Brüsszel megvár

Sok száz, tavaly sikeres felvételi vizsgát tett reménybeli brüsszeli hivatalnok közül máig meglehetősen kevésnek sikerült állást kapnia. Az Európai Bizottság miután idén már számolhat költségvetésében az új tagállamokból érkezőkkel, az Európai Parlament és a Számvevőszék nyomására kénytelen volt megígérni, hogy év végéig betölti az üres posztokat.

Az Európai Unióhoz csak a legjobbak kerülhetnek - ez presztízselv, amelyet évtizedek óta alkalmaznak az uniós intézményeknél. Az unió kibővítését követően az Európai Unió köztisztviselőkkel foglalkozó intézménye, az EPSO meghirdetette az új tagországok, köztük Magyarország állampolgárai számára köztisztviselői állásait. A megpályázható köztisztviselői állások számát egy-egy tagállam lakosainak, az európai parlamenti mandátumoknak, valamint a konventben birtokolt szavazatoknak a száma alapján határozzák meg. Az irányelvek szerint így magyar állampolgárok az összes csatlakozó államra számított körülbelül 5100 státusból 500-ra pályázhattak.


Az álom álom maradt


A brüsszeli és luxemburgi állásokra az újonnan csatlakozott államokból összesen hatvanezer jelentkező akadt. Ám sokaknak azok közül, akik a többszörös túljelentkezés ellenére is túljutottak a felvételi eljárás írásbeli és szóbeli részén, szembesülniük kellett azzal, hogy a jól teljesített versenyvizsga nem jelent automatikus állást az unióban.
Így számos jelentkező számára, aki bekerült a Magyarországnak fenntartott tartaléklistába, a mai napig is csak álom a nemzetközi karrier.
A szokás alapján egy állam akkor alulreprezentált az uniós intézményekben, ha a keretszámnak a kétharmadát nem éri el. A tavalyi versenyvizsgák során az előre meghatározott keretet sem mindig töltötték fel. Példa erre az észteknek fenntartott számvevői keret, amelyben ma egyetlen név sem szerepel, csak egy rövid mondat, miszerint a vizsga szintjét egyetlen jelentkező sem teljesítette.
Ahhoz, hogy valaki kikerüljön Brüsszelbe, sok türelemre, kitartásra van szüksége, de egy-egy jó uniós "kapcsolat" sem árt.
- Nagyon boldog voltam, amikor bejutottam a közé az ötven magyar közé, aki adminisztrátori állást kapott - emlékszik vissza Lacomte Ágnes, aki egyike volt azoknak a magyaroknak, akik 2004 nyarán pozitív elbírálású végső felvételi eredménnyel büszkélkedhettek. Lacomte-hoz hasonlóan Bazsik Ágota is sikeresen túljutott a felvételi procedúrán, aki így fogalmaz:
- Egy második versenyvizsgán is át kellett esnünk, mégpedig azon, amely azt igazolta, miképpen tudjuk megtalálni a megfelelő személyeket Brüsszelben, miképpen tudunk sikeresen kapcsolatba lépni velük, és lehetőséget szerezni arra, hogy előlépjünk, s megmutassuk magunkat az arctalan listáról.


Kapcsolati hálók


Brüsszeli körökben sokan azt mondják, hogy a jelentkezők csak várják, mint a sült galambot, a konkrét állásajánlatokat az uniótól. Az előbbiekben szereplők azonban nem tétlenkedtek: szorgosan bombázták e-mailekkel az unió számukra kiszemelt intézményét.
- Bemutatkozólevelek százait írtam, kevés sikerrel, e-mailjeim húsz-harminc százalékára válaszoltak csak, többnyire egy rövid sablonlevéllel. Még az is megesett, hogy felhívták a figyelmemet arra, hogy az EPSO honlapján olvashatok a versenyvizsga mibenlétéről, merthogy azt kell letenni ahhoz, hogy Brüsszelben dolgozhassak - világít rá Bazsik az eurokrata bürokráciára.
Az uniós állásra pályázó fiatalok a kommunikáció egyéb csatornáit is bevetették több-kevesebb sikerrel.
- Próbáltam telefonon elérni a megfelelő embereket, de a titkárnőkön soha nem jutottam túl - meséli Lacomte.
Bazsik Ágnes módszerváltása hatékonyabbnak bizonyult:
- Az összesen csaknem egy évig tartó munkakeresés során végül sikerült eljutnom egy interjúra, amely meghozta a gyümölcsét.
Lacomte azonban nem járt ilyen sikerrel, annak ellenére, hogy 2004 januárjában értesítették, hogy az Európai Parlament "lefoglalta" mint leendő munkatársat.
- Egy kis türelemre intettek - mondja -, de a nyár elejére már elfogyott. Többek tanácsára jeleztem az Európai Parlamentnél, hogy épp Brüsszelben lesz dolgom, és ha gondoljak, van időm egy meghallgatásra. Ezzel a csellel ki lehet kerülni a hivatalos behívásra várakozást. Merthogy elvileg, ha az embert behívják interjúra, akkor fizetik neki az utat.


Egy év nem idő?


Lacomte vezércsele csak részben jött be, ugyanis az elutasítás mellé - "most éppen nincs semmiféle állás magyaroknak" - a következő biztatást kapta: "Én három évet vártam, mire összejött egy állás, egy év után nincs miért izgulni. Tegyen úgy, mintha nem lenne ez a paraméter az életében!"
- Azt hiszem, ez esett a legrosszabbul - meséli szomorúan.
- Számomra nagyon hosszú volt ez az egy év, ugyanakkor az EU-s időszámítás szerint az én estem "sikertörténetnek" számít - összegzi tapasztalatait Bazsik Ágnes, aki most szeptembertől az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság adminisztrátora lesz.
- Az Európai Bizottság, a Parlament és a Bíróság is tagállamok fölötti intézmény, így semmiféle országkvóta nem lehetséges - magyarázza dr. Györkös Péter, az Európai Ügyek Hivatalának EU-koordinációért felelős elnökhelyettese. Az unión belüli egyensúlyra azonban természetesen ezek a szervezetek is figyelnek, így egy "egészséges földrajzi eloszlás" mindenképpen szempont a tisztviselői állások esetében, leszámítva a főtisztviselők posztjait. A sok száz "sima alkalmazott" státusához a magyar kormánynak azonban semmi köze sincs, sőt nem is lehet, ez kizárólag az EPSO hatásköre.
A helyzet, hogy keveseknek sikerült bejutniuk a brüsszeli kapukon, Györkös Péternek nem újdonság.
- A Bizottság megkapta az újonnan csatlakozók miatt megnövekedett feladat elvégzéséhez szükséges munkaerőre járó pénzt a költségvetésből, így rossz fényt vet rá, hogy nem tölti be az állásokat - ért egyet a felvételizőkkel az elnökhelyettes.


Figyelmeztetések a Bizottságnak


A Európai Számvevőszék és az Európai Parlament is figyelmeztette a Bizottságot e hiányosságra. Az intézmények kritikájára az EPSO megígérte, hogy 2005 végéig betölti az álláshelyeket, így versenyvizsgát sikeresen abszolváltaknak van okuk a bizakodásra.
Egyes területeken a felvétel elég gyors: Györkös Péter legnagyobb bánatára sok munkatársa távozott Brüsszelbe, ahogyan a tolmácsoknak és a fordítóknak is gyorsan akad állás.
A pletykákat, miszerint a ma ideiglenes szerződéssel kint dolgozók előnyben lennének a listára felkerültekkel szemben, Györkös határozottan cáfolja:
- Hiába érzik úgy, hogy bedolgozták magukat, jogilag nem lehetséges a szerződésük véglegesítése.
Az álláskeresőket az elnökhelyettes azzal nyugtatja, hogy Brüsszelben a hat-kilenc hónapos csúszás nem ritka. Az előző bővítés szereplőinek a példáját hozza fel: 1995-ben az osztrákok, svédek és finnek azért bírálták a Bizottságot, mert tizenegy hónap telt el a felvételük és az első uniós tisztviselő felvételije között. Magyarországról pedig már 2004 nyarán munkába álltak az elő fecskék.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo