A GPRS és ami mögötte van

Magyarország Európában – az ipari GSM technológiák fejlesztésében legerősebb Olaszország és Németország mellett – az elsők között van a hálózaton alapuló csomagkapcsolt adatátvitel, a GPRS üzleti és ipari felhasználásában. A gyors és olcsó technológia szinte bárhol, bármilyen felületen és felületre alkalmazható, nincsenek korlátok.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A GPRS (General Packet Radio Service) hallatán a felhasználók 99 százaléka az internetre, azon belül is a mobilinternetre asszociál, helytelenül. A GPRS ugyanis a GSM szabvány és az informatikai rendszerek összekapcsolódásához szükséges technológia. Az asszociáció annyiban helyes, hogy e technológia hátterét valóban a már világszinten kiépített GSM mobilhálózat adja.

Tízszer gyorsabb és olcsóbb

A technológia előnye az, hogy adatátvitelkor nem a kapcsolat idejéért fizetünk, hanem a tényleges adatforgalom után. Itt – a hagyományos mobil-adatátvitellel ellentétben – az adatok továbbítása nem folyamatosan foglal le egy csatornát (időrést), hanem a GSM hálózaton működő készülék és az adó között csomagokban mozognak az adatok. A GPRS technológiával a „hagyományos” GSM CSD hálózat adta 9,6 kilobit/secundum helyett maximum 171,2 kilobit/secundumos adatátviteli sebesség érhető el, de ez a gyakorlatban a szolgáltatók és az eszközök korlátozott kapacitása miatt jóval kevesebb. A hazai szolgáltatók maximum az úgynevezett Class 10-es technológiával elérhető 4+2-es szabványon képesek az adatátvitelre, amely a gyakorlatban legfeljebb 53,2 kilobit/secundum letöltési és 26,8 kilobit/secundum feltöltési sebességet jelent.

A sebességek mellett fontos tudnunk, hogy a hagyományos vonalon, illetve GSM CSD hálózaton kommunikáló eszközöknél tovább tart a kapcsolat létesítése, mint sok esetben maga az adatátvitel. Ilyet magunk is tapasztalunk nap mint nap, elég csak a benzinkutaknál vagy egyéb helyeken lévő bankkártyaolvasókra gondolnunk, ahol mögöttünk hosszú, kígyózó sorokban várják, hogy a rendszer végre valahára kapcsolatot létesítsen a központtal.

A GPRS-en folyó kommunikáció kis mennyiségű adatok előállásánál, azok továbbításánál a tizedére szoríthatja az időt és a költségeket, ráadásul a biztonságos, gyors kommunikáció mellett valós idejű kapcsolatot nyújt.

A GPRS technológiára épülő, azzal igénybe vehető megoldások messze túlmutatnak a köztudatban lévő mobilinternet adta lehetőségeken. Magyarországon is nem egy rendszer létezik már, amelyik a csomagkapcsolt adatátvitelt használva egyre kényelmesebbé és gyorsabbá teszi hétköznapjainkat.

Kevesen tudják például, hogy a Szerencsejáték Rt. egyes lottótermináljai is GPRS hálózaton kommunikálnak, kissé másképpen, mint a mobiltelefonok. A terminálok külön elérési pontot, úgynevezett APN-t (Access Pont Name) használnak, és virtuális privát hálózaton (VPN – Virtual Private Network) kommunikálnak egymással. Ilyen – minden felhasználó számára azonos – APN-t használnak a mobilszolgáltatók is a mobiltelefonos WAP-, illetve interneteléréshez.

A hazai szolgáltatóktól minimum 150 SIM kártyára lehet igényelni külön APN-t. Az igénylés díja meglehetősen magas, ám létezik olyan hazai rendszerintegrátori cég, a Wireless Market Rendszerház Kft., amelynek a tervei között szerepel, hogy az elérési pontoknak a bérkonstrukciós használatát is kialakítsa. Idén májusra várható a cég első saját fejlesztésű, integrált GPRS-en alapuló ipari rendszerének megjelenése.

A GPRS szerver egy adatbázisban tárolja majd a végpontokhoz tartozó adatokat, IP címeket, telefonszámokat, megoldja az IP címkiosztást, az adatok begyűjtését, tárolását, az adatok egy az egyben való továbbadását (bérelt vonalon, interneten), kiértékelését, illetve lehetővé teszi akár a webes felületen való elérést. A GPRS mellett voksoló vállalat a rendszerintegrátortól igényelhet (bérelhet) 50 darab SIM kártyát. Ezeket beépítik az infrastruktúrába, és a vállalat adatait, amelyek külső, központi szerveren tárolódnak ezután – mintegy saját felügyeleti központszerűen rendszerezve – interneten, mobilon, bármilyen felületen el tudják érni az erre jogosultak. Mindehhez a saját szerverek és belső kommunikációs csatornák költséges kiépítése már nem szükségeltetik, csupán az 50 SIM kártya bérlete és az eszközoldalról is a cég rendelkezésére álló rendszerintegrátor.

Célzott iparágak

Az itthoni térhódítás egyetlen óriási gátja a hazai információs társadalom fejletlensége. Működnek már riasztóközpontokba és gépkocsikba integrált GSM rendszerek, ismert a Matáv távfelügyeleti MatávŐr szolgáltatása is, ezek azonban viszonylag lassúak és költségesek. Ám a rendszerintegrátort bevonva és a GPRS adatátviteli szabványt használva bármikor, bárhonnan elérhetők az adatok, és nem utolsósorban biztonságos is a kommunikáció.

A gépjárművekben található intelligens fedélzeti számítógépek szoftverigénye is megoldható minimális adatkommunikáció és GPRS segítségével. Ha egy központi szerver tárolja az egyes autókra vonatkozó helyzeti és egyéb adatokat, város- és országtérképeket, adott esetben pontos, másodpercenként frissülő kép kapható a pillanatnyi belvárosi forgalomhelyzetről, az optimális útvonalról. Banki tranzakcióknál, ATM automaták kommunikációjánál, futárszolgálatoknál, szinte bárhol, bármilyen felületen és felületre lehet alkalmazni a technológiát, nincsenek korlátok. Egyes történésekről a rendszer küldhet MMS-t, SMS-t, e-mailt, és a jogosultságok, szolgáltatások teljes mértékben személyre szabhatók.

A hazai vállalatok közül az elsők között a GIRO Elszámolásforgalmi Rt.-nél májusban tesztelik az első ilyen komplett GPRS alapú rendszereket.

Optimista jövőkép

A Motorola Hungary áprilisban sajtótájékoztatón mutatta be a GPRS-en vezérelhető elektromos kaput, s már csak egy lépés a különböző programnyelveken – például a Javán – írt alkalmazások fejlesztése mobiltelefonra, autóba, bárhova, amelyek segítségével azután bármikor benézhetünk majd otthonunkba, lekérdezhetjük, hogy a cég épületének mely zónájában tartózkodnak éppen, és számos más lehetőség áll a felhasználók előtt. Hamarosan a televízió bekapcsolásától útban hazafelé az esti fürdővíz hőfokáig is mindent GPRS-en irányíthatunk majd mobiltelefon vagy más, SIM kártyát fogadó GPRS-képes kommunikációs eszköz segítségével.

Egyes GSM rendszerű riasztóval felszerelt autók már most SMS-eket küldenek mobiltelefonra, és rablás esetén a tulajdonos egy válaszüzenetben leállíthatja a motort, megszólaltathatja a riasztót, ahogy tetszik. A GPRS technológiával – miután GSM hálózaton alapszik – természetesen mindez ugyanígy megvalósítható. A különbség az, hogy míg az SMS – hiába mindössze egy rövid parancsot küld – 20-30 forintba kerül, a GPRS-en küldött pár byte-nyi, kilobyte-nyi adat (parancs) pár forint forgalmi díjért továbbítódik. Nincs más hátra, ismerjük fel végre a lehetőséget és éljünk vele a gyorsabb, költséghatékonyabb és biztonságos vállalati kommunikáció reményében!

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo