Fenntartható jövő

A szociális gazdaság kohéziót teremt a társadalom gazdasági és civil szereplői között. A kérdés egyre többször kerül elő Európában, hiszen a szociális gazdaság mind a növekedésben, mind a munkahelyteremtésben hangsúlyos szerephez juthat. Magyarországon és számos más, újonnan csatlakozott államban azonban csak most ismerkednek az üzleti magánszektor és a közszféra mellett megjelenő harmadik gazdasági szektorral, amely olyan vállalkozásokból áll, amelyeknél az elsődleges cél nem a befektetett tőke utáni maximális haszon elérése.

Az Európai Uniónak ma egy újszerű globális környezetben kell versenyképesnek lennie, miközben a gazdaságilag egyre különbözőbb fejlettségű országok alkotta közösség belső életében is akadnak időnként nehézségek.

Az európai közösség fejlődése több ponton is mérföldkőhöz érkezett. Ahhoz, hogy az unió versenyképes legyen, és a növekedés mindenki számára fenntarthatóvá váljon, az embernek kell a középpontba kerülnie. Nem véletlen, hogy Európában egyre többször hallani a szociális gazdaságról mint harmadik gazdasági szektorról. Az unió régebbi tagjai esetében ugyanis már bebizonyosodott, hogy egy ország gazdaságának működése szempontjából milyen fontos a hatékonyan működő - a közösségi, az önkéntes és a vállalkozási tevékenységek széles skáláját magában foglaló - úgynevezett szociális gazdaság. A harmadik gazdasági szektor egyáltalán nem új jelenség, hiszen a sem a közszférába, sem pedig a profitorientált magánszektorba nem tartozó tevékenységei révén több mint egy évszázada a demokrácia fontos tartópillére.

Szociális gazdaság mint a növekedés feltétele

Az EU gazdaságának több mint 10 százalékát adják a szociális szektor vállalatai, vagyis a szövetkezetek, a kölcsönös segélyszervezetek, az egyesületek és az alapítványok. Szerepük elsősorban a belső piac működésében, a helyi és regionális fejlődésben, valamint a társadalmi kohézió területén meghatározó. A harmadik gazdasági szektor teljesítményei Európán kívül is láthatók: Japánban, az Egyesült Államokban és Latin-Amerikában szintén elterjedt az ágazat. Japánban és Amerikában például a kölcsönös segélyezőszervezetek és biztosítási szövetkezetek részesedése meghaladja a 30 százalékot.

Miután a globalizáció hatására az egyes országokban mind fontosabb szerephez jutnak a szociális kérdések, a fenntartható fejlődés, valamint a társadalmi kohézió, a szociális gazdaság jelentősége is egyre erőteljesebbé válik. Egyes elemzők szerint ez valójában a fönntartható fejlődés belső piaci működési modellje, ami a szolidaritásra, a méltányosságra és a szabályozott szabad piac elveinek értelmes elfogadására épül.

A Köztulajdonú, Szociális és Szövetkezeti Gazdaság Nemzetközi Kutató- és Tájékoztató Központja (CIRIEC) 2006-ban készített egy felmérést, amely az egyes EU-tagországokban - Bulgária és Románia még nem szerepel a kutatásban - vizsgálta a szociális gazdaság társadalmi súlyát, illetve a gazdasági életben betöltött szerepét. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2006. december 3-án Brüsszelben egy szeminárium keretében vitatta meg a tanulmány megállapításait, a harmadik gazdasági szektor szerepét a növekedésben és a munkahelyteremtésben. A konferencián Günter Verheugen, az Európai Bizottság egyik alelnöke, egyben a vállalkozásokért és az iparért felelős biztos hangsúlyozta, hogy a profitabilitást és szolidaritást összekapcsoló szociális gazdaság vállalatai lehetnek képesek válaszolni a 21. század kihívásaira, és hozzásegíteni az Európai Uniót, hogy elérje a lisszaboni célkitűzéseket.

A kérdőíves felmérés eredményei szerint bár a szociális gazdaság egyre elterjedtebb az unió országaiban, a fogalom és az a mögött meghúzódó tartalom nem egyértelmű, esetenként még egy országon belül is lehetnek különbségek. Leginkább Franciaország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Belgium, Írország és Svédország fogadja el a szociális gazdaság intézményrendszerét. Sőt a harmadik gazdasági szektort először megfogalmazó Franciaországban, illetve Spanyolországban törvény is elismeri létezését. Ezzel szemben a germán nyelvű országokban, valamint a 2004-ben csatlakozott államokban alig ismerik a kifejezést, annak ellenére, hogy az önkéntes és civil szervezetek, illetve a nonprofit szektor jelen van ezekben a tagállamokban is.

Az említett tanulmányból kiderül, hogy a szociális gazdaságot csak ott ismerik el megkülönböztetett társadalmi-gazdasági szféraként, ahol szilárd szervezetek képviselik az ágazatot. Ott azonban a szociális gazdaság a szervezeteken keresztül részt vesz a nemzeti és az uniós közpolitikák kidolgozásának és végrehajtásának folyamatában, és így módja nyílik arra is, hogy megvédje saját - és az általa képviselt csoport - érdekeit.

Makrogazdaságilag is jelentős

Az Európai Bizottság már 1995-ben elismerte, hogy az unió lakosságának közel 50 százaléka szoros kapcsolatban áll a szociális gazdasággal.

Az EU huszonöt tagállamában 2005-ben több mint 240 ezer, a gazdasági élet szinte minden szegmensét behálózó szövetkezet folytatott aktív gazdasági tevékenységet; ezek a szövetkezetek 3,7 millió embert foglalkoztatnak közvetlenül, és 143 millió tagjuk van.

Az egészségügyi és szociális jóléti önsegélyező társaságok szerepe szintén meghatározó: több mint 120 millió ember számára nyújtanak segítséget, és biztosítanak fedezetet. Az önsegélyező biztosítótársaságok piaci részesedése 23,7 százalék, olvasható a CIRIEC tanulmányában.

A szociális gazdasághoz tartozó banki és biztosítási szektor szintén nagyon hatékony. Egy hazai kutatópáros, Kémeri András (OKISZ) és ifj. Szántai János (TMSZ) adatai szerint az ágazat egymilliárd euró betétállománnyal, 900 millió euró folyószámlaösszeggel, 36 millió taggal és 601 millió ügyféllel rendelkezik. Összességében a szövetkezeti bankok piaci részesedése eléri a 17 százalékot az EU-ban.

Makrogazdasági szempontból szintén komoly jelentőséggel bír az ágazat, hiszen az Európai Unióban a szociális gazdaság vállalatai több mint 11 millió embert foglalkoztatnak, ami a keresőképes lakosság 7 százalékát jelenti. Az újonnan csatlakozott országokban az arány persze ennél alacsonyabb, 4,2 százalék, Hollandiában, Írországban és Franciaországban viszont az EU-átlagot meghaladó, 10 százalék körüli a szektor súlya a foglalkoztatásban.

Csupán a különböző szövetségekben 7 millió fő dolgozik, és ez az ágazat adja az európai GDP több mint 4 százalékát. Az uniós állampolgárok 50 százaléka tagja valamely szövetségnek. A szociális gazdaság hozzájárulása a GDP-hez szintén nem csekély, közel 10 százalékos.

Munkahelyeket teremt

Szakértők azonban a számszerűen kimutatható adatokban mérhető szerepénél nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szövetkezetek, az önsegélyező társaságok, a szövetségek, az alapítványok és más szociális vállalatok létének és működésének. Tanulmányok szerint ugyanis a harmadik gazdasági szektor mindenképpen szükséges a kiegyensúlyozott, fenntartható és stabil gazdasági növekedéshez a globális világgazdaságban, hiszen itt mindig az ember áll az első helyen.

A szociális gazdaság a fejlett európai országokban már bebizonyította, hogy növelni tudja a társadalmi kohézió szintjét, hozzájárul a regionális fejlesztésekhez, képes fenntartani az alacsony jövedelmezőségű iparágakat, mint például a kézművességet vagy bizonyos kulturális és művészeti tevékenységeket. A társadalmat érintő folyamatok terén az újszerű megoldások kidolgozásában szintén úttörő szerepe van, hiszen ezek a szervezetek szoros és közvetlen kapcsolatban állnak a polgárok egyes csoportjaival. Az Európai Unió számára készített tanulmányban említett példa szerint a 19. században az önsegélyező társaságok és a baráti egyesületek voltak azok, amelyek elsőként adtak választ az új ipari társadalom igényeire az egészségügyi kockázatok fedezése révén. Olyan jelentős társadalmi és intézményi újításokat hoztak, amelyek a mai európai társadalombiztosítási rendszerek elődeinek tekinthetők.

A már említett tanulmány szerint azonban a szociális gazdaság a legkézzelfoghatóbb - számszerűsíthető - hatást mégiscsak a foglalkoztatásra gyakorolja: hozzájárul új munkahelyek teremtéséhez, válságban lévő ágazatok megóvásához, vállalkozások elindításához, valamint a hátrányos helyzetűek foglalkoztatási szintjének növekedéséhez.

A szociális gazdaság definíciója
A szociális gazdaság meghatározására a Köztulajdonú, Szociális és Szövetkezeti Gazdaság Nemzetközi Kutató- és Tájékoztató Központja (CIRIEC) 2007 novemberében a következő megfogalmazást javasolta az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak:
"Magánjellegű, formális keretek között szervezett vállalkozások, amelyek döntéshozatali szabadsággal és önkéntes tagsággal rendelkeznek, és amelyeket tagjaik a szükségleteiknek a piacon keresztül, áruk előállítása, szolgáltatás, illetve biztosítás és finanszírozás nyújtása révén történő kielégítése érdekében hoztak létre, továbbá amelyek esetében a döntéshozatal, valamint bárminemű nyereség és többlet tagok közötti elosztása nem kapcsolódik közvetlenül az általuk befektetett tőkéhez, illetve befizetett díjhoz, és amelyek esetében minden tag egy szavazattal rendelkezik.
A szociális gazdaság továbbá magában foglal olyan magánjellegű, formális keretek között szervezett, döntéshozatali szabadsággal és önkéntes tagsággal rendelkező szervezeteket, amelyek nem piaci jellegű szolgáltatásokat nyújtanak háztartások részére, és amelyeknek esetleges nyereségtöbbletét nem sajátíthatják ki az őket létrehozó, ellenőrző vagy finanszírozó pénzügyi szereplők." (Forrás: Wikipédia)

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo