Brüsszel figyel

Idén is kiderültek a hiányosságok az előző évek agrártámogatásainak felhasználásával kapcsolatban. Az Európai Bizottság 277 millió eurót követel vissza a tagállamoktól, jórészt a notórius szabálytalankodóktól: Spanyolországtól, Olaszországtól, Franciaországtól és Görögországtól. Az újonnan csatlakozók először jövőre tarthatnak az ellenőrzéstől.

Az Európai Bizottság (EB) májusi közleménye szerint tíz tagországnak a közös agrárpolitika alapjaiból az elmúlt években folyósított uniós támogatások egy részét, 277 millió eurót - mintegy 70 milliárd forintot - vissza kell fizetnie "a nem megfelelő ellenőrzési eljárások vagy az agrárkiadásokra vonatkozó uniós szabályok megsértése" miatt.

Hanyag ellenőrzés, kerettúllépés

A legnagyobb összeget a saját lentermelői miatt Spanyolországnak kell visszafizetnie az uniós kasszába, jobbára az ellenőrzési rendszer 1998-2000 közötti hiányosságai és az általános csalások következtében; a mintegy 113 millió euró (28,5 milliárd forint) a lentermelőknek adott összes támogatást jelenti. Madrid további 21 millió eurója bánja, hogy a lentermelőket 1996 és 1998 között sem ellenőrizték elég hatékonyan, bár ebből az időszakból csak a támogatás negyedét kell visszafizetni. A kendertermelők esetében pedig 10 százalékot, ugyanezen okok miatt.

Az Európai Bizottság által visszakövetelt támogatások, 1992-2004 (millió euró)
Olaszország: 2257,94
Spanyolország: 1496,46
Görögország: 830,12
Franciaország: 762,07
Németország: 351,07
Egyesült Királyság: 282,73
A grafikonban szereplő hat ország teljesítette a visszafizetések több mint 90 százalékát.
Olaszország 68,7 millió eurót (17,2 milliárd forintot) fizethet vissza, amiért 1998 és 2000 között folyamatosan túllépte a számára megállapított olívaolaj-termelési plafont. A 25,3 millió euróval (6,3 milliárd forint) harmadik helyezett Görögország pedig nem tudta kellő mértékben bizonyítani, hogy a szántóföldi növények termelésére felvett támogatások megalapozottak voltak.

A bizottság figyelmét nem kerülheti el semmi, Dániát például 700 (!) euróra (175 ezer forint) büntették, amiért nem vett figyelembe néhány pénzügyi határidőt. A mulasztás nem lehetett túl jelentős, ugyanis az EB a kár nagysága alapján állapítja meg, mennyi a visszafizetendő támogatás. Ellentétes visszafizetésre is van példa: Nagy-Britannia például egyszer 60 ezer, egyszer pedig 100 ezer eurót kap vissza Brüsszeltől a korábbi büntetések felülvizsgálata után.

Mediterrán lazaságok

A bizottsági szigor nem most kezdődött. A kilencvenes évek elején még számos "rémtörténet" keringett az agrártámogatások felhasználásával kapcsolatban, amikor egyes mediterrán gazdálkodók a gépbeszerzésre kapott uniós pénzből személyautókat vásároltak, mégpedig nem is olcsókat. Brüsszel azonban 1992 óta mintegy 6,5 milliárd eurónyi támogatást követelt - és persze kapott is vissza -, jelentős részét ugyanattól a négy országtól. A büntetőlista élén az olaszok állnak a visszafizetett támogatások 35 százalékával, őket követik a spanyolok 23, majd a franciák és a görögök következnek 13, illetve 12 százalékkal. A pontosan és szabályosan működő luxemburgiak, svédek és az osztrákok visszafizetései együttesen sem érik el a büntetések egy százalékát.

1995-ben az EB újraformálta az agárkifizetések ellenőrzését; most már független szakértő is kutakodik a könyvekben, ráadásul két évre visszamenőleg is lehet ellenőrzéseket lefolytatni.

Elkél a szigor, bár a visszafizetések az elmúlt 13 évben csak egyetlenegyszer érték el a támogatások 2 százalékát. A bizottságnak - ahogyan az unió többi intézményének is - azonban azt kell sugallnia, hogy hatalmasra nőtt bürokráciája nem felesleges, és még az apróbb vétségeket - mint az említett 700 eurós dán büntetés - is komolyan veszi.

Jövőre jönnek

A májusi döntést követően Mariann Fischer Boel agrárbiztos úgy fogalmazott, hogy "az európai adófizetők pénzét rendeltetésszerűen kell elkölteni (...) A mostani lépésünk is azt mutatja, hogy az Európai Bizottság továbbra is szigorúan fellép a helytelen gyakorlattal és a laza ellenőrzéssel szemben".

Magyarország és a többi csatlakozó állam sem ülhet sokáig a babérjain, hamarosan megjelennek az uniós ellenőrök ezekben az országokban is. A kifizetések lassúsága miatt azonban szerencséje van Budapestnek: a számítógépes rendszer és a támogatási hivatal már a legfrissebb információk alapján épült fel.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo