A fejlődők önmérséklete

Kína bocsátja ki tavaly óta a legtöbb szén-dioxidot. Ám az ázsiai óriás kormánya egyre komolyabban veszi országa felelősségét a klímaváltozás folyamatában. Dobolyi Alexandra európai parlamenti képviselő minderről személyesen is benyomást szerezhetett Pekingben, ahol 2007. július 3-7. között az Európai Szocialisták Pártjának Kína-ügyekért felelős tagjaként járt.

A szén-dioxid-kibocsátók rangsorában Kína tavaly átvette a vezető helyet az Amerikai Egyesült Államoktól. Ezért sokan és erőteljesen bírálják a kínai kormányt. Mások azonban inkább azt hangsúlyozzák, hogy az egy főre jutó kibocsátás tekintetében az USA mellett még Nagy-Britannia is megelőzi az ázsiai óriást, és az utóbbi évben az ország vezetése már több értékelhető lépést is tett a környezetvédelem javítása érdekében. Hogyan látja a kínai helyzetet, miután a közelmúltban személyesen is találkozhatott Kína legfelsőbb vezetésével, köztük a szakminiszterrel? - kérdeztük Dobolyi Alexandra európai parlamenti képviselőt.

NCCCC
A kínai kormány 17 minisztériumot és intézményt tömörítő szervezetet hozott létre a klímaváltozással kapcsolatos stratégia kidolgozására és végrehajtására. A National Coordination Committee on Climate Change (NCCCC) egyebek között megállapította, hogy tarthatatlan a kínai energiafelhasználás jelenlegi összetétele. Ebben ugyanis 68,9 százalék a legtöbb károsanyag-kibocsátással járó szén, 21 százalék az olaj, és mindössze 10 százalék az összes többi - tehát a gáz, a víz, a szél, a nap és a nukleáris - energia részaránya, miközben a világátlagban ugyanezek 27,8, 36,4 és 35,8 százalék. Kína felelőssége azért is igen nagy, mert a Föld népességének a 20,4 százalékát adja - lakosságának a száma tavaly meghaladta az 1,31 milliárdot -, az egy főre jutó nemzeti jövedelme (GDP) viszont még mindig alacsony: 1,714 dollár, ami egynegyede a világátlagnak. Az NCCCC 2010-ig szóló konkrét cselekvési tervet fogalmazott meg annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés ne a környezet kárára, hanem a környezetvédelem szempontjait figyelembe véve folytatódjon.
- Az igazság, ahogy az lenni szokott, a kettő között van. Igaz ugyanis, hogy a szén-dioxid-kibocsátást korlátozó kiotói protokollt a világ 169 országa aláírta már, Kínát és Indiát is beleértve, de mindkettő fejlődő ország, így rájuk ez nem kötelező érvényű. Hiszen 1997 decemberében, amikor a világméretű klímaváltozásról szóló ENSZ-keretmegállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvben 38 fejlett ipari ország vállalta, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkenti az üvegházhatásban szerepet játszó hat gázféleség, főleg a szén-dioxid kibocsátását, Kínában még távolról sem volt olyan fejlett a gazdaság és főként az ipar, mint ma. Amikor a 2010-ig tartó 11. ötéves tervet megfogalmazták, még akkor sem a nagymértékű energiafelhasználás, hanem a gazdaság fejlesztése és a keleti parti nagyvárosok és az igen elmaradott Nyugat- és elsivatagosodott Északnyugat-Kína közötti különbségek mérséklése jelentette az igazi problémát. Idén októberben azonban, a Kínai Kommunista Párt következő kongresszusán, ahol újra meghatározzák Kína fejlődési irányát, már kiemelt szempont lesz a környezetvédelem minél magasabb szintre emelése. A delegációnk találkozott Hu Jintaóval, a Kínai Kommunista Párt főtitkárával, államelnökkel, és ő is azt mondta: mindenképpen az ember és a természet egyensúlyban tartása a cél, és ezt figyelembe véve hajtanak majd végre különböző környezetvédelmi beruházásokat.

- Milyen jellegű beruházásokról lehet szó?

- Ezt már nem részletezte. Ám ki lehet következtetni abból, hogy Kínában a vizek hatvan százaléka nem iható, és évente több mint négyszázezer gyermek hal meg a szennyezett víz ártalmaitól. Pekingben pedig állandó a szmog, az emberek nap mint nap érzik a klímaváltozást, hiszen itt korábban nyáron nagyon száraz meleg volt, most pedig igen magas a páratartalom, mintha monszun éghajlat alatt lennének.

- Ön az Európai Szocialisták Pártjának Kína-ügyekért felelős tagjaként járt Pekingben. Mi volt ennek a látogatásnak az előzménye és a célja?

- Mivel Kína a legnagyobb és az egyik leggyorsabban fejlődő ázsiai ország, az Európai Szocialisták Pártja, a PSE két évvel ezelőtt elhatározta, hogy felveszi a kapcsolatot a Kínai Kommunista Párttal. Ezt nem mind a 27 tagország szocialista pártja vette jó néven, de a többség amellett érvelt, hogy az EU és Kína között létrejött államközi szerződés mellett legyen még egy olyan fórum, ahol politikailag befolyásolhatjuk egymást. A PSE-n belül meg is alakult egy Kína-munkacsoport, amelynek a koordinátora vagyok. Négy fő témája volt a mostani nyári találkozónak - szociális, gazdasági és pénzügyi kérdések -, s ezek egyike a környezetvédelem és -szennyezés, illetve ezzel szoros összefüggésben az energiapolitika.

#page#

- Ismert, hogy a magas kínai szén-dioxid-kibocsátás hátterében a nagy szénfelhasználás áll. Akarnak-e rajta változtatni?

- Ez nem csak akarat kérdése, hiszen úgy kell a teljes energiamix hatvan százalékát kitevő szénfelhasználást csökkenteni, hogy közben képesek legyenek kielégíteni a növekvő energiaszükségleteket. A határozott szándékot mutatja azonban, hogy a közelmúltban 21 ezer, kis privát szénbányát zárattak be, melyek a legszennyezőbbek és a leginkább balesetveszélyesek voltak. Pótlásukra és a nagyobb szénbányák kiváltására több cseppfolyós gázt szeretnének importálni, ezért tavaly augusztusban kötöttek egy szerződést Ausztráliával, és haladnak a tárgyalásaik az oroszokkal. Évi 500 millió tonna CO2-kibocsátás-csökkentést várnak a Jangcén és a Sárga-folyón létesülő vízerőművektől, de csak a szennyezettségük csökkentése után. Szerepel a terveik között a termálvizek energetikai hasznosítása. Továbbá a biogázoké, aminek az érdekében a már meglévő 375 millió hektárról 2010-ig 400 millió hektár fölé emelik a fűtermesztést. De az igazi megoldást, úgy tűnik, az atomenergiában látják, és keresik is a minél biztonságosabb technológiákat. Összességében Kína azt vállalta, hogy 2010-re a 2005-ös, tehát a gazdasági fellendülés előtti szintre csökkenti a CO2-kibocsátást.

Érvényes az egy Kína-elv
A Kína-politikában tekintettel kell lennünk számos fontos külpolitikai tényezőre. Változatlanul érvényes az "egy Kína" elve; az ázsiai ország állandó tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának, egyik legfontosabb kereskedelmi partnere az uniónak, és jelentős biztonsági tényező nemcsak saját földrészén, de globális értelemben is - hangsúlyozza Dobolyi Alexandra, aki mint az unió külügyi bizottságának magyar tagja vezette és elnökölte június közepén a Kínáról szóló, kétnapos tanácskozás egyik, "A méltó munka kihívása" témájú vitáját. Az EU parlamenti képviselő hozzáteszi: Kínáról szólva mindenki kiemeli, hogy gazdasága hihetetlenül gyorsan fejlődik valamennyi szektorban, s ez a változás - a nagy eredményekkel párhuzamosan - rendkívüli szociális kihívásokat is jelent. A méltó munka feltételeinek megteremtése, a nemzetközi egészségügyi és munkabiztonsági standardok kiterjesztése, a nemzetközi szociális- és munkaerő-politika alapvető szempontjainak elfogadtatása higgadt és hosszan tartó dialógus eredményeként jöhet csak létre, melynek során tekintettel kell lennünk a sajátos társadalmi tradíciókra, valós feltételekre, előzményekre. A Kína és az Európai Bizottság által 2005-ben aláírt kölcsönös megértési okmány tartalmazza a szociális kohézióra és biztonságra, a munka jogi szabályozására, a foglalkoztatásra és a szociális párbeszédre vonatkozó legfontosabb szempontokat.

- Kikkel tárgyaltak az elnök mellett még Pekingben, illetve érzett-e például az egyes tárcavezetők között érdekellentéteket?

- Találkoztunk többek között a környezetvédelmi, a kereskedelmi, az oktatási miniszterrel, a Bank of China elnökével, szakszervezeti vezetőkkel. S ha érdekellentétet nem is érzékeltem, azt igen, hogy más-más módon, a saját tárcájuk oldalról közelítettek az egyes témákhoz. Vagyis például a kereskedelmi miniszter - érthetően - az exportlehetőségeket forszírozta, és kissé nehezen fogadta a munkások szociális körülményeit érintő kérdéseket. A környezetvédelmi pedig azt vette nehezen tudomásul, hogy miközben a világ - és az unió - rengeteg beruházást hajt végre Kínában az olcsó munkaerő miatt, a másik oldalon szidalmazza őket a magas szennyezettség és a CO2-kibocsátás miatt. Holott nem lehetne ilyen olcsó a munkaerő, ha nem lenne ilyen olcsó többek között az energia. Összességében végül is az volt a delegációnk benyomása, hogy a kínai vezetés komolyan veszi a klímaváltozást mint nagy kihívást, és tenni is akar ellene.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo