"Reálisan felmérve a helyzetet, nem gondolhattuk, hogy egy év alatt gyökeres változás következik be életkörülményeinkben. De azt sem mondhatjuk, hogy kudarc lenne az elmúlt év. Döntő fordulat ugyan nem következett be, de már az első évben is történtek fontos változások" - mondta Mádl Ferenc köztársasági elnök az egyéves évforduló alkalmából.
Ami a pozitívumokat illeti, amelyeket az államfő is megemlített: már az első évben is milliárdos nagyságrendű erőforrásokhoz jutottunk Brüsszelből. Különböző támogatási alapokból és pályázati pénzekből összesen több mint 180 milliárd forint érkezett az országba. A közös kasszába Magyarország körülbelül 100 milliárd forintot fizetett be. A kifizetés és befizetés nettó egyenlege így majdnem 80 milliárd forint, 2005-re pedig 100 milliárdos többletet ígér a Pénzügyminisztérium. Az összeg az ország költségvetéséhez képest elenyésző, az azonban bizakodásra adhat okot, hogy az unió 2007-től kezdődő új költségvetési ciklusában pozíciónk jelentősen erősödik. Az uniós pénzek közül a Strukturális és Kohéziós Alapból hazánk a Nemzeti Fejlesztési Hivatal pályázatai alapján 200 milliárd forintot kap, bár a tényleges kifizetések lassan haladnak, különösen sok gond az agrártámogatások kifizetésével volt.
Élelmiszerdömping és óriási hiányA tagság közvetlen előnyei között megemlíthetjük a leegyszerűsödött határátlépést vagy azt, hogy könnyebb lett a fiatalok részvételi lehetősége az unión belüli felsőoktatásban, a fogyasztó viszont egyvalaminek örülhet igazán: nagyobb a választék, és olcsóbbak a termékek a boltok élelmiszerpolcain.
Az Európai Központi Bank az új tagállamokról készített éves jelentésében különösen nagy, azaz 10 százalékhoz közeli folyó mérleghiányt tapasztalt tavaly a balti államokban és Magyarországon. Az EU megfeddte Magyarországot a magas költségvetési hiány miatt, ez pedig többek között Draskovics Tibor pénzügyminiszter fejébe került, akit áprilisban a kormánypárti frakciókkal jobb kapcsolatban álló miniszterelnöki kabinetfőnök, Veress János váltott a pénzügyminiszteri székben.
22 tagú unió?
"Egyévnyi teljes értékű közös munka után nincs már értelme annak, hogy az Európai Uniót emlegetve különbséget tegyenek annak régi és új tagjai között" - hangsúlyozta a bővítés egyéves évfordulója alkalmából José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Csaknem egy évvel az EU-csatlakozás után a magyar állampolgárok döntő többsége tisztában van azzal, hogyan fest az európai zászló, de csak negyedük tudta megnevezni az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, a többség szerint az EU-nak 22 tagállama van, és mindössze 49 százalék tudta, hogy az Európai Parlament tagjait közvetlenül választják az állampolgárok.
A jelek szerint a tavaly júniusi EP-választások körüli reklámkampány nem igazán érte el célját. Többek között ezek a meglepő adatok derülnek ki a Tárki által végzett közvélemény-kutatásból. Ennek ellenére az Európai Unióban eltöltött csaknem egy év alatt alig változott valamit a tagság támogatottsága a magyar közvéleményben: a Medián felmérése szerint a megkérdezettek 80 százaléka támogatja azt, hogy Magyarország az EU tagja.
Az államfő évértékelésében kitért a csak részben igaz uniós alapelvre, a munkaerő szabad áramlására is: "Annak ellenére, hogy vannak országok, amelyek egy ideig még korlátozzák a szabad munkavállalást, sokan kaptak már állást EU-tagállamokban" - mondta.
A régi tagállamokban sokan féltek a tömeges munkaerő-elvándorlástól, azonban a kelet-európai roham elmaradt. Ennek persze nemcsak az az oka, hogy mindössze három régi tagország - Nagy-Britannia, Írország és Svédország - nyitotta meg munkaerőpiacát teljes mértékben az újak előtt, hanem az is, hogy a nyelvtudás hiánya és a bürokratikus rendszer jelentősen megnehezítette a szerencsét próbálók életét.
Az egyetlen szakma az orvosoké, akik közül nem kevesen indultak el szerencsét próbálni tőlünk Nyugatabbra: a csatlakozás óta hétszázhatvan 30-50 év közötti szakorvos kért külföldi munkavállalási engedélyt. Az egészségügyi területen tehát mindenképp változás történt: miközben a magyar orvosok, ápolók elmennek, addig helyükre a szomszédos országok magyar lakta területeiről érkezik az "utánpótlás", legalábbis a határ menti kórházakba.