A polihisztor

A világpiacon tavaly októberben mutatták be napjaink legösszetettebb, legsokrétűbb mobil-PDA készülékét, a Windows Mobile Pocket PC 2003-as operációs rendszerű i-mate modellt. Az újonc a személyi digitális titkár funkciók mellett mobiltelefonálásra, GPRS internetezésre, fotózásra, videoklipek rögzítésére és akár filmnézésre is alkalmas. És ez még nem minden.

Míg egyes mobiltelefon-, illetve tenyérgép-gyártók azon vívódnak, hogy a jövő vajon melyik zsebre tehető kommunikációs eszköznek kedvez, addig a professzionális felhasználókat célcsoportul kitűző i-mate a ma ismert mobil-, illetve PDA-szolgáltatások közül valamennyit felvonultat kompakt, ízléses kivitelű készülékében. Az ezüstszínű házban megbújó szolgáltatásrengetegnek a 400 megahertz X-Scale processzor, 64 megabájt ROM (belső memória) és 128 megabájt RAM (felhasználható memória) ad megfelelő hátteret.

Egészséges kompromisszum

Az i-mate mint mobiltelefon jól használható: az előlapon található híváskezdeményező és -befejező gombok között egy négyirányú navigációs gomb segíti az egykezes kezelést. A híváskezdeményező gomb megnyomásával a hatalmas, 320 x 240-es felbontású, 65 536 színű kijelzőn elénk tárul a virtuális gombsor. Ezekkel a hívások indítása semmivel sem bonyolultabb, mint a hagyományos mobilokon. A Microsoft Outlookkal szinkronizálható, sokfunkciós telefonkönyv kapacitása kimeríthetetlen, annak tartalmát régebbi mobiltelefonunkkal vagy számítógépünkkel egyszerűen szinkronizálhatjuk. Az előlap felső részén kapott helyet a naptár, illetve a telefonkönyv egygombos elérését segítő gomb, oldalt a kamera, a diktafon és a fel-le mozgatható kis navigációs csúszka.

Az i-mate mint tenyérgép is kifogástalanul megállja a helyét a hétköznapokban: a jobb oldali felső részébe becsúsztatható kis ceruza segít barangolni a logikus, rutinos PDA-felhasználóknak már ismerős kezelőfelületen.

A tudás hatalom

Az i-mate-et röviden egy a szervezőfunkciós és multimédiás szolgáltatások teljes körével felvértezett PDA–mobiltelefon hibridként tudnánk leírni.

Az „alap”-programok, -alkalmazások között találunk Word, Excel és Microsoft Messenger szolgáltatást, szinte az összes audio- és videoformátumot támogató (JPEG, AVI, MPEG–4, 3GPP, AAC, AMR, MP3, Wav, MIDI) Windows Media Playert, fotóalbumot, kamerát, videokamerát, számológépet és MMS-szerkesztőt, csak hogy a legfontosabbakat említsük. Ezeken felül a beépített Internet Explorer böngészővel a belsőben lakozó SIM kártya jóvoltából GPRS internetezhetünk, e-mailjeinket akár meghatározott időközönként lekérdezhetjük, megválaszolhatjuk, aztán számítógépünkre átvihetjük, azzal szinkronizálhatjuk.

A telefon alapcsomagjában – az akkumulátoron, bőrtokon, sztereo-felvevőgombos headseten, pótceruzán és a kapcsolódó szoftvereken kívül – egy USB porton keresztül kommunikáló úgynevezett dokkoló is helyet kapott, amelyet az asztali géphez csatlakoztatva az i-mate minden adatot automatikusan egyeztet és szinkronizál azzal. Amíg az asztali gépen dolgozunk, addig – amellett, hogy a dokkoló tölti is a készüléket – az egyes tennivalóinkat is a PC monitorján jeleníti meg a két, egymással könnyen barátságot kötő rendszer.

Az i-mate-en elérhető programok listáját is PC-n keresztül bővíthetjük a legegyszerűbben akár egy teljes, utcaszintű Magyarország-térképpel (akár külső GPS modullal) vagy többnyelvű szótárral is.

A telefon felső részébe rakhatunk Secure Digital bővítőkártyát, így akár 1 gigabájtig növelhetjük a belső memóriakapacitást, és azután már teljes filmeket, többórányi zenét is magunkkal cipelhetünk vele. E multimédiás anyagokat a telefon a külső hangszóróján és a gyári, szabványos csatlakozójú sztereo-headseten keresztül is képes megszólaltatni, utóbbi esetében megdöbbentő, CD-lejátszókat megszégyenítő minőségben. A készülék kamerája 640 x 480 képpont felbontású képeket tud rögzíteni (VGA), a mozgókép hanggal való felvételének lehetősége mellett pedig digitális zoom és a különböző effektek színesítik a képszolgáltatásait.

Kommunikációból profi

Az új i-mate az infraporton kívül támogatja a Bluetooth adatátviteli szabványt is. Ezzel 10 méteres körzetben cserélhetünk drót nélkül adatokat, vagy használhatunk vezeték nélküli headsetet, esetleg autós kihangosítót. Egy opcionálisan beszerezhető hátlappal a gyári, egy feltöltéssel két-három napig is üzemelő, 1200 milliamperóra kapacitású lítium-polimer akkumulátort is bővíthetjük, a készüléket CompactFlash bővítőkártyával is felvértezhetjük, és monitorra, illetve tv-re is közvetlenül ráköthetjük. A telefonszolgáltatások között – a hang mellett – természetesen van SMS-, MMS-képesség is. Ezek, a többi szövegbevitelt igénylő szolgáltatással együtt, vagy a kijelzőre írt kézírás alapján, vagy pedig az alsó ikonsorból elővarázsolható virtuális billentyűvel működnek. A készülékhez vásárolható összecsukható, külső, csatlakoztatható billentyűzet is, amellyel a legegyszerűbb a szövegbevitel.

Az i-mate Pocket PC jelenleg a piacon kapható legfejlettebb és legújabb mobiliroda. Helyettesíti a mobiltelefont meg a határidőnaplót, és akár egy digitális kamera, videokamera, esetleg még egy laptop kiváltására is kiválóan alkalmas.

A készüléket az i-mate hivatalos hazai képviselete, az AnNet Group Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Hivatalos listaáron a forgalmazónál 245 000 Ft+áfa áron vásárolható meg.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo