Felelős vezetők

A világon végigsöprő pénzpiaci válság előtérbe helyezte a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok felelősségbiztosítását. A nagyobb cégek élnek is vele, a kisebbek nem igazán. Pedig ez a biztosítás a tulajdonosnak és a vezetőknek is biztonságot ad, így bátrabb, az üzleti szemléletnek inkább megfelelő vezetői döntések születhetnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hatályos jogszabályok a korábbiakhoz képest nagyobb felelősséget tulajdonítanak a vezető tisztségviselőknek, emiatt döntéseik a cégük, egyes esetekben pedig a személyes vagyonukra is hatással lehetnek.

Két irányba működik

A céges üzletvitel, illetve a személyes vagyon védelmére kínálják a nagyobb biztosítótársaságok a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok felelősségbiztosítását. Ez arra az esetre szól, ha a társaság vagy harmadik személy a társaság vezetőinek döntése miatt pénzügyi veszteséget szenved el, amiért a társaság vagy a vezető felel.

Panaszlista
A biztosítási szektor szolgáltatóinak tevékenységével kapcsolatban 2008 második negyedévében összesen beadott 833 panasz az előző negyedévhez képest 14,4 százalékos csökkenést mutat, ami döntően a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással kapcsolatos "szezonális" panaszok első negyedévi magas számának tudható be - derült ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) panaszstatisztikájából.. A szektorra érkezett bejelentések az összes tárgyidőszaki panasz 47,1 százalékát teszik ki. Az előző negyedévhez képest a csökkenés teljes egészében a biztosító részvénytársaságok tevékenységével kapcsolatos fogyasztói kifogások 22,6 százalékos visszaesésének a következménye, a másik két szolgáltatói csoportra (egyesületek és közvetítők) tett bejelentések száma kismértékben nőtt.
- A biztosítások területén sajátosnak számít a kkv-szektor. A biztosítótársaságok számára már az is sikernek számít, ha a normál tevékenységüket biztosítják ezek a cégek. A vezető tisztségviselők által okozott kárra köthető forma azonban még gyermekcipőben jár Magyarországon - jelenti ki Csáki Gyula, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. szakembere.

- Náluk nem is jellemző ilyen biztosítások megkötése. A forma maga speciális, és viszonylag új a piacon, ezért a szerepe egyelőre nem jelentős, de elmondható, hogy egyre nő - bizakodik viszont dr. Budai Péter, az Allianz Hungária Biztosító Zrt. vezető kockázatvállalója, hozzátéve, hogy a nagyvállalati, nagyipari termelő és szolgáltató, pénzintézeti szektor lefedettsége már majdnem teljes e tekintetben.

A kkv-szektorban azonban nemigen terjedt el a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása. A vezetők itt sokszor nincsenek is tudatában a rájuk háruló felelősség mértékének, illetve nem tudnak arról, hogy ez a biztosítás a piacon elérhető. Fekete Ferenc, a GrECo International Biztosítási Alkusz és Tanácsadó Kft. vezető biztosítási tanácsadója azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a biztosítás két irányban működik, hiszen a tulajdonosoknak nyújt fedezetet a vezetői döntések következtében keletkező veszteségekre - természetesen ilyen esetben a tulajdonosnak tudnia kell bizonyítani, hogy rossz döntés született -, és a vezetők saját vagyona is védelmet élvez. A társasági törvény szerint ugyanis a vezetők saját vagyonukkal is felelnek a cégért.

Bátrabb vezetői döntések

Mivel veszélyes terméknek számít, a biztosítónak körültekintően kell eljárnia a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítására vonatkozó igények vizsgálatakor. Csáki Gyula fontosnak tartja például, hogy a biztosítótársaság tisztázza, az ügyvezető mekkora mértékben tulajdonosa is a cégnek, hiszen az ilyen felállás - márpedig minél kisebb egy cég, annál valószínűbb, hogy az ügyvezető egyúttal többségi tulajdonos is - kockázatot jelent. Budai Péter szerint azonban az ilyen biztosítás megkötése nagyban hozzájárulhat a cég kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetének eléréséhez, illetve a bátrabb, üzletibb szemléletű vezetői döntések meghozatalához. Elejét lehetne venni a piaci körbetartozások kialakulásának, illetve a számtalan csőd- és felszámolási eljárás megindításának, ezáltal kiszámíthatóbb piaci környezet jöhetne létre. Jellemzően viszont közepes- és nagy cégek kötnek vezető tisztségviselőikre felelősségbiztosítást, pedig - emeli ki Fekete Ferenc - a konstrukció a kisebb cégeknél is alkalmazható.

Tudni kell azonban, hogy ilyen biztosítást akkor célszerű kötni, ha a cégvezetői és a tulajdonosi kör elválik egymástól. A biztosítási díj alapja nem a vezető tisztségviselők száma, leginkább az éves árbevétel nagyságától és a kártérítési limittől függ. A biztosítás az igazgatósági tagokon és felügyelőbizottsági tagokon kívül kiterjeszthető a saját döntési jogkörrel bíró alkalmazottakra is, például a munkavédelmi felelősre. Bizonyos esetekben pedig a biztosítás fedezetet nyújt a hatósági intézkedések következtében kirótt bírságokra is, kivétel ez alól az APEH. A biztosítás még három évig fennáll, miután a vezető elhagyta a céget, illetve a fedezet önrészesedés nélkül is megoldható - sorolja az előnyöket Fekete Ferenc.

Nem szórják a pénzt?

Mire fizet a biztosító?
Biztosítási eseménynek az a kár minősül, amely úgy keletkezik, hogy a biztosított vezető tisztségviselőként eljárva a tevékenységére irányadó jogszabályok, társasági dokumentumok (például alapszabály, alapító okirat, társasági szerződés) rendelkezéseit megsérti, és ezzel olyan tisztán pénzügyi veszteséget okoz, amelyért a biztosított vagy a társasági fedezet esetén a szerződő fél a magyar jog szabályai szerint felelősséggel tartozik.
Persze a kkv-ket nehéz rávenni a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítának a megkötésére.

- Tapasztalatunk azt mutatja, hogy a hazai kis- és középvállalkozói kör sajnos még mindig a lehető legolcsóbb alapbiztosítást köti meg, azt is sokszor csak azért, mert egyébként nem jutnának hozzá hitelhez, vagy nem folyósítanák részükre az elnyert pályázati pénzt. Emiatt gyakran előfordul, hogy az ügyfelek csak akkor nézik meg alaposan, hogy mire terjed ki a biztosítási szerződésük, amikor már bekövetkezett valamilyen káresemény - állítja Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem élet üzletágának igazgatója.

Csáki Gyula úgy fogalmaz, hogy a kisebb cégek egyáltalán nem szórják a pénzt biztosításokra. Felelősségbiztosítást általában akkor kötnek, ha valamely üzleti partnerük megköveteli, vagy ha jogszabály előírja. Ez utóbbi vonatkozik például a vagyonvédelmi vállalkozásokra - igaz, ha nem így lenne, vélekedik a Generali-Providencia Biztosító Zrt. szakembere, igen nagy számban ezek is elállnának tőle -, az egészségügy területén működő cégekre, a könyvvizsgálókra. Az adótanácsadók és könyvelők számára nem kötelező, de erre a két csoportra inkább jellemző a biztosítások tudatos használata, hiszen a szabad választás ellenére szép számban biztosítják magukat a tevékenységükben rejlő veszélyek miatt.

Kisebb mértékben, de az építészeti és műszaki tervezőkre is fontosnak tartják a felelősségbiztosítás-kötést. Azonban ha a kkv-k saját vagyonáról van szó, már más a helyzet: a vagyonbiztosítás népszerűbb a kisebb cégek körében is.

Tekintélyes kárlimit

Pedig a vezető tisztségviselők felelősségbiztosításai nem kis kárlimittel működnek. "Az évenkénti 250 millió forintos kár átlagos kártérítési limitnek tekinthető" - ad áttekintést a piacról Fekete Ferenc. - Egy 2-3 milliárd forintos árbevétellel rendelkező cég egy ilyen limitű biztosításhoz évi 300-500 ezer forintos díjért már hozzájuthat, de léteznek konstrukciók, amelyek többmilliárdos veszteség megtérítésére is alkalmasak. Az Allianz Hungária Zrt. vállalati stratégiájában kiemelt hangsúlyt kapott, hogy a kisebb méretű vállalati ügyfeleket gyors kockázatelbírálással, a magyar jogszabályokhoz teljes mértékben igazodó általános feltételekkel, speciális, a méretükhöz, gazdasági súlyukhoz és igényükhöz igazodó kártérítési limittel és nem utolsósorban a nagyvállalatokhoz képest kedvezőbb, megfizethető alacsony díjszinttel lássák el. Náluk a limitkínálat 50 millió forint/kár/évnél kezdődik.

A kedvező feltételek sem késztetik a kkv-szektort a felelősségbiztosításra. Pedig a világban jelenleg zajló válság előtérbe helyezte a vezetők felelősségét is. Az amerikai AIG-nél például nagykár-veszélyes kockázatot vállaltak. A többi vállalatnál is mindenki a hozamra hajtott, miközben a kockázat mértékéről nem vettek tudomást.

Azokban a szektorokban, ahol a kockázati kitettség nem jelentős, a díjakban számottevő változás valószínűleg nem várható, a nagyobb kockázati kitettségű cégeknél az esetleges díjnövekedés a nemzetközi piacok reakciójától és a jelzálogpiaci válság begyűrűzésének egyelőre nem megjósolható hatásától függ.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo