Magyarországon a világon elsőként dobbantott a Westel a 2,5 generációs (G) modellel, amely április közepétől olyan lehetőségek tárházát nyitja meg a felhasználók előtt, mint többek között a fejlett multimédiás üzenetküldési szolgáltatás, az MMS. (Tesztünk a … oldalon!) A világban azonban már akadnak olyan országok, amelyek valójában azért nem vezették be a 2,5 generációs modellt, mert az ottani szolgáltatók inkább a 3G-re koncentrálnak, amely bár sokkal jelentősebb kiépítési és fenntartási költségekkel jár, szolgáltatásaiban messze meghaladja a 2,5 generáció adta lehetőségeket.
A sebesség
Minden GSM-re épülő vagy azt megújító rendszernek a hatékonysága a sebességen múlik. Igaz ez a GPRS-re (General Packet Radio Service) is, amely Magyarországon még csak egy bő éve érhető el, a világban azonban vannak már jóval nagyobb átviteli sebességű rendszerek is.
A sebesség szemléltetésére vegyünk példának egy 2,8 megabájtos képfájlt, amelyet szeretnénk letölteni. A hagyományos, nálunk is hódító második generációs GSM 14 ezer 400 bit/szekundumos maximális átviteli sebesség elérésére képes, így a kép 27 perc alatt töltődik le. Az itthon a Pannon, illetve a Westel szolgáltatásai közt is fellelhető GPRS rendszerrel párhuzamosan megjelenő – és ehhez viszonyítva átmenetnek számító – HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) hálózaton ez az adat 57 ezer 600 bit/szekundum, és a kép 7 perc alatt jön le. A GPRS-nél 172 ezer 800 bit/szekundumos sebesség mellett 2,5 perc kell a megjelenítéséhez. A rendszer tehát hozzávetőleg tízszer gyorsabb, mint a második generációs GSM, és az elődeitől teljesen eltérő technológián alapszik: itt nem másodpercenként, hanem a letöltött adatok mennyisége után, bájtonként fizetünk. Ám az Ericssonnál kifejlesztett EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) rendszerben már 384 ezer bit/szekundumos sebességgel, 1 perc 2 másodperc alatt tölthető le a kép.
Ki hinné, de még ezt is lehet fokozni. A technológia jelenlegi állása szerint a leggyorsabb mobil-adatátviteli szabvány az UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) technológia mögött rejtőzik. Ezzel 2 millió bit/szekundumos száguldási sebességet is elérhetünk, és a kép mindössze 11 másodperc alatt töltődik le. A CDMA rendszerek hasonló teljesítményre képesek, ezek az UMTS technológia Európán kívüli válfajai.
Kitekintés
Európában javarészt a második generációs GSM rendszerek honosodtak meg, de a világon sokféle egyéb is működik. Az első generációs analóg, viszonylag kis sebességű rendszerek (például itthon a Westel 450, alias 0660) az utóbbi években erősen háttérbe szorultak. Az internet – illetve az ezt egyre inkább felváltó supranet (mobil internet) – és a vezetékessel szemben a mobiltelefon rohamos terjedése azonban mindinkább megkívánja, hogy a mobiltelefonok is képesek legyenek a gyorsabb adatátvitelre. A technológiai trendek az egész világon ezt az igényt próbálják kielégíteni.
Míg Magyarországon és egész Európában csak most ismerkedünk a GPRS, az MMS és más, 2,5 generációs modell adta előnyökkel, addig Japánban már 2001-ben bevezették a harmadik generációs szolgáltatásokat. A szigetország lakói ma kedvükre válogathatnak a színes, animált, multimédiás mobil internetes oldalak ezrei közül, zenéket, videókat tölthetnek le, videotelefonálhatnak. Legnagyobb mobilszolgáltatójuk, az NTT DoCoMo tavaly, az elsők között indította el kereskedelmi, nagy átviteli sebességű W-CDMA rendszerű, harmadik generációs szolgáltatását. Előfizetői multimédiás anyagoktól kezdve nagyméretű fájlokig mindent képesek letölteni mobiltelefonjaikra. A fejlett szolgáltatások persze más-más készülékeket igényelnek, ezért az alapkészülékektől kezdve a „csak” videolejátszásra alkalmasokon keresztül a videokamerával ellátottakig a szolgáltató kínálatában minden kapható. No és például a – 4096 színű kijelzővel és óriási memóriával rendelkező – alsókategóriás NEC N2001-es modell az Európában kapható legfelsőbb kategóriás high-end készülékeket is megalázó minőséget és szolgáltatáskínálatot nyújt.
Dél-Koreában sem ismeretlen a 3G fogalma. Itt a CDMA200 1x nevű rendszer honosodott meg, amely szintén alkalmas nagy sebességű adatátvitelre, fájlok, CD minőségű zenék letöltésére, kisebb videók lejátszására. A koreai szolgáltatók a foci vb-re időzítik újabb, az eddigi 3G-s rendszer sebességének csaknem a másfélszeresét nyújtó CDMA2000 1x EVD kiépítését.
Japán és Dél-Korea mellett Európában is elindultak a 3G rendszerek, igaz, többségük még csak tesztfázisban van. A Nagy-Britanniához tartozó, 75 ezer lakost számláló Man-sziget elsőként adott otthont 3G hálózatnak. A Manx Telecom 22 bázisállomást épített itt ki. A 3G rendszerek bemutatója egyébként kontinensünkön azért késlekedik, mert a szolgáltatók várnak a nagy sebességű UMTS mobiltelefonok megérkezésére. A Sonera Corporation – Európában az elsők között – idén jelentette be, hogy tervei szerint 2002 szeptemberében fogja elindítani Finnország első kereskedelmi, harmadik generációs mobiltelefon-szolgáltatását. A Sonera Finnország legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatója, a cég már teszteli az UMTS 3G hálózatot Helsinkiben, Tamperében, Turkuban és Ouluban.
Mi várható?
Kétségtelen, hogy a jövő a vezeték nélküli, multimédiás elemekkel tarkított kommunikációban rejlik. Hogy Magyarországra mikorra ér el a 3G, igen jó kérdés, de az még jobb, hogy vajon milyen fogadtatásuk lesz e fejlett szolgáltatásoknak. Egy azonban biztos: amíg ma csúcsidőben percenként 80–100 forintot fizetünk a „sima” mobiltelefonálásért, addig a várhatóan felmerülő költségek igencsak megkérdőjelezik a 3G rendszerek itthoni szükségességét.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.