A kreativitásé a jövő

A digitális televíziózásra való átállás számos kihívás elé állítja a médiaipart és a médiapiac szereplőit, és hat a reklámiparra is. A legtöbb kérdést azonban ma még nem az új technológia megjelenése hozza felszínre, hanem az ettől függetlenül is lejátszódó fogyasztói szokásváltozások. Magyarországon ugyanis a digitális televíziózásban rejlő lehetőségekről még inkább csak beszélni lehet, semmint élvezni azok előnyeit.

Átalakulóban van a médiaipar, és változik a médiapiac szerkezete. Ez persze minden érintett szereplőre hatással van, így ránk, tévénézőkre is. A londoni Lovelace Consulting tavaly publikált tanulmánya szerint például az IPTV - a szélessávon bármikor letölthető tévéadás - öt éven belül felborítja a televíziózásról alkotott jelenlegi képet. A digitális tévézésben rejlő lehetőségekről is hasonlóan vélekednek egyes szakértők.

James Bond és a telefon

A digitális technológia fejlődésének egyik fontos következménye a műsor egyidejű felvételére és lejátszására képes, ma már itthon is terjedő digitális videofelvevő (DVR) megjelenése, amellyel megoldható, hogy a műsort később nézők elkerüljék a reklámokat. Örsi Zoltán, az AGB Nielsen Médiakutató munkatársa szerint ez előfordulhat, de erre vonatkozóan még nincsenek mérések. Persze a hagyományos tévénézéskor is megesik, hogy a néző a reklám alatt kimegy a szobából. Mérések szerint a reklámblokkok alatt a nézettség jelentősen esik, és az elkapcsolások száma is nő.

-A fogyasztók nyitottsága a reklámokra valóban csökken, és az újabb technológiák is elősegítik a reklámkerülés lehetőségét. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a fejlődést kellene lefékezni, hanem azt, hogy a reklámiparnak kell a kihívásokra megfelelően reagálnia és átalakulnia - mondja Fazekas Ildikó, az Önszabályozó Reklámtestület főtitkára.

Az egyik opció például a műsorokban való termékelhelyezés, amelynek a lehetőségéről éppen most tárgyalnak az Európai Unióban. Mostanáig ugyanis az európai médiatörvény szigorúan tiltotta az ilyesfajta reklámformát, szemben az amerikai gyakorlattal, ahol hosszú évek óta működik ez a struktúra. Például a James Bond-filmekben szereplő autók vagy napjainkban már a főhős mobiltelefonja is reklámozott márka. Most úgy tűnik, a közeljövőben az európai médiaipar is élhet a termékelhelyezés lehetőségével, azaz hogy egy gépkocsi vagy egy szeszesital márkája hangsúlyosan megjelenjen egy filmben, persze pénzért. A részletek azonban ma még nem tisztázottak, többek között például az sem, hogy a fogyasztó figyelmét milyen formában kell felhívni arra, hogy reklámhatás éri. Merthogy tudnia kell róla. Ez egyrészt törvényi kötelezettség, másrészt a hatékonyság kérdésében is szerepe van a tudatosságnak.

- Tömeges mértékben egészen biztos, hogy nem helyettesítheti a hagyományos spotokat, hiszen a műsor nézhetetlenné válna. Amellett promóciós üzenetek közvetítésére sem alkalmas ez a hirdetési forma. A hatékonysága is egészen bizonyos, hogy más, mint a hagyományos reklámnak. Ha a műsorba illik a termék, akkor akár hatékonyabb hirdetési forma is lehet - teszi hozzá főtitkár.

Plusznézettség vagy pluszkihívás?

A reklámkerülés mértékének valószínűsíthető növekedése hathat a reklámidő árára is: ha kevesebben nézik, alacsonyabb áron lehet eladni a perceket. Ezzel viszont csökken a gyártásra fordítható összeg, tehát ez sem válik a tévéműsorok javára. Ugyanakkor az Egyesült Államokban a Nielsen Media Research által mért nézettségi adatok szerint a leginkább kedvelt műsorok nézettsége további négy százalékkal nőtt a későbbi letöltések (time-shifted viewing) következtében. Bár a csekély számú minta óvatos adathasználatot követel, a hirdetési időket értékesítők számára ez érv lehet ahhoz, hogy ne csökkenjenek, hanem akár emelkedjenek is az árak.

A késleltetett televíziózás felvet még egy kérdést a reklámidővel kapcsolatosan: a nem lineáris műsornézéssel sokkal nehezebb időben jól elhelyezni a reklámot. Jóllehet a tartalom alapján valószínűsíthető, hogy kit vonz az adott műsor, ám az időpont már nem ad támpontot a hirdetőnek.

Abban a legtöbb reklámszakember egyetért, hogy a közeljövőben a hirdetési formák jelentősen átalakulnak. A műsorokba épült imidzshirdetések mellett a rövidebb, minőségi reklámokból álló blokkoknak és különböző formákban a szponzorációnak lehet jövője, illetve a személyre szabott kampányoknak. A specializált, testreszabott reklámok elterjedésében amúgy a digitális rendszerek tömegessé válása pozitív hatású lehet. A technológia ugyanis lehetővé teszi, hogy minden háztartásba, minden családtaghoz célzott hirdetések jussanak el, lévén, hogy a felhasználó médiafogyasztási szokása - mikor melyik műsort nézi, éppen mi iránt érdeklődik - pontosan mérhető. Ily módon a fogyasztó reklámként olyan információt kap, amely számára éppen érdekes. Igaz, ez már felvet különböző személyiségjogi kérdéseket is.

A személyes reklámozás hatékonyságára talán az interneten megjelenő hirdetések célba érése alapján lehet következtetni leginkább, bár ez az üzletág sem büszkélkedhet még messze nyúló történelemmel. Mostanában például a Google keresőprogram a beírt tartalomhoz kapcsolódó reklámokat hozza fel. Erre a digitális televíziózás is alkalmas: a nézett tematikus csatornák szerint kapom a reklámot.

#page#

  A fejlődés túllépett a médiatörvényen

Szűcs László, a UPC kommunikációs igazgatója úgy véli, Magyarországon még kissé korai erről a kérdésről beszélni. Véleménye szerint a hazai médiatörvény értelmezésétől függ egyáltalán az, hogy a késleltetett műsorszórás lehetősége biztosítható-e.

- A jogszabályban az áll, hogy a vezetékes műsorelosztás egyidejű, változatlan műsortovábbítást jelenti. Tehát azt, amit a csatorna ad, egy az egyben kell továbbítani. Kérdés, hogy az időeltolás vagy a reklámkihagyás opciója a műsorba való tartalmi beavatkozást jelenti-e. Amikor a hírigazgatók szinte ölre mennek azért, hogy melyik csatornán mikor megy a híradó, nehezen elképzelhető, hogy a szolgáltató minden további nélkül felajánlhatja az előfizetőinek a bármit bármikor opciót - magyarázza a kommunikációs igazgató.

Pedig a technológia ma már szinte mindent lehetővé tesz, sőt! A digitális televíziózás legnagyobb hozama a néző számára éppen az lenne, hogy maga szerkesztheti a műsort. Például összegyűjtve a híreket, megnézhetne többet egymás után, kiragadva azokat az eredeti műsorkörnyezetből, vagy a sorozatok különböző részeit is "levetíthetné" magának egyben. A médiatörvény értelmében azonban mindez csak akkor lenne kivitelezhető, ha egy csatorna kifejezetten ilyen tartalmat készít.

A csatornánként való előfizetés lehetősége szintén a digitális televíziózás vívmánya, ám ma még mind a médiaipar, mind a reklámipar a tömeges tartalomelosztásban érdekelt. Miután az analóg műsorelosztás esetén egy háztartás kénytelen az adott csomagra előfizetni, a csatornák nézettségtől függetlenül jutnak bevételhez. Egyelőre - állítja Szűcs László - úgy látszik, a műsorkészítők sem érdekeltek abban, hogy a nézettség legyen a legfontosabb fokmérő.

A szabadon hozzáférhető csatornák a reklámbevételekből élnek, míg a tematikusak kevesebb reklámot adnak, és az előfizetők által fizetett díjból tartják fenn magukat. Azért az adóért pedig, amely egyáltalán nem sugároz reklámot, sokat kell fizetni. A fogyasztónak tehát tudomásul kell vennie, hogy ha olcsón szeretne tartalomhoz jutni, el kell viselnie a reklámokat, legfeljebb kimegy a szobából. Ingyen ugyanis nincs tartalom.

Az integrált kommunikációé a jövő
Reklám nélkül?
A reklámipar számára a digitalizáció egyik legnagyobb aggodalomra okot adó újdonsága, hogy elméletileg megteremti a lehetőségét annak, hogy a fogyasztó előre beprogramozza készülékén a reklámblokkok kihagyását, vagy - akár egy hagyományos videolejátszón - továbbléptesse az adást.

Bár hazai tapasztalatokról még nem lehet beszámolni, az AGB Nielsen Médiakutató mérései azt mutatják, hogy azokban az országokban sem csökkent jelentősen az élő nézések aránya, ahol a műsor egyidejű rögzítésére és lejátszására képes készülék, a DVR - digitális videofelvevő - elterjedt. A televíziók közönségének műszeres mérésével foglalkozó cég elsősorban angliai és amerikai tapasztalatokra épülő adatai szerint a készülékkel rendelkezők mindössze 10-15 százaléka nézi máskor a műsort, és ezen belül is hatvan százalék azok aránya, akik még aznap lejátsszák az adást.

Ugyanakkor egy másik felmérés, amely szintén az Amerikai Egyesült Államokban készült, azt állítja, hogy a tévénézők 70 százaléka szívesen áldoz pénzt a reklámok átugrására és szűrésére, és a DVR-tulajdonosok többsége soha nem az éppen a tévében futó jelen idejű műsort nézi. Ez pedig a reklámok több mint a felének a kikerülését jelenti, vonja le a következtetést a felmérést készítő cég.

Az eddigi tapasztalatok szerint a világon sehol nem vált tömegessé a digitális média. A televíziózás alapvetően megmaradt passzív tevékenységnek, és csak a fogyasztók egy nagyon szűk szegmense él az interaktivitás lehetőségével. Médiaszakemberek szerint a televízió közösségképző szerepe sem csökkent az utóbbi években. Vagyis a speciális tartalmak mellett a társadalom kikényszeríti a tömegcsatornákat, amelyen bárki ugyanabban az időpontban ugyanazt a tartalmat látja.

Ma még számokkal nem alátámasztható, hogy az új technológia valójában hogyan befolyásolja a reklámfogyasztási szokásokat. Bár felmérések akadnak, a minta általában nagyon alacsonyszámú, és az eltelt idő sem teszi lehetővé messzemenő következtetések levonását. Amúgy a televíziós reklámok hatékonysága valószínűsíthetően csökkenő tendenciát mutat, hiszen egyre zajosabb világban létezünk, kiiktatni a hirdetéseket mégsem lehet.

- Ha a megrendelő szembesül azzal, hogy bárki kivághatja a hirdetését, nem veszi meg a reklámidőt. Ez viszont a jelenlegi struktúrában a tartalomipar összeomlásához vezetne. Ez már régen nem a technológia függvénye, hanem társadalmi és piaci kérdés - véli Szűcs László.

Tény, egy hazai felmérés tanúsága szerint a magyar fogyasztót hetente átlagosan 255 tévéspot, 350 óriásplakát, 177 sajtóhirdetés, 136 rádióspot és 1,6 moziban futó reklám éri. A reklámkerülés pedig annál magasabb, minél iskolázottabb személyről van szó. Tehát éppen a reklámozók legnagyobb célcsoportjánál a legjelentősebb.

Fazekas Ildikó viszont egyáltalán nem pesszimista. Szerinte ugyanis amikor a fogyasztó adott vásárlási szituációban van, nyitott az információra, sőt keresi a hirdetéseket annak érdekében, hogy csökkentse a kockázatát. Tehát a klasszikus reklámoknak is van jövőjük. De a verseny egyre nő: bővül a csatornák száma az újabb tematikus adók megjelenésével, és a fogyasztók is egyre tudatosabban választanak a médialehetőségek - tévé, rádió, internet - között. Ehhez mérten a médiatervezésnek finomodnia kell: a személyre szabott, adott médiára aktualizált, divatos üzenetek lehetnek sikeresek. Az integrált kommunikáció időszaka következik, prognosztizálja az Önszabályozó Reklámtestület főtitkára.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo