Amíg a készlet tart

Bár a világ csökkenő olajkészletei a jövőben egyre kevésbé tudják ellátni a növekvő létszámú, iparosodó és urbanizálódó emberiség energiaigényeit, az alternatív energiaforrásokat támogató stratégiák elsősorban a globális felmelegedés kapcsán kialakult aggodalmak és az olajválságok tapasztalatai miatt kerültek a politikai napirendekre. S ha netán az eddig történtek nem is, de az idei nyár katasztrófái szembesítették a világot azzal, hogy az energiaproblémák megoldása mind sürgetőbb. A megújuló energia 21. századi forradalma azonban alighanem még több évtizedet várat magára.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ötven éve, hogy M. King Hubbert amerikai geológus egy tanulmányban azt jelezte előre, hogy az Egyesült Államok belföldi olajkészletei 1970 körül apadni kezdenek, és az országnak egyre inkább a nemzetközi olajpiacra kell majd szorítkoznia. A jóslat igaznak bizonyult. Ma arról folynak a találgatások, hogy a globális olajpiac mikor érkezik el egy hasonló ponthoz, vagyis oda, ahonnan már csak az olajkitermelés lassulásáról és az olajárak tartós emelkedéséről lehet szó. A mai rekordnagyságú olajár-emelkedés azonban egyelőre nem az apadó készletek, hanem egy másik fontos tendencia, az ugrásszerűen növekvő igények következménye.

A helyzet nemigen változik

A Nemzetközi Energiahivatal (IEA) idei jelentése szerint az olaj és a többi fosszilis energiaforrás - a szén és a földgáz - dominanciáját a következő negyedszázadban még nem fenyegeti veszély, annak ellenére nem, hogy ezalatt a világ energiafogyasztása több mint 50 százalékkal növekedhet. A tanulmány szerzői úgy becsülik, hogy 2030-ra az olaj a világ energiaellátásnak 35 százalékát fogja adni - ami a 2003-as mértékhez képest csak 0,6 százalékos növekedés -, és egyedül a földgáz jelentősebb, közel 5 százalékos előremozdulását jósolják a 2003-as 21 százalékról.

A globális felmelegedésért felelős harmadik energiahordozó, a kőszén aránya pedig a mai 24,4 százalékról 21,8 százalékra csökkenhet. A nem fosszilis források közül a nukleáris energia aránya 6,5-ről 4,5-re eshet vissza, a megújuló energiáké pedig 13 százalékról mindössze 13,5 százalékra emelkedhet.

Megújuló energiaforrásokat szolgáltatnak az égethető biomasszák - fa, etanol és egyéb biogázok -, a víz sodrása és hullámzása, a szél ereje, valamint a föld és a nap hője. A sokszor idesorolt hidrogén csak áttételesen kapcsolódik a csoporthoz: a direkt robbanómotor-üzemanyagnak és elektromos motorokat meghajtó energiahordozónak egyaránt alkalmazható elem tiszta formában nem lelhető föl a természetben, ezért a vízből való kinyeréséhez nagy mennyiségű elektromosságra van szükség. Ma pedig az áramtermelés kétharmada - az IEA adatai alapján - fosszilis energiaforrásokon, legnagyobbrészt szénen alapszik. Viszonylag jelentős arányt (15 százalék) képvisel az áram előállításában a nukleáris energia is, amelynek nyersanyaga, az uránium szintén nem megújuló forrás.

A víz az úr?

A megújuló energiaforrásokat kiaknázó első generációs technológiák - azaz a biomassza-, a víz- és a geotermális erőművek - legnagyobb része az Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma statisztikai hivatalának (EIA) egy 2004-es jelentése szerint az 1970-1980-as években épült ki, nem kis mértékben a korai olajválságok eredményeként. Ezek fejlődése az 1990-es évekre lelassult, és a második generációs - a szél- és a napenergiát igába fogó - technológiák terjedése csak az utóbbi néhány évben lendült föl jelentősen. A felmérés szerint az Egyesült Államokban a két legnépszerűbb megújuló energiaforrás a biomassza és a víz, ezek adják az ország megújuló energiájának 46, illetve 45 százalékát, és egyelőre messze elmarad mögöttük a geotermális (6), a szél- (2) és a napenergia (1). Lévén, hogy az összes energiafelhasználás növekedésének egyre nagyobb részéért a harmadik világ gyorsan iparosodó és városiasodó országai felelnek, az IEA szerint a következő évtizedekben a megújuló energiaforrások térnyerése a leginkább az olyan hagyományos technológiákhoz fog kapcsolódni, mint a vízerőművek.

Az új generációs, csúcstechnológiai megoldások alkalmazása egyelőre egy maréknyi országban koncentrálódik. Az Amerikai Szélenergia Szövetség 2004-es jelentése szerint a szélenergia globális piacát Németország, az Egyesült Államok, Spanyolország, Dánia és India messze a többi ország előtt vezetik, ám - Brüsszel legutóbbi adatai alapján - a szélturbinák mintegy 80 százalékát Európában gyártják.

Hasonlóan a szélenergiához, a napenergia térnyerését az áramtermelésben az elmúlt időszakban nagymértékben előremozdították az olyan állami ösztönzők, mint a fix árú felvásárlás. A technológiailag erősen kutatás-fejlesztésigényes terület vezető központjai Németország, Japán és az Egyesült Államok. A fotovoltaikus energiának is nevezett ágazatnál jóval kisebb médiafigyelmet kapnak a kevésbé csúcstechnológia-orientált, de a napenergia területéből nagyobb szeletet képviselő, a nap hőjét direkt felhasználó megoldások, amelyek piaci részének háromnegyede Kínában összpontosul.

Nemzetközi eltökéltség

"A Greenpeace azért lobbizik, hogy Kína szélerőmű-farmokba fektessen be, ami nem nyújt realisztikus választ az ország energiaigényeire. Ugyanígy a gazdag országok környezetvédői naivan azt tanácsolják a kínaiaknak, hogy mondjanak le a kocsijukról és a légkondicionálásról" - mutatott rá tavaly a The Economist hetilap egyik vezércikke.

Egyre növekvő energiaigényeinek 70 százalékát Kína ekkor széntüzelésű erőművekkel táplálta, szemben a legnagyobb környezetszennyezőnek számító Egyesült Államok 50 százalékával. Ezzel vissza is jutunk annak az okához, hogy a fosszilis tüzelőanyagok aránya a következő évtizedekben várhatóan miért nem csökken a globális energiagazdaságban.

Az EIA 2005 júliusában publikált jelentése - amely hasonlóan a Nemzetközi Energiahivatal idézett tanulmányához szintén az olaj további uralmát és a földgáz gyors előretörését vetíti előre 2025-ig - azt hangsúlyozza, hogy a nem fosszilis energiaforrások kilátásai kedvezőbbre is fordulhatnak az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentését célzó kormánystratégiák hatására, amelyek az alternatív energiák használatát ösztönzik.

Márpedig indokolt a kormányok és a nemzetközi szervezetek növekvő eltökéltségét is számba venni, hiszen az utóbbi években számos, a klímavédelemmel kapcsolatos törvény és megállapodás született nemcsak nemzeti, hanem azon túlmutató szinteken is.

Az utóbbiak közül a legkonkrétabb célokat az idén februárban életbe lépett, 141 ország által ratifikált Kiotói Egyezmény tartalmazza, amelyben - az Egyesült Államok és Ausztrália kivételével - a 35 legfejlettebb iparú ország kötelezettséget vállalt, hogy üvegházhatású gázkibocsátásukat 2012-re átlagosan 5,2 százalékkal az 1990-es érték alá csökkentik. Az egyezmény értelmében az Európai Unió arra tett ígéretet, hogy kibocsátását 8 százalékkal szorítja a tizenöt évvel korábbi szint alá.

Az unió azonban már 2010-ben mérlegre kerül a klímavédelmi teljesítmény szempontjából, mert az Európai Bizottság 1997-ben kidolgozott stratégiája a megújuló energiaforrásokról azok 12 százalékra emelését irányozza elő az unió 2010-es energiafogyasztásában. Ezzel az IEA előrejelzése szerint kontinensünk nem járna a világátlag előtt, amely ugyanekkor a szervezet adatai alapján 13,5 százalék lesz. A Kiotói Egyezmény azonban nem erre, hanem a kibocsátás puszta csökkentésére helyezi a hangsúlyt, amihez olyan egyéb módszerek is szóba jöhetnek, mint a kibocsátott szén-dioxid lekötése, az energiahatékonyság növelése vagy az emissziókereskedelem.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo