Fejlesztések vonzásában

Az eddigi pályázatok fontos tapasztalata, amelyet mindenkinek, aki sikerrel akar uniós forrásokhoz hozzájutni, érdemes megfontolnia: meglévő beruházási tervekhez vagy igényekhez kell támogatást kérni, és nem érdemes projektet fabrikálni a pályázati lehetőségek kihasználása érdekében. Ez utóbbiakra ugyanis nemigen adnak pénzt. Az idén második félévben megjelent GOP- és KMOP-kiírásokra november, illetve december végéig lehet pályázni. Vagy a források kimerüléséig.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormányzati kommunikáció hónapok óta az ősszel induló pályázati lehetőségek dömpingjéről tájékoztatja az érdeklődőket. Idén júliusban öt, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programon (GOP) belül és öt, a Közép-Magyarország Operatív Programon (KMOP) belül megvalósuló kiírás jelent meg. A pályázatokat november, illetve december végéig lehet benyújtani - vagy a források kimerüléséig. Általános céljuk a vállalkozásfejlesztés. Van közöttük informatikai, valamint különféle - minőség-, környezet- és egyéb - irányítási rendszerek bevezetését támogató pályázat, olyan is, amely a leghátrányosabb helyzetű településeken induló vállalkozások komplex technológiai fejlesztését és munkahelyteremtését támogatja, valamint van a nemzetközi szolgáltatóközpontok létrehozást segítő is. Ezek a pályázatok elsősorban azokat a vállalkozásokat juttatják uniós forrásokhoz, amelyek képesek és hajlandók a támogatás révén megvalósított beruházás következtében növekedni, fejlődni, ily módon az ország gazdasági fejlődéséhez is hozzájárulni. Az eddig megjelent pályázatok többsége kimondottan a mikro-, kis- és középvállalatok számára született.

Fontos tapasztalat, hogy meglévő beruházási tervekhez vagy igényekhez érdemes igénybe venni a forrásokat, és nem érdemes a pályázati lehetőség kihasználása érdekében projektet fabrikálni, mert az utóbbiak általában nem sikeresek. A Regionális Operatív Programban (ROP) indított pályázati konstrukciók jelenleg elsősorban önkormányzatoknak, vállalkozóknak, közhasznú társaságoknak, nonprofit szervezeteknek szólnak - mutatott rá Kovács Kinga, az EU Pályázati Központ koordinátora.

Pályázatok informatikára

Informatikai eszköz beszerzésére lehet támogatást nyerni a technológiai fejlesztésre irányuló GOP-2007-2.1.1/A pályázati kiíráson, ugyanis az eszközbeszerzés is ebbe a kategóriába tartozik. Erre olyan mikro- és kisvállalkozások pályázhatnak, amelyek legalább két éve működnek, az árbevételük nő, és vállalják, hogy a beruházás utáni három évben ez tovább folytatódik. A lehetőség november 30-áig áll nyitva abban az esetben, ha a rendelkezésre álló 6 milliárd forintos keretösszeg nem merül ki korábban.

Szükség van-e pályázatíróra?
A pályázatfigyelési, -előkészítési szakaszban elkél a segítség, hiszen nagyon sok és sokféle pályázati lehetőség van, s egy nem ezen a szakterületen tevékenykedő vállalkozás esetleg csak külön alkalmazottat foglalkoztatva tud eligazodni a pályázatok világában, a kiírások részleteiben. Ismerni kell az egyes pályázatok közötti különbségeket is ahhoz, hogy a pályázó meg tudja állapítani, melyiken indulhat.
Az útmutatót alaposan át kell böngésznie, hogy minden feltételnek megfeleljen, ne ütközzék kizáró okokba sem, s a projektje illeszkedjék a felhívásban megjelölt támogatható tevékenységek és elszámolható költségek körébe, mindemellett a dokumentumai formailag és tartalmilag is kifogástalanok legyen.
Az egyes pályázati anyagok, útmutatók továbbra is rengeteg oldalnyi dokumentációt jelentenek, ráadásul gazdasági operatív programbeli és regionális pályázatok is vannak. A pályázónak ismernie kell a kitöltőprogramot és annak használatát is.
A kiírások egyszerűsödtek, érthetőbbé váltak, így az automatikus pályázatoknál biztos, hogy nincs szükség külső segítségre. Az összetettebbeknél viszont könnyebbséget és akár pluszpontokat is hozhat egy rutinos pályázatíró bevonása, már a típushibák elkerülése érdekében is.
Általában elmondható, hogy az "A" típusú pályázatoknál bonyolultabbak esetén érdemes pályázatírót bevonni, de ha ilyen nehézségi foknál valaki mégis saját maga dolgozza ki a pályázati anyagát, akkor azt ajánlatos szakmailag legalább véleményeztetni egy pályázatíróval. Ez mind az időt, mind az anyagiakat tekintve a töredéke egy komplett pályázatírói szolgáltatás igénybevételének. A pályázati kiírásokhoz kapcsolódó további információkról mind a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mind a közreműködő szervezetek honlapján tájékozódni lehet.

Az augusztus 24-étől benyújtható pályázatok közül az e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások támogatására nyílt meg a GOP-2007-2.2.3 és a KMOP-2007-1.2.7 pályázati kiírás, amelyekre kettős könyvvitelű gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, gazdasági kamarák, érdek-képviseleti szervezetek jelentkezhetnek. A pályázat keretében minimum 3 millió, de maximum 20 millió forint támogatás nyerhető el, mértéke legfeljebb a beruházás 50 százaléka lehet. A támogatásért cserébe a pályázónak vállalnia kell, hogy árbevételén belül az e-értékesítés aránya növekszik. November 30-áig nyújthatók be ezek a pályázatok is, de az elbírálás folyamatos, így érdemes minél előbb cselekednie a pályázónak.

Ugyanez a pályázói kör érintett a GOP-2007-2.2.1 és a KMOP-2007-1.2.5 jelű pályázati kiírásokban, amelyek a vállalati folyamatmenedzsment támogatását célozzák. A pályázatokat november 16-áig lehet benyújtani.

Kettős könyvvitelű gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók számára jelent további lehetőséget a GOP-2007-2.2.2 és a KMOP-2007-1.2.6 pályázati kiírás, amelyeken minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek bevezetésére lehet támogatást nyerni. A pályázat keretében minimum 600 ezer, maximum 1,5 millió forint támogatás nyerhető el, a támogatás mértéke a beruházás összköltségének legfeljebb 50 százaléka lehet. Ennél a pályázatnál az elbírálás automatikus, azaz csupán a jogosultságot és a formai megfelelőséget vizsgálják a támogatás odaítélése előtt.

A ROP-on belül ipari parkok, ipari területek infrastrukturális fejlesztése témában írnak ki pályázatot szeptember folyamán, ennek keretében is lesz lehetőség többek között IT-fejlesztésre is.

#page#

Érdeklődés a pályázatok iránt

Az első körben megjelent pályázati kiírásokra eddig több mint 1800 igénylés érkezett mintegy 50 milliárd forint értékben. Több mint 700 pályázó már nyert is, sőt sok esetben a szerződéskötésre is sor került.

A június 11-én lezárt pályázati felhívásokra összesen kétszeres forrásigény érkezett - ami kedvező fogadtatást jelent -, és a kiírásokat egyenként is túljegyezték. A két, kimondottan kis összegű beruházást támogató, folyamatos elbírálású pályázat közül a KMOP-kereté már kimerült, ezért fölfüggesztették, így az első körben megjelent jelenleg csak a GOP-2007-2.1.1/A jelű van nyitva, amelyen maximum 10 millió forintos támogatást lehet nyerni technológiai fejlesztésre.

A Regionális Operatív Programok keretében az eddigi pályázatok többségénél még nem zárult le a beadási határidő. A Közép-Magyarország régióban a közoktatási intézmények beruházásainak támogatására meghirdetett pályázat első beadási szakasza lezárult. Ennek keretében 163 pályamű érkezett több mint 30 milliárd forint értékben.

A még nyitott lehetőségekről elmondható, hogy folyamatos az érdeklődés a konstrukciók iránt - közölte a Piac és Profit érdeklődésére a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.

A legtöbb pályázatot mikro-, kis- és középvállalkozások részére írták ki, van olyan, ahol a középvállalkozások sem indulhatnak, csak a kicsik. A "C" típusú pályázatokon indulhattak nagyvállalatok is. A jelenlegi tíz kiírás közül két GOP- és az azoknak megfelelő KMOP-pályázatokon indulhatnak nagyvállalatok is. A koordinátor elmondása szerint, mivel a pályázók körének meghatározásában - a pályázó méretével kapcsolatos feltételeknél - a legtöbb pályázat esetén eleve ki van zárva a nagyvállalat, így természetesen, az összes pályázót tekintve, a nagyvállalatok aránya jelentősen alacsonyabb, mint a kisebbeké.

Az elbírálás változásai

Az automatikus elbírálás a GOP-2007-2.1.1/A pályázati kiírás (és a már lezárt KMOP-2007-1.2.1/A), valamint a második körben megjelent GOP-2007-2.2.2 és a KMOP-2007-1.2.6 újdonsága. Ez azt jelenti, hogy ha a pályázat formailag hibátlan, és a pályázó megfelel a jogosultsági kritériumoknak is, automatikusan megkapja az igényelt összeget, a keretek kimerüléséig. A gyakorlatban ez úgy jelenik meg, hogy a pályázó a beadástól számított 2 héten belül értesül a döntésről, és további 2 hét alatt már a támogatási szerződés is a kezében lehet.

További fontos újdonság, hogy valamennyi pályázat esetében előre meghatározott, nyilvános pontrendszer alapján történik az értékelés, így a pályázó a beadás előtt ki tudja számolni, hogy hány pontra számíthat.

Kovács Kinga szerint az A" típusú pályázatok esetében valóban felgyorsult a folyamat, a "B" és "C" típusú esetében azonban nincs változás e téren a korábbi évekhez képest: bár a pályázatok befogadásáig viszonylag gyorsan zajlottak az események, viszont eredmények még nem születtek. A befogadás időpontja azonban igen fontossá vált, mert ez évtől a projektet csak a befogadást követően lehet megkezdeni.

#page#

A helyszíni ellenőrzés

A támogatás helyes felhasználása érdekében a közreműködő szervezet a törvényi előírásoknak megfelelően a projekt bármelyik szakaszában ellenőrzést végezhet. Előzetes helyszíni szemlét - amelyek most aktuális lehet a GOP- és KMOP-pályázatok esetében - többek között a projekt megvalósíthatóságának, a jogosultság megalapozottságának és a pályázatban szereplő információk helytállóságának vizsgálata érdekében folytathatnak le. A pályázók minden esetben legalább öt nappal a tervezet látogatás időpontját megelőzően levélben értesülnek arról, hogy helyszíni szemlére kerül sor: tájékoztatást kapnak arról, hogy mikor és hol lesz az ellenőrzés, miért indokolt, és milyen dokumentumokat érint. A pályázatok későbbi szakaszaiban közbenső és utólagos ellenőrzésre is lehet számítani, pályázati típusonként eltérő valószínűséggel. Például a C jelű konstrukciókra pályázók (50-500 milliós támogatás komplex technológiafejlesztésre) többszöri ellenőrzésre is számíthatnak, a B jelű konstrukciók esetében (5-50 milliós támogatás komplex technológiafejlesztésre) ugyanakkor szúrópróbaszerű kiválasztásra kerülhet sor.

A helyszíni ellenőrzéseket a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. végzi. "Az a tapasztalat, hogy a pályázók meg szoktak ijedni ettől, de természetesen mindenben segítségükre vagyunk, sok esetben magunk is részt veszünk az ellenőrzéseken. Általában előre meghatározzuk, hogy miket szeretnének megnézni az ellenőrök, tehát időben előkészítjük az adott dokumentumokat, így nem is vesz sok időt igénybe" - summázta az ellenőrzés menetét a koordinátor.

A pályázatok idő- és pénzigénye

A korábbiaknál lényegesen kevesebb dokumentum beszerzése és csatolása szükséges egy-egy pályázat beadásához, tehát az idő- és pénzráfordítás csökkent. Ellenben több és szerteágazóbb feltétel szerepel a kiírásokban, így például településlisták határozzák meg, hogy egyes projektek mely városokban valósíthatók meg. További változás, hogy a pályázó cég két lezárt üzleti évvel és létszámra vetített minimális árbevétellel kell rendelkezzék. A pozitív változások közé sorolható, hogy öt évről sok esetben háromra csökkent a fenntartási időszak - summázta a pályázati tapasztalatokat Kovács Kinga.

A pályázás anyagi terhe és időigénye konstrukciónként eltérhet. Van olyan kiírás, amelyre benyújtható pályázatot a számítógép elé leülve akár órák alatt is elő lehet állítani, ha a szükséges adatok rendelkezésre állnak, de vannak olyanok is, amelyek esetében akár hetekig is érdemes dolgozni rajta a siker érdekében.

A benyújtásnak különösebb költségei nincsenek, hiszen egyetlen olyan dokumentumra sincs szükség, amelynek a beszerzése költségvonzattal jár. Költségeket jelent viszont a pályázatíró díjazása, ami nagyon széles skálán mozog. Léteznek kizárólag sikerdíjas konstrukcióval dolgozó cégek, de van, amikor már a pályázatfigyeléshez szükséges regisztráció is több százezer forintba kerül.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo