A gyermekvállalás költségei minden családot tervező párnak fontos szempont lehet a döntéseik meghozatalában. Egy gyermek születése teljesen megváltoztatja a párok életét. Ez nem csak a szokásaik, cselekedeteik átalakulásában jelenik meg, hanem a gazdasági döntéseiket is más szempontok alapján határozzák meg. Érdemes időben elkezdeni készülni anyagilag is a gyermekvállalásra, de vigyázz, nem csak a közeljövőre érdemes gondolnod – hívta fel a figyelmet a Pénzügyi Tudakozó legfrissebb bejegyzése, amelyben arra vállalkoztak, hogy megbecsüljék a gyermekvállalás költségeit.
Vitaminok, vizsgálatok: a határ a csillagos ég
Ha szeretnéd felkészíteni a szervezetedet a várandósság időszakára, vagy megkönnyíteni a fogantatást, érdemes lehet terhességi vitaminokat szedni. Ha nem csak a leendő gyermeked számára szükséges folsavat szednéd, hanem a saját tested vitaminszükségleteit is kielégítenéd, akkor szinte biztos, hogy több ezer forintot fogsz a gyógyszertárban hagyni havonta. A készítmények ára kb. 1600 forintnál kezdődik, de van, ami a 6000 forintot is meghaladja. Ez persze márkától és kiszereléstől is függhet.
A vitaminok mellett gondolnod kell a nőgyógyászati vizsgálatokra. A családalapítás előtt tanácsos kivizsgáltatnod magad, hogy kiderüljön, biztosan nincs semmi akadálya annak, hogy belevágjatok. Ezt lehet állami kórházban, rendelőben intézni, de amennyiben magánúton szeretnéd, akkor bizony 10-15.000 forintnál kezdődik egy vizsgálat ára, és a határ a „csillagos ég”.
A terhesség alatt az ultrahangos vizsgálatok elengedhetetlenek. Ez olyan vizsgálat, amit szintén intézhetsz ingyenesen, de magánrendelőben, magánkórházban, szintén minimum 8-10.000 forintos kiadást jelent. A 12.-14. hét körül (mindenképpen az első trimeszterben) ajánlott elvégeztetni a kombinált tesztet. Ezt erősen ajánlják az orvosok, ilyenkor a születendő baba komolyabb betegségeit próbálják meg kiszűrni, ami megközelítőleg 30.000 forintos kiadást jelent.
A 16. hét körül jön a következő ajánlott vizsgálat, mely szintén nem kötelező. Ez az integrált teszt, mely tulajdonképpen csupán két vérvizsgálatból áll. A vizsgálat ára szintén 30.000 forint körül mozog. A 18. hét körül következhet a második genetikai ultrahang. Ennél a vizsgálatnál kb. 10.000 forinttal kell számolnod. Érdemes magánrendelőben csináltatni, bár elég sok állami kórházban is van már megfelelő felszerelés.
A gyermekvállalás költségei a szüléskor
További költségek merülhetnek fel, ha a szüléssel kapcsolatban speciális igényeid vannak. Vannak olyan magánkórházak, ahol maga a gyermek világra hozatala több, mint 500.000 forint kiadást jelenthet.
Persze, ha az igényeid nem rúgnak ennyire magasra, akkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár teljes egészében fedezi a költségeket. Sajnos ma már azonban ez sem feltétlenül tekinthető ingyenesnek. Következik a hálálkodás. A szülők egy kisebb-nagyobb összeggel megköszönik a munkájukat a szülőorvosnak, a szülésznőnek, esetleg a nővérkéknek. Ez orvosonként és kórházanként is eltérő lehet, hogy hol, mikor és mennyit „tesznek” a borítékba.
Az első hetek
A szülés költségei mellett a baba első heteihez elengedhetetlen dolgok költségeivel is mindenféleképpen kalkulálnod kell. Ezt a csomagot érdemes még a baba érkezése előtt megvásárolni, mivel utána azonnal szükség lesz rá.
Ilyen lehet a babakocsi, aminek ára körülbelül 70.000 forint körül mozog. Persze vannak olcsóbbak és sokkal drágábbak is, de ha nem szeretnél kiadni 150-200.000 forintot egy babakocsira, mégis szeretnél olyan minőségűt vásárolni, érdemes szétnézni az adok-veszek, baba-mama csoportokban. Vannak teljesen újszerű babakocsik, szinte fele annyiért, mintha újonnan vennéd.
A babakocsi mellett biztosan szükségetek lesz, kiságyra, kiskádra, körömollóra, pelenkázóra, törlőkendőkre, krémekre, pelenkára. Együttesen ezek is nagyobb kiadást jelenthetnek a szülők számára. Általában az orvosok a gyermeket és az anyát egy csomag recepttel indítják útjára a kórházból. Ezekben a legszükségesebb fürdetők, krémek vannak benne, amiknek ára együttesen kb. 15.000 forintra tehetőek. Az anyának szüksége lehet tejserkentő teára, melynek ára kb. 700-800 forint dobozonként, az újszülöttnek pedig tápszerre. Ezeket az orvos írja fel, ha szükséges, s kilónkénti árát 2500-5000 forint közé lehet belőni.
A gyermek jövőjére is érdemes gondolni. Akár kisebb, akár nagyobb összeget elkezdhetsz neki félretenni. Vannak különböző szabadon felhasználható gyermekcélú megtakarítások, de vigyázz, sokszor ezeknek rettenetesen magas a költségük, így nem éri meg! Más szabadon felhasználható megtakarítások mellett létezik a Babakötvény is. Ez egy viszonylag kötöttebb megtakarítási forma volt, ma már azonban ezt is szabadon felhasználhatja a gyermek a 18. életévét betöltve. Állami támogatás is jár rá, ami évi 10% a befizetéseidre, de maximum 6.000 forint. Az állam egy életkezdési támogatással is segíti a kisgyermekeket, melynek összege egyszeri 42.500 Ft. (Fontos tudni, hogy a gyermekek nevére szóló a konstrukciók is kezelési költséggel járhatnak!)
Későbbi kiadások…
Fontos tudni, hogy a babákkal együtt nőnek a kiadások, a gyermekvállalás költségei is. A pelenka az első időszakban kb. 10-25.000 forint havi kiadást jelenthet. Ez a függ a márkától és a pelenka fazonjától is. A pelenkázáshoz, fürdetéshez szükséges babapiperék plusz 5.000 forint kiadást jelentenek havonta.
Ahogy nő a baba, úgy újabb és újabb ruhákat kell vásárolnod, mivel szinte csak pár hónap, és már ki is növi az adott rugdalózót. A babaruhákat is érdemes megnézni olyan oldalakon, ahol más anyukák adják el – sőt most már gyakran cserélgetik - a már kinőtt gyermekruhákat. Ma már nem ciki turkálóban sem megnézni, van-e esetleg pár szép babaruha darab. Később egyébként te is felteheted az kinőtt ruhákat, pelenkázót, babakocsit adok-veszek oldalakra, így valamelyest csökkentheted a kiadásaidat is.
Persze később jönnek a babajátékok, majd a bölcsődei, óvodai és iskolai kiadások. Az intézményi étkeztetés, öltöztetés ebben az időszakban is költséges lehet. A bébiszitterről még nem is beszéltünk, persze nem mindenki teheti meg, hogy bébiszittert fogadjon. A nagyszülők legalább annyira jó bébiszitterek lehetnek.
A cikk teljes terjedelemben a Pénzügyi Tudakozó oldalán olvasható!