A Magyarországon is kapható palmtopok listája a teljesség igénye nélkül: Palm Vx, m100, m500, m505; Psion Series 5mx, Revo, netBook, Workabout (ipari felhasználásra); Handspring Visor Solo, Deluxe, Platinum, Prism, Edge; Compaq iPAQ 3130, 3630; HP Jornada 545, 548, 720; Casio Cassiopeia E125.
Elektronikus titkár
A palmtopok óriási előnye az információk tárolása, gyors bevitele és cseréje. Ez az alapfunkciójuk. Hatékony adatgyűjtő rendszerek, melyeket cím- és névlisták, feljegyzések készítésére találtak ki. Fontos elemük a naptár, a számológép, a költségfigyelő alkalmazás, a tennivalók listája és a szinkronizációs szoftver. A több ezer – zömében a világhálóról – telepíthető szoftver még tovább növeli az ötletesnél ötletesebb alkalmazások sorát, számuk csak az operációs rendszer korlátaitól függ.
E téren a sort a PalmOS vezeti: nem kevesebb, mint tízezer szoftver fut rajta. A kézírás-felismerő szoftver kezelése például egy speciális karakterkészlet segítségével könnyen elsajátítható, de a Psion kéziszámítógépei e mellé teljes értékű billentyűzetet is kínálnak. Hogy ez még nagyobb tudást jelez, bizonyítja a Psionok internet- és e-mail programja, a szövegszerkesztő és a táblázatkezelő. Ez utóbbi egyszerűbb formában a klasszikus palmtopokra is letölthető, de sokak szerint azokat nem erre találták ki. Az e-mail és a webböngésző viszonylag új alkalmazásnak számít, és modem vagy infraporton kommunikáló mobiltelefon szükséges hozzá.
Hatalmas memóriák
A kéziszámítógépek memóriájának mérete és külső bővíthetősége az, ami alapján legtöbben döntenek a választásnál. Az elektronikus titkárok rögzített memóriakapacitása 2–32 MB lehet, azonban már 2 MB is 6000 címet, úgy 5 évnyi határidőadatot (körülbelül 3000 bejegyzés), 1500 bejegyzést jelent a tennivalók listájába, ugyanannyit a jegyzettömbbe és 200 e-mail üzenetet. Képzeljük csak el, mekkora tárolókapacitás akkor 8 MB!
A PalmOS mellett a tenyérszámítógépeket felszerelhetik EPOC, Windows CE vagy Pocket PC operációs rendszerrel is. Az így elfoglalt tárterület azonban jelentősen változik, ezért egy leírásban megadott 32 MB-nyi memória néha nem feltétlenül több mint 8 MB hasznos terület. Az EPOC – a Symbian technológiai társulás szülötte, aminek a létrehozását a Psion kezdeményezte – ugyanolyan megbízható és stabil rendszer, mint a PalmOS, köszönhetően annak, hogy öt évig fejlesztették, és tíz éve van piacon.
Külső bővíthetőség és esztétika szempontjából a Handspring gépeit bizony nehéz utolérni. Tetszetősek és magas kompatibilitásúak. A külső bővítéshez szükséges csatlakozó (Springboard) pedig a szoftver- és hardverkiegészítők széles skáláját teszi lehetővé különféle modulok behelyezésével. Ezek közül néhány: kábel nélküli modem, plusztárkártya, GSM-modul, digitális fényképező, vonalkódolvasó, mp3-lejátszó, nyomtató, videojátékok stb. Természetesen más kéziszámítógépek is bővíthetők, ám nem ilyen mértékben.
Kinek jó és miért?
Vállalkozóknak, üzletembereknek, felsővezetőknek, ügyvédeknek, orvosoknak, újságíróknak egyaránt nélkülözhetetlen munkaeszközük a palmtop. A Psion magyarországi képviselete, a Psion Rendszerház Kft. tavaly 2700 kéziszámítógépet értékesített, az összes hazai eladás felét. Ebből 900 az ipari felhasználásra szánt Workabout volt. A cég erősen épít tehát a vállalkozásokra, és kiérlelt technológiákat felhasználó számítógépeit az igényes, egyszerre több funkciót használó alkalmazóknak szánja. Szoftvereit saját maga fejleszti. A Handspring gépei a vékony fémházzal, a színes képernyővel és burkolattal inkább a fiatalokat érintik meg. A cég Magyarországon havonta 100 kéziszámítógépet ad el.
A palmtopok területén Európa erősebb Amerikánál, aminek előnyeit és hátrányait is érezzük. A még szinte kiforratlan technológiák naponta váltják egymást, és ez dráguláshoz és túlnövekedéshez vezet. A fejlesztések gyakorta öncélúak, ami a fogyasztókat várakozó álláspontra késztetik. Magyarországon ez az ingadozás csak halványan érezhető, ám a világtrendek mégis érvényesülnek. Ha magyar jellegzetességet szeretnénk mondani: a kéziszámítógép itt még státusszimbólum, mindig a legújabb a legjobb.
***
A nagy gyártók
A világ három legnagyobb kéziszámítógép-gyártója a Palm Computing, a Psion és a Handspring, jelentős a Hewlett-Packard (HP), a Compaq és a Casio, de persze akadnak még mások is. A Palm Computing sokáig a 3Com egyik divíziójaként működött, majd miután sokszori próbálkozás után sem sikerült kiválnia, fő termékének, a PalmPilotnak a létrehozói – Jeff Hawkins, Donna Dubinsky és Ed Colligan – 1998-ban megalapították a Handspring Inc.-et. Ezután a Palm Inc. önállósult, így ma a Palm és a Handspring konkurensek, mindketten palmtopokat gyártanak. Nem úgy a Psion, amely ma a legszélesebb termékskálával rendelkezik, a kézi-, illetve mobilszámítógépek mellett számottevőek az ipari eladásai is. A HP, a Compaq és a Casio nem függetlenül működnek és fejlesztenek, hanem mind egy hatalmas anyavállalat részlegei.
Hódítanak a kéziszámítógépek
Mobileszközökből rendkívül széles a kínálat: találni palmtopokat, handheld PC-ket, Amerikában PDA-knak keresztelt személyi titkárokat és így tovább. Notesz méretű, általában mégis teljes billentyűzetű, könnyű kis kéziszámítógépek ezek, s csupán funkcióik alapján és formájukban különböznek. Nem könnyű választani közülük.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.