásznak a befektetésre alkalmas magas bérbeadottságú, reálisan árazott ingatlanokra.

A hazai, viszonylag kicsi alapkezelők helyzetét nem könnyítik meg a külföldi, akár százszoros tőkeerővel rendelkező alapok: agresszív hozampolitikájuk nyomot hagyott az ingatlanbefektetések területén.

- Igaz, nincs átlátható információforrás az árakról, de elég kicsi a piac ahhoz, hogy érzékelhető legyen: egyes szegmensei egyre inkább túlárazottnak tűnnek, és egyre nehezebb reális hozamot elérni - mondja Csoma András.

Az elmúlt egy-két évben a nemzetközi alapok szívesen kerestek magyarországi ingatlanokat, mert jelentősen kedvezőbb hozamot tudtak produkálni, mint tőlünk nyugatabbra. Az alacsonyabb hozamelvárás hatására viszont - különösen az ország európai uniós csatlakozását követően - emelkedtek az ingatlanárak, miközben a bérleti díjak csökkentek, de legalábbis stagnáltak.

- Összességében az elmúlt évben a legjobb minőségű hazai ingatlanbefektetések hozama körülbelül 2 százalékponttal esett, és ma 8 százalék körüli szinten stagnál. Ez még mindig jelentős kockázati felárat jelent a Nyugat-Európában általános 4-6 százalékhoz képest - állítja Csoma András. Ugyanakkor az OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. vezérigazgatója mindössze néhány százalékpontnyi hozamfelárról beszél, amely viszont már alig fedezi a külföldi ingatlanberuházók számára a földrajzi távolság jelentette pluszkockázatot.

Abban egyetértenek az ingatlanszakértők, hogy a hozam a korábbi ütemben biztosan nem csökken tovább, sőt a bérleti díjakban elképzelhető emelkedés. A külföldi befektetési boom lecsengeni látszik, a szűkülő kockázati felár pedig egyre válogatósabbá teszi a nemzetközi tőkét; számukra kizárólag nagy értékű, jó nevű cégek által bérelt, vadonatúj budapesti ingatlan jöhet szóba. A hazai alapok tehát osztozhatnak a piac nyolcvan százalékán, ahol akár kilenc-, tíz-, tizenegy százalékos hozam is elérhető.

Koncentrált piac

Ingatlanalap a kilencvenes évek közepe óta létezik Magyarországon. A Prudent Invest által kezelt Pillér I.-et az ÁPV Rt. hozta létre, és kárpótlási jegy ellenében volt jegyezhető. A Pillér II. a mai napig működő zárt végű alap, amely bár jelen van a tőzsdén, igazán likvid papírnak nem tekinthető. Az első nyílt végű piaci ingatlanalap 2001-ben született. Az ekkor alakult Európa Alapkezelő indította útjára az Európa alapot, amely ma körülbelül 20 milliárd forint vagyont kezel. Az azóta a HVB Bank tulajdonába került alapkezelő ezzel a hazai piac harmadik legnagyobb szereplője, megelőzve az Erste Bankot. A legnagyobb ingatlanvagyont a Raiffeisen Alapkezelője tudhatja magáénak. Az általa kezelt összeg eléri az 50 milliárd forintot, míg az őt követő OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. 37 milliárdos vagyonnal gazdálkodik. A négy legnagyobb szereplő lefedi a piac közel 95 százalékát. 2003-ban az alapok átlagosan tizenkét-tizennégy százalékos nettó hozamot produkáltak. Míg a pénzpiaci alapok jelentős tőkevesztést könyvelhettek el, ezt a szegmenset a dinamikusan növekvő vagyonállomány jellemezte. A teljes befektetésialap-állomány 9-10 százalékát kitevő ingatlanalapok ez évre is két számjegyű hozamot remélnek.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo