A fő cél a mobilitás

A harmadik generációs hálózatok és eszközök kapacitása és sebessége egyazon eszközön lehetővé teszi a telefonkapcsolatot, az internet-hozzáférést, az e-mail küldést, a hangfájlok, álló- és mozgóképek csatolását és letöltését, az on-line tranzakciókat, a videotelefonálást. És ha ki akarjuk választani, hogy melyik legyen ez az eszköz, a mobilitás a legfontosabb szempont. Korunk emberének pedig meg kell tanulnia mindezen infokommunikációs technológiák szakszerű használatát.

Laptopok, mobiltelefonok, kézi számítógépek – megszámlálhatatlan formában és típusban. És mindegyik gyártója arra törekszik, hogy ezek az eszközök értsék is egymást, legyen közös platformjuk, programnyelvük. A technológiafejlesztés a konvergencia – a különböző funkciójú kommunikációs eszközök összeolvadása – felé halad, ami az infokommunikációban a felhasználó érdekét szolgálja. A cél a hatékonyabb tájékozódás, a kapcsolatteremtés és az intenzívebb reagálás.

Tartalomban gazdag hívások

Pár évvel ezelőtt a mobiltelefon még csak a hangkommunikáció alkalmazását jelentette. Azóta a mobilitás és az internet egyesítése megsokszorozta a lehetőségeket, és a fejlesztések megindultak az úgynevezett tartalomban gazdag hívások megoldásának – azaz az olyan hang- vagy videobeszélgetések, amelyekhez egyidejűleg képet, adatot vagy más, többletértéket tartalmazó információt is hozzárendelhetünk – irányába.

Európában a mobiltechnológiákat már nem az üzleti felhasználók igényeire alapozzák a fejlesztők. Fogyasztói szemléletre váltottak át, ami sokak szerint az MMS (multimedia messaging service) szolgáltatások elindulásával következett be. Az alkalmazás áll a figyelmük középpontjában, és a céljuk az üzleti és magánfelhasználók dolgának megkönnyítése. A jövőben valószínűleg a mobilbiztonság magas szintre emelésére – ma már mobiltelefonnal is lehet fizetni –, minden felhasználói igény kielégítésére, továbbá megfelelő tartalmak biztosítására törekszenek.

Lassan bárhol internetezhetünk a mobiltelefonunkkal amellett, hogy e-mailt küldünk és fogadunk, vagy egy sor más értéknövelt szolgáltatást használunk. A mobil internet fejlődésének alapja, a 2,5 generációs GPRS (general packet radio service) csomagkapcsolt technológia, a legelterjedtebb GSM hálózatokra épül. Ez a technológia egyidejűleg képes a hang- és adatátvitelre, az eddiginél jóval gyorsabbá, kényelmesebbé és hatékonyabbá téve a kommunikációt. A GPRS hálózat, szemben a hagyományos vonalkapcsolt változattal, nem másodpercre számláz, hanem csak adatforgalom esetén, egyszeri alkalommal, miközben használója számára fenntartja az állandó on-line kapcsolatot. Maximális sebessége 171 kbit/s, csatornánként 13,4 kbit/s, a ma legfejlettebb készülékek class 10-esek, ami azt jelenti, hogy öt szálon tudnak le-, egy szálon pedig feltölteni adatokat.

A mobil internetezéshez – mert ezen van a hangsúly – a WAP (wireless application protocol – drót nélküli alkalmazás protokoll) is szükséges, amely a telefon számára lefordítja az interneten található, többnyire szöveges adatbázisokat. A hagyományos GSM és GPRS hálózaton is igénybe lehet venni, de ma már mindhárom magyar szolgáltató kínál átalánydíjas, teljes értékű GPRS internet-hozzáférést is, ahol a mobiltelefon egy számítógéphez, palmtophoz vagy laptophoz kapcsolódik.

A WAP és a GPRS átviteli sebessége a telefonkészüléktől függ, előbbié maximum 14,4, utóbbi pedig jelenleg 67 Kbit/s lehet. A mobiltelefonok fejlesztésének többféle iránya van, ám a minél nagyobb méretű és jobb felbontású képernyő meg a nagyobb sávszélesség mindenképpen elsődleges. Mert a fő szempont az, hogy a felhasználó bárhol, bármikor, hosszas keresgélés nélkül, tehát azonnal hozzájusson tömör, hasznos és aktuális információkhoz a napi hírektől kezdve a menetrendekig, a sporthírektől a tőzsdeinformációkig. A folyamatos adatkapcsolat, amelyet például a GPRS biztosít, lehetőséget ad majd arra is, hogy telefonon digitális tévéműsorokat, videókat nézzünk, internetes rádióadók műsorát figyeljük, MP3 kódolású zenéket hallgassunk és töltsünk le.

A WAP a múlt és a biztatóbb jövő

Az MMS jövője a szakemberek szerint biztatóbb, mint például a WAP-é és a GPRS-é, mégpedig azért, mert ez a szolgáltatás természetes emberi igényt, az emlékezetes pillanatok megosztásának igényét próbálja kielégíteni. Egyes vélemények szerint az MMS akkora minőségi ugrás az SMS-hez képest, mint a színes televízió volt a rádió után.

Az MMS lényegében az SMS technológián alapszik, és a WAP, illetve a GPRS lehetőségeit használja ki. A normál SMS üzenet mellé egyszerűen hozzácsatolható hang, animáció, kép vagy klip, amely jól érzékelteti a küldő hangulatát. A mobilkészülékekhez ma már van csatlakoztatható vagy beépített fényképezőgép, sőt esetleg vaku is, így ezekkel sötétben is lehet fényképeket készíteni.

A nagy felbontású, nemritkán 65 ezer színű folyadékkristályos kijelzők élvezhetővé teszik az MMS-tartalomszolgáltatást is. Ez általában szöveges-képes hírszolgáltatás, amely az időjárás-jelentéstől a sporthírekig mindent tartalmazhat, pusztán meg kell rendelni.

A mobiltelefonon és egyéb kézi eszközökön is használható Java technológia (J2ME – Java 2 micro edition) tavaly óta terjed, és egyre tágítja a felhasználó számára a mobiltelefon lehetőségeit. Már egy-két alsó kategóriás készülékbe is beépítik a Java-támogatást. No igen, a mobilpiac egyik fejlődő ága a szórakoztatás, és ehhez a Java technológia adja az alapot: játékok és a legkülönfélébb alkalmazások letöltését teszi lehetővé A legújabb készülékeken már háromdimenziós játékok futtathatók, s ha egy játékkonzolhoz csatlakoztatjuk ezeket, bárkivel játszhatunk a világon. A legújabb fejlesztés a mobilhálózatban működő játékgép, amely teljes értékű telefon is.

De már itt vannak Európában az egyszerre beépített fényképezőgéppel és videokamerával rendelkező mobiltelefonok is, és elkápráztatnak minket tudásukkal. A mai trend szerint a cél elsősorban a legkorszerűbb üzleti és szórakoztató funkciókat egyesítő, kisméretű telefonok megalkotása, amelyek nagy memóriakapacitásuk, operációs rendszerük és alkalmazásaik révén a PDA-kat (personal digital dssistant – személyi titkár) is kiváltják.

Egyre kisebb, okosabb eszközök

Európa is elérkezik tehát lassan a harmadik generációs (3G) mobilfónia korába, ahol valóban a nagy sávszélesség a lényeg: az UMTS (universal mobile telecommunication system) és CDMA hálózatok 2 Mbit/s, illetve annál nagyobb sávszélességet adnak. Japánban már 2001-ben bevezették a harmadik generációs szolgáltatásokat, így a szigetország lakói ma kedvükre válogathatnak a színes, animált, multimédiás mobil internetes oldalak ezrei közül, zenéket, videókat tölthetnek le, és videotelefonálhatnak. Az eszközök egyre kisebbek, képernyőfelületük mégis nagy.

A 3G jóval túllép a beszédalapú telekommunikáción: az állóképet, szöveget, hangot és mozgóképet egyesítő multimédia sokfunkciós infokommunikációs rendszerré teszi a mobiltelefont, amivel új tartalomszolgáltató iparág virágzik fel (rajzfilmek, játékok, portálok). Nagy üzleti lehetőség rejlik a személyre szabott szolgáltatásokban, mert a helymeghatározó rendszerek jóvoltából a szolgáltató tudja, hol tartózkodik ügyfele, és ennek megfelelően láthatja el információval.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo