A fejlődők önmérséklete

Kína bocsátja ki tavaly óta a legtöbb szén-dioxidot. Ám az ázsiai óriás kormánya egyre komolyabban veszi országa felelősségét a klímaváltozás folyamatában. Dobolyi Alexandra európai parlamenti képviselő minderről személyesen is benyomást szerezhetett Pekingben, ahol 2007. július 3-7. között az Európai Szocialisták Pártjának Kína-ügyekért felelős tagjaként járt.

A szén-dioxid-kibocsátók rangsorában Kína tavaly átvette a vezető helyet az Amerikai Egyesült Államoktól. Ezért sokan és erőteljesen bírálják a kínai kormányt. Mások azonban inkább azt hangsúlyozzák, hogy az egy főre jutó kibocsátás tekintetében az USA mellett még Nagy-Britannia is megelőzi az ázsiai óriást, és az utóbbi évben az ország vezetése már több értékelhető lépést is tett a környezetvédelem javítása érdekében. Hogyan látja a kínai helyzetet, miután a közelmúltban személyesen is találkozhatott Kína legfelsőbb vezetésével, köztük a szakminiszterrel? - kérdeztük Dobolyi Alexandra európai parlamenti képviselőt.

NCCCC
A kínai kormány 17 minisztériumot és intézményt tömörítő szervezetet hozott létre a klímaváltozással kapcsolatos stratégia kidolgozására és végrehajtására. A National Coordination Committee on Climate Change (NCCCC) egyebek között megállapította, hogy tarthatatlan a kínai energiafelhasználás jelenlegi összetétele. Ebben ugyanis 68,9 százalék a legtöbb károsanyag-kibocsátással járó szén, 21 százalék az olaj, és mindössze 10 százalék az összes többi - tehát a gáz, a víz, a szél, a nap és a nukleáris - energia részaránya, miközben a világátlagban ugyanezek 27,8, 36,4 és 35,8 százalék. Kína felelőssége azért is igen nagy, mert a Föld népességének a 20,4 százalékát adja - lakosságának a száma tavaly meghaladta az 1,31 milliárdot -, az egy főre jutó nemzeti jövedelme (GDP) viszont még mindig alacsony: 1,714 dollár, ami egynegyede a világátlagnak. Az NCCCC 2010-ig szóló konkrét cselekvési tervet fogalmazott meg annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés ne a környezet kárára, hanem a környezetvédelem szempontjait figyelembe véve folytatódjon.
- Az igazság, ahogy az lenni szokott, a kettő között van. Igaz ugyanis, hogy a szén-dioxid-kibocsátást korlátozó kiotói protokollt a világ 169 országa aláírta már, Kínát és Indiát is beleértve, de mindkettő fejlődő ország, így rájuk ez nem kötelező érvényű. Hiszen 1997 decemberében, amikor a világméretű klímaváltozásról szóló ENSZ-keretmegállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvben 38 fejlett ipari ország vállalta, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkenti az üvegházhatásban szerepet játszó hat gázféleség, főleg a szén-dioxid kibocsátását, Kínában még távolról sem volt olyan fejlett a gazdaság és főként az ipar, mint ma. Amikor a 2010-ig tartó 11. ötéves tervet megfogalmazták, még akkor sem a nagymértékű energiafelhasználás, hanem a gazdaság fejlesztése és a keleti parti nagyvárosok és az igen elmaradott Nyugat- és elsivatagosodott Északnyugat-Kína közötti különbségek mérséklése jelentette az igazi problémát. Idén októberben azonban, a Kínai Kommunista Párt következő kongresszusán, ahol újra meghatározzák Kína fejlődési irányát, már kiemelt szempont lesz a környezetvédelem minél magasabb szintre emelése. A delegációnk találkozott Hu Jintaóval, a Kínai Kommunista Párt főtitkárával, államelnökkel, és ő is azt mondta: mindenképpen az ember és a természet egyensúlyban tartása a cél, és ezt figyelembe véve hajtanak majd végre különböző környezetvédelmi beruházásokat.

- Milyen jellegű beruházásokról lehet szó?

- Ezt már nem részletezte. Ám ki lehet következtetni abból, hogy Kínában a vizek hatvan százaléka nem iható, és évente több mint négyszázezer gyermek hal meg a szennyezett víz ártalmaitól. Pekingben pedig állandó a szmog, az emberek nap mint nap érzik a klímaváltozást, hiszen itt korábban nyáron nagyon száraz meleg volt, most pedig igen magas a páratartalom, mintha monszun éghajlat alatt lennének.

- Ön az Európai Szocialisták Pártjának Kína-ügyekért felelős tagjaként járt Pekingben. Mi volt ennek a látogatásnak az előzménye és a célja?

- Mivel Kína a legnagyobb és az egyik leggyorsabban fejlődő ázsiai ország, az Európai Szocialisták Pártja, a PSE két évvel ezelőtt elhatározta, hogy felveszi a kapcsolatot a Kínai Kommunista Párttal. Ezt nem mind a 27 tagország szocialista pártja vette jó néven, de a többség amellett érvelt, hogy az EU és Kína között létrejött államközi szerződés mellett legyen még egy olyan fórum, ahol politikailag befolyásolhatjuk egymást. A PSE-n belül meg is alakult egy Kína-munkacsoport, amelynek a koordinátora vagyok. Négy fő témája volt a mostani nyári találkozónak - szociális, gazdasági és pénzügyi kérdések -, s ezek egyike a környezetvédelem és -szennyezés, illetve ezzel szoros összefüggésben az energiapolitika.

#page#

- Ismert, hogy a magas kínai szén-dioxid-kibocsátás hátterében a nagy szénfelhasználás áll. Akarnak-e rajta változtatni?

- Ez nem csak akarat kérdése, hiszen úgy kell a teljes energiamix hatvan százalékát kitevő szénfelhasználást csökkenteni, hogy közben képesek legyenek kielégíteni a növekvő energiaszükségleteket. A határozott szándékot mutatja azonban, hogy a közelmúltban 21 ezer, kis privát szénbányát zárattak be, melyek a legszennyezőbbek és a leginkább balesetveszélyesek voltak. Pótlásukra és a nagyobb szénbányák kiváltására több cseppfolyós gázt szeretnének importálni, ezért tavaly augusztusban kötöttek egy szerződést Ausztráliával, és haladnak a tárgyalásaik az oroszokkal. Évi 500 millió tonna CO2-kibocsátás-csökkentést várnak a Jangcén és a Sárga-folyón létesülő vízerőművektől, de csak a szennyezettségük csökkentése után. Szerepel a terveik között a termálvizek energetikai hasznosítása. Továbbá a biogázoké, aminek az érdekében a már meglévő 375 millió hektárról 2010-ig 400 millió hektár fölé emelik a fűtermesztést. De az igazi megoldást, úgy tűnik, az atomenergiában látják, és keresik is a minél biztonságosabb technológiákat. Összességében Kína azt vállalta, hogy 2010-re a 2005-ös, tehát a gazdasági fellendülés előtti szintre csökkenti a CO2-kibocsátást.

Érvényes az egy Kína-elv
A Kína-politikában tekintettel kell lennünk számos fontos külpolitikai tényezőre. Változatlanul érvényes az "egy Kína" elve; az ázsiai ország állandó tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának, egyik legfontosabb kereskedelmi partnere az uniónak, és jelentős biztonsági tényező nemcsak saját földrészén, de globális értelemben is - hangsúlyozza Dobolyi Alexandra, aki mint az unió külügyi bizottságának magyar tagja vezette és elnökölte június közepén a Kínáról szóló, kétnapos tanácskozás egyik, "A méltó munka kihívása" témájú vitáját. Az EU parlamenti képviselő hozzáteszi: Kínáról szólva mindenki kiemeli, hogy gazdasága hihetetlenül gyorsan fejlődik valamennyi szektorban, s ez a változás - a nagy eredményekkel párhuzamosan - rendkívüli szociális kihívásokat is jelent. A méltó munka feltételeinek megteremtése, a nemzetközi egészségügyi és munkabiztonsági standardok kiterjesztése, a nemzetközi szociális- és munkaerő-politika alapvető szempontjainak elfogadtatása higgadt és hosszan tartó dialógus eredményeként jöhet csak létre, melynek során tekintettel kell lennünk a sajátos társadalmi tradíciókra, valós feltételekre, előzményekre. A Kína és az Európai Bizottság által 2005-ben aláírt kölcsönös megértési okmány tartalmazza a szociális kohézióra és biztonságra, a munka jogi szabályozására, a foglalkoztatásra és a szociális párbeszédre vonatkozó legfontosabb szempontokat.

- Kikkel tárgyaltak az elnök mellett még Pekingben, illetve érzett-e például az egyes tárcavezetők között érdekellentéteket?

- Találkoztunk többek között a környezetvédelmi, a kereskedelmi, az oktatási miniszterrel, a Bank of China elnökével, szakszervezeti vezetőkkel. S ha érdekellentétet nem is érzékeltem, azt igen, hogy más-más módon, a saját tárcájuk oldalról közelítettek az egyes témákhoz. Vagyis például a kereskedelmi miniszter - érthetően - az exportlehetőségeket forszírozta, és kissé nehezen fogadta a munkások szociális körülményeit érintő kérdéseket. A környezetvédelmi pedig azt vette nehezen tudomásul, hogy miközben a világ - és az unió - rengeteg beruházást hajt végre Kínában az olcsó munkaerő miatt, a másik oldalon szidalmazza őket a magas szennyezettség és a CO2-kibocsátás miatt. Holott nem lehetne ilyen olcsó a munkaerő, ha nem lenne ilyen olcsó többek között az energia. Összességében végül is az volt a delegációnk benyomása, hogy a kínai vezetés komolyan veszi a klímaváltozást mint nagy kihívást, és tenni is akar ellene.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo