A környezet kihívásai

Az uniós pénzek csaknem harminc százaléka a környezetvédelemre vagy azzal kapcsolatos területre jut, Magyarországon ez a szám egy százalék körül van, hívja fel a figyelmet Olajos Péter európai parlamenti képviselő, aki többek között az EP környezetvédelmi bizottságának is a tagja. Fölemlített példái pedig rávilágítanak a közös felelősségre és arra, hogy az embereknek, országoknak ahhoz, hogy valóban együtt tudjanak dolgozni a közös cél érdekében, tekintettel kell lenniük egymásra, és meg kell érteniük a másik sajátos gondjait is.

Olajos Péter
Olajos Péter harminckilenc éves, három diplomája van: szervezőmérnök, vegyészmérnök és környezetvédelmi szakmérnök. A Magyar Demokrata Fórum listájáról jutott be 2004-ben az Európai Parlamentbe. Korábban háromszor nyerte el az Európai Parlament ösztöndíját, és dolgozott Brüsszelben a környezetvédelmi bizottság szakértőjeként is. Tagja az EP környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának. Angolul és franciául beszél.
Mára a környezetvédelem központi téma lett - szemben a húsz-harminc évvel ezelőtti helyzettel -, mert nyilvánvalóvá vált, hogy nem folytathatjuk úgy, ahogyan eddig tettük, nem rombolhatjuk tovább környezetünket. Olajos Péter magyar európai parlamenti képviselő számára igazán testhez álló feladat részt venni ebben a munkában: a környezetvédelmi szakmérnök megválasztása előtt már dolgozott Brüsszelben annak a bizottságnak a szakértőjeként, amelynek most már a tagja. Ez az EP környezetvédelmi bizottsága.

- Látszólag csak egy rag a különbség: a parlamentnek avagy a parlamentben dolgozni... Tudom persze, hogy jóval többről van szó.

- Más a feladat. Az Európai Unióban a környezetvédelem súlya nagyon nagy. Bizottságunk a második legnépesebb, csak a külügyi nagyobb. Az uniós pénzek csaknem harminc százaléka a környezetvédelemre vagy azzal kapcsolatos területre, például az agrár-környezetvédelemre jut. Magyarországon ez a szám egy százalék körül van. Szemben a húsz-harminc évvel ezelőtti helyzettel, mára a környezetvédelem központi téma lett, hiszen egyre nyilvánvalóbb: abba kell hagynunk a környezetpusztítást, amelyet több évtizeden át folytattunk. Hallatlanul izgalmas részt venni ebben a munkában.

- Többször beszélt már arról, hogy küszöbön áll a harmadik ipari forradalom. Mit jelent ez az ön szóhasználatában?

- Kettőt már átélt a világ - gőzgépek és a számítástechnika -, most valóban úgy érzem, hogy egy harmadik van születőben. Ehhez a kihívás a környezetvédelem oldaláról érkezett: meg kell állítsuk környezeti állapotunk további romlását, cselekednünk kell. A politika megértette ezt, a gazdaság pedig kedvezően reagált. Tíz-húsz év múlva egy teljesen új világot üdvözölhetünk majd. Új technológiák születnek, vagy kerülnek elő a fiókokból, hiszen jó néhány terv évtizedek óta ott porosodik, mert nem volt meg a szükséges politikai akarat vagy a gazdasági kényszer, hogy életre keltsék őket. Orosz tudósok már a hatvanas-hetvenes években leírtak olyan erőmű-típusokat, amilyeneket most kezdenek Dél-Franciaországban építeni: ugyanolyan fúziós reakcióról van szó, mint amilyen a Napban játszódik le. Siker esetén az emberiség korlátlan, tiszta energiához juthat. Az elv harminc-negyven éve ismert, ha akkor jött volna elő ez a politikai-gazdasági szükségszerűség, előbbre járnánk. De úgy tűnik, az emberiség előbb mindig elmegy a falig. Hát most ott vagyunk, cselekednünk kell.

- Reálisnak tartja, hogy 2020-ra a megújuló energia húsz százalékkal részesedjék a fölhasználásból?

- Az angol toryk éppenséggel ötven százalékot tűztek célul ki, mondván, hogy nagy hatékonyságbeli tartalékai vannak az országnak... Sok függ attól, mennyire tudja a politika föltartóztatni azokat, akiknek az az érdekük, hogy ne csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás, mert ők abból élnek, hogy energiát adnak el nekünk. Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől például legutóbb számon kértem, miért nincs még mindig energiastratégiája az országnak. Ő azt válaszolta, hogy olyan nagyok az érdekellentétek, hogy a kormány nem volt képes megalkotni. Szerintem éppen az a politika feladata, hogy fölülemelkedjék az ágazati részérdekeken, és az ország összérdekeit nézze. Ezzel több területen persze érdeksérelmet fog okozni, de azért politika a politika, hogy az ilyesmivel megbirkózzék. Ami Magyarországot illeti, a stratégiátlanság másik fő oka, hogy nincs két olyan anyag, amelyben egyeznének az alapadatok. A Magyar Tudományos Akadémia szerint - magam a leghitelesebbnek tartom - húsz százaléknál többet is teljesíthetnénk. Nem tudom, hogy a kormány miért nem hisz a tudósoknak, miért nem az ő szakanyagaikból indul ki.

- Szeretném, ha minél többen megtudnák, önnek köszönhetjük, hogy nem zárták be a Balatont...

- A víz lesz az egyik szűkös forrás a 21. században. Magyarországon hihetetlen nagy a vízbőség: az országon átfolyó vizeket egy főre vetítve a világon elsők vagyunk. Ez elkényelmesített bennünket: a vízminőséggel nem foglalkoztunk érdemének megfelelően. A csatlakozással átvettük e területen is a szigorú uniós jogszabályokat, és ne legyen kétségünk: ezeket behajtják rajtunk. Az Európai Unió szigorú értékeket ír elő a fürdővizek minőségére is, és bizony, a Balaton egy pillanatra veszélybe került. Bekövetkezhetett volna, hogy a nyár egy részében ki kell tenni a táblát: Fürödni tilos! Képzeljük el, milyen károkat szenvedett volna ennek következtében a magyar turizmus. De sikerült ezt megakadályoznunk.

#page#

- Hogyan?

- Mindenekelőtt komoly szakmai vitáink voltak a parlamentben arról, hogy hogyan lehet összehasonlítani vízminőségi elvárások tekintetében egy mondjuk ezerötszáz méter magasan fekvő, kristálytiszta vizű osztrák hegyi tavat és a Balatont. Aztán a szakemberek segítségével össze tudtunk állítani egy nemzetközi lobbicsapatot, amelynek segítségével már a más országok tavai mentén élőkben is föl tudtuk kelteni a veszélyérzetet, hogy ha ez a törvényjavaslat így átmegy, akkor ők is kitehetik a fürödni tilos táblát. Végül egy kevésbé szigorú szabályrendszert fogadtattunk el, így nyertünk egy évtizedet. De a feladatot, hogy a Balaton vízminőségén javítsunk, ettől még - a saját érdekünkben - mielőbb végre kell hajtanunk.

- És a panellakások fűtés-korszerűsítésének támogatásáról hogyan tudta meggyőzni azokat, akik, meglehet, az értelmező szótárban keresték, hogy tulajdonképpen miről is van szó?

- Mindig meg kell találni a helyes érveket... Itt az energiahatékonyság volt a kulcsszó. Magyarországnak - és a többi volt szocialista országnak - Nyugat-Európához képest óriási előnye létező távfűtési rendszere. Ez sokkal hatékonyabb, mint az egyedi fűtés. Ugyanakkor a rossz építési technológia miatt a panellakásokból szökik a hő, ami sokba kerül államnak és állampolgárnak egyaránt. A korszerűsítés célja így nem egy új technológia bevezetése kell hogy legyen, elég megfelelően szigetelni a lakásokat, és lecserélni hőközlő berendezéseiket. A nyugat-európaiak megértették, hogy ez az egyik leghatékonyabb módszer ahhoz, hogy költséghatékonyan sok energiát takaríthassunk meg. Máshogy fogalmazva, ez igen hatékony fölhasználása az uniós pénzeknek, azaz a nyugat-európai polgár adójának. Náluk ez ugyanis fontos szempont...

- Nem állhatom meg, hogy ne szembesítsem egy illúziójával: a Tisza ciánszennyezésének idején azt mondta, hogy ha Románia már tagja volna az Európai Uniónak, nem következik be a katasztrófa, merthogy az unió tagországaira nagyon szigorú környezetvédelmi előírások vonatkoznak. Egy fejlett uniós tagállam, Ausztria évek óta folyamatosan szennyezi a Rábát.

- A Rába-ügy óriási csalódás számomra. Nagyon nagyra becsülöm az osztrákokat mindazért, amit a környezet védelmében elértek. Hatalmas erőfeszítéseket tettek a paradigmaváltásért: Ausztria villamosenergia-szükségletének hetven százalékát megújuló forrásból fedezik, elérhető közelségbe hozták, hogy megszabaduljanak a fosszilis függőségtől... Úgy tűnik azonban, hogy környezettudatos magatartásuk csak Ausztria néhány tízezer négyzetkilométerére vonatkozik, a többi nem érdekes. Pedig tudomásul kellene venniük, hogy a tőlük keletre élőknek is épp olyan joguk van a tiszta, egészséges környezethez, mint nekik. Amúgy nem biztos, hogy ugyanezt Svájccal meg mernék tenni... Van a történetnek persze számunkra is több tanulsága. Az egyik, hogy a magyar politika késve reagált: föláldozta a Rábát a félreértelmezett jószomszédi viszony oltárán, és csak most jutott el odáig, hogy bekeményít, és visszavonja a vízjogi engedélyt. Ezt szerintem már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie, és akkor nem tartanánk ma itt. Ugyanis éppen így szenved kárt a jószomszédi viszony: a határ mentén kemény osztrákellenes hangulat alakult ki. A másik tanulság: sok mindent kell tennünk annak érdekében, hogy a mi vállalkozóink pár év múlva ne kövessék el ugyanezeket a hibákat szomszédaink határai mentén, amit ma az osztrákok tesznek velünk. És még egy: az osztrákokkal a másik konfliktusunk a heiligenkreuzi szemétégető miatt van. Ezt eredetileg Graz környékére tervezték, de aztán a helyiek mind arrább és arrább "üldözték", míg végül a magyar határ tőszomszédságába nem érkezett. A következő években nekünk is kell majd öt-hat hulladékégetőt építenünk. Azok hol fognak landolni, melyik határon? Minden országnak magának kell megoldania ezeket a problémákat, nem lehet másra átruháznia.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo