A megszokott év végi jósolgatásokba bekapcsolódva igyekeztünk előrejelzésekre szert tenni, legelőbb azt firtatva: milyen év ígérkezik annak tükrében, hogy csökkenő reálkeresetre, növekvő energiaárakra, több közteherre eleve számítani lehet 2007-ben.
Visszajön a bizalom...
- A Graboplast cégcsoport a termékeinek több mint 90 százalékát külföldön adja el, így piaci helyzetünk kevéssé függ a magyar gazdaságtól - fejti ki a nagyvállalat elnök-vezérigazgatója, Jancsó Péter. - Nekünk az "fáj", hogy a világpiaci alapanyagárak erőteljesen felfelé mennek, miközben a verseny a végtermék árát nem engedi emelni, így a marzsunk mind kisebb. A forgalmunk javul jövőre, s így növekedhetünk is, ugyanakkor nem teszünk szert nagyobb eredményre. A csökkenő reálkeresetekre a Graboplast úgy "válaszol", hogy az inflációt "visszapótolja" a munkatársainak. Az állam elvonásai azonban adottak lesznek, mint ahogyan az is, hogy a belföldi kereslet csökkenésével kénytelenek majd számolni a hazai piacra termelő vállalatok.
- Cégünket, a sármelléki Fly Balatont kismértékben érintik a 2007-es megszorítások - szögezi le a repülőteret működtető vállalkozás ügyvezető igazgatója, Gubicza Ágoston. - A "kiutazók piacának" reagálását most nem könnyű megjósolni. Vélem, sajnos, lesz egy leszakadó réteg: ez a csoport nem fog sehová sem utazni jövőre. Egy másik, népesebb kör viszont nekünk lesz kedves, mert eddig is utazott, és most sem mond le róla, csak éppen sokkal árérzékenyebbé válik, s meg fogja találni a Fly Balatont, mivel itt a legolcsóbb a londoni és frankfurti járat, Budapest-Sármellék között pedig oda-vissza 5 ezer forintért közlekednek utasaink.
- Inkább pszichikai hatásai vannak a megszorító intézkedéseknek - részletezi tapasztalásait Vadas Tamás, a Land Rover és Jaguar autók márkakereskedő cégének, a Cél Motorsnak a tulajdonos vezetője. - A prémium- és a terepjáró szegmensnél a forgalomnövekedés lesz a jellemző, pedig 2007-ben az autópiac nyolc-tíz százalékos csökkenése valószínűsíthető. Az emberek igen nagy hányada nem adócsalásból él, s meg meri venni a járműveket, mert tudja igazolni, hogy legálisan megkeresett, adózott jövedelmeket költött el. Csökkenő reálkeresetre, növekvő energiaárakra, több közteherre persze számítani lehet az elkövetkezőkben, a kormányzati intézkedések negatív hatásait szerintem nem a középosztály felső rétegében, illetve a felső osztályban érzik majd meg.
- Míg a két évvel ezelőtti nyár nagyon sok gabonát hozott az agráriumnak - emlékeztet az ország egyik legnagyobb gabonafelvásárló cégének, az Agrimpex-Agrimill Nyrt.-nek az elnök-vezérigazgatója, Polgár Ferenc -, addig a mögöttünk lévő időszakban már elfogadható volt a betakarítás, a következő évben pedig a "szokásos" feszültségekkel nem is kell számolni. Túl vagyunk azon, hogy az intervenciós rendszer jelentős problémákat okozzon. Az anomáliákat részben az Európai Unió "helyre" tette, részben pedig a piac maga számolta fel. Az is szerencsés, hogy Románia uniós taggá válásával komolyan javulhatnak az agrárium piacra jutási feltételei akár már a közeljövőben is, az EU bővülése tehát tovább "akadálymentesíti" a piacot. A legfontosabbat mégsem kívülről várom, hanem a hazai agrárium versenyképességének a javulásától és a strukturális alkalmazkodóképességétől.
#page#
Erőszakos forinterő
Képes-e a kormányzat nem felpuhított költségvetéssel elérkezni az esztendő fordulójához, s realitás-e a hivatalos 6,8 helyett a gazdaságkutatók által jósolt "csak" 6 százalékos államháztartási hiány elérése? - így szólt a Piac és Profit második kérdése.
- Felpuhítást nem tapasztalni, szerencsére - érvel a Cél Motors tulajdonosa. - Az erős forint az elmúlt időszakban kedvezett a mutatók alakulásának, bár nem gondolom, hogy ilyen is marad a pozíciója hosszabb távon is. A kulcskérdés az, hogy a beáramló uniós pénzeket milyen hatásfokkal sikerül felhasználni, azaz sikerül-e a hosszú távú növekedésnek az alapjait is lerakni e források segítségével. A konvergenciaprogram szisztematikus valóra váltását a befektetők jól értékelik.
- A kormányzatot a közmegítélés eléggé elmarasztalja - mondja a Graboplast elnök-vezérigazgatója -, így nem is lehet más a magatartása a kabinetnek, mint az, hogy eltökélten hajtja végre a konvergenciaprogramot. Az lehetséges, hogy számos kisebb kedvezménnyel így is segíti az érdekszövetségeket, de ez nem tűnik felpuhításnak. Szerintem "biztonsági zónákat" is beépítettek a költségvetésbe. Az államháztartási hiány hivatalos 6,8 százalékánál valóban lehet kevesebb a tényleges deficit. Az exportorientált vállalatoknak azonban másmilyen jóslatok miatt fáj a fejük, a 247-249 forint/eurós kurzussal és a későbbiekben is túl magas kamatokkal nehéz lenne kiegyezni. Azt várom, hogy már az év elejétől az új MNB-vezetés az alapkamatokat fokozatosan csökkenti, legalább 0,5-1 százalékkal. Az exportáló cégek 260-265 forint/euró árfolyamot tartanak szerencsésnek.
- Arra utaló jeleket, hogy az infláció nagyobb tempóban mérséklődjön, egyelőre nem látni - vélekedik a Fly Balaton ügyvezető igazgatója. - A forint árfolyama pedig eléggé független a magyar gazdaságtól, nem könnyű érteni, hogy a politikai események, rendőrautó-gyújtogatások idején például hogyan erősödhetett, majd később hogyan gyengülhetett. Annak örülnék, ha 265 és 270 között lenne a forint euróhoz mért árfolyama már az év végén. Hozzánk egyébként éppen akkor jöttek üzletet kötni nagybefektetők, amikor a pesti csetepaté javában zajlott. A következő időszak üzleti növekedéséről - új járatok indulásáról - ekkor születtek meg a megállapodások: a Germanwings Ferihergy mellett Sármellékre is indítja gépeit, s 2007-től már lesznek menetrendszerű cargojáratok.
"A lakosság, pontosabban az átlagos életszínvonalat megélő nép - válaszolható a Piac és Profit kérdésére - a reálbér stagnálását 2007-ben romló életszínvonalként éli meg, melyhez lelkiállapotot rontó tényezőként számít a saját erők, tartalékok hiánya és az eladósodottság. Számítani lehet az illegalitásba vonulás megkísérlésével, növekedhet a feketemunka, az ingázás, a külföldi munkák keresése és a szociális szférára irányuló érzelmi nyomásgyakorlás.
A társadalom kisebb hányadát képviselő értelmiség, művészréteg és a vezetői pozícióban lévő emberek számíthatnak arra, hogy amennyiben képesek munkájukban az átlagtól kimagaslóan jobb színvonalat teljesíteni, egyéniségükre számot tartva mindig lesz lépési lehetőségük akár saját magánszervezésükben, akár a külföldi érdekeket képviselő tőke megbízásából.
A magyar gazdaságot nyomasztóan érinti a profitabilitást keményen számon kérő külföldi környezet, amely iránt a hazánkban működő vállalkozások elkötelezettek. Nem lehet számítani arra, hogy a külső partnerek, anyacégek ne próbáljanak extraprofitot szerezni, ha megtehetik - nem lesznek karitatívak, ha a körülményeik nem is rosszak: az általános elkötelezettségekből, önállóság hiányából adódóan a magyaroknak a kihasználtság ellen kell majd harcolni az "eladottság" állapotából.
Jövőre a kicsike magyar cégek, mikrovállalkozások legjobb érvényesülési területe a szolgáltatási szektorban várható, az intellektuális erejükre támaszkodva, a humán erőből kiindulva. Nem zárható ki az USA által generált manipulatív szándékú, gazdaság feljavítását célzó háborús mozgások hazánkba begyűrűző hatása.
Az időjárásban a szélsőségességek további, még intenzívebb, kivédhetetlen megnyilvánulásai lesznek befolyással a világra - a magyar valóságban ez főként a vizek áradására és szennyeződésére, a levegő szennyeződésére, illetve rejtélyes eredetű kemikáliákra és gázproblémákra értendő -, és erre spirális hatással válaszolva növekszik az energiafelhasználás, és a számla végén nem lesznek szolid árak.
Az embereknek Magyarországon komoly lelki gondot okoz 2007-ben, hogy a bizonytalanságok világában miképpen lehet felelősen új életet alapozni. A családokat összetartó hagyományokra rosszul hat, hogy az emberek túl sokat dolgoznak, stressz veszi őket körül, kevés energia jut egymás összetartására. Sok család őrlődik az egzisztenciális terhek miatt, és harcolniuk kell még a lehetséges szétbomlás ellen is... Hatással lesz a gyermekvállalási kedvre, hogy a jelen gazdasági megszorítások közepette a lelkiségre a kiszámíthatatlan világ rosszabbul hat, mint a tudott rossznak a ténye: nem lesz nagyon nagy gyermekszám-növekedés, inkább a felelősség és a szeretet jegyében a tudatos vállalást fogják választani az emberek.
Biztató remény, hogy minden, igaz szellemiséget, hitet és szeretetet valló család és emberi közösség azt fogja vallani: a rosszabb körülmények közepette az igaz emberségnek csak egy szükségszerű próbatétellel kell megküzdeni, vannak idők, amikor "belül" él az ember - az anyag múlandó, és az öröklét úgyis a gyermekekben, a tanításban és szellemiségben él tovább."
Éljen a WTO!
Azt is megkérdeztük: mit jelent az üzleti szféra számára, akár már 2007-ben is, hogy a szomszédos Románia uniós taggá válik, Oroszország pedig WTO-tag lesz jövőre.
- Románia éppen az utóbbi időben gyors növekedéssel vétette magát észre, esetünkben pedig azzal, hogy szinte ezzel azonos tempóban bővül a kereslet termékeink iránt - szögezi le Jancsó Péter. - A különleges súlyú változás mégis az, hogy Oroszország WTO-tag lesz. Azokkal a világcégekkel szemben, amelyeknek belső oroszországi gyártásuk van, eddig roppant nagy volt a versenyhátrányunk. Oroszország belépése a WTO-ba tehát versenypozíciónk érdemi javulását jelenti, igaz, hosszú távon.