Hadat üzen a szennyező cégeknek a világ legnagyobb nemzeti vagyonalapja

Norvégia szuverén nemzeti vagyonalapja, mely 1000 milliárd dolláros tőkéjével a legnagyobb ebben a kategóriában, évek óta próbálja zöldülésre rábírni a fosszilis energiahordozókból élő vállalatokat. Most hazai terepen is érvényesíti e taktikát.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A norvégok szuverén nemzeti vagyonalapja az ország tengeri olajkitermelésének busás bevételeiből hízott akkorára, hogy a világ legnagyobb alapjává váljon ebben a kategóriában. Érthető hát, hogy a kormány próbál

Az alap évek nagy részvényese a világ legnagyobb olajcégeinek, s e pozíciójának erejével élve évek óta próbál olyan javaslatokat elfogadtatni az éves részvényesi közgyűléseken, melyek e vállalatok zöldülését segítenék elő.

Fotó: PP archív

A norvég jegybank persze hivatalosan azt közli a sajtóval, hogy nem tekinti feladatának a cégekre való nyomásgyakorlást (ezt mondta egy illetékes a Reuters-nek is), ugyanakkor az alap nyíltan hangoztatott álláspontja az, hogy a klímaváltozás szélsőséges időjárási jelenségeket produkál (árvizek, aszályok) és a tengerszintemelkedéséhez is hozzájárul, ezzel károkat okoz a piaci szereplőknek, tehát rontja a vállalatok hosszútávú nyereségességét. A cégeknek éppen ezért kötelességük klímabarát üzleti tevékenységet folytatniuk és mindent megtenniük, hogy csökkentsék környezeti terhelésüket, ökolábnyomukat.

2018-ban az alap az angliai Carbon Disclosure Projecttel (CDP) együttműködve nyomást helyez a legkülönfélébb szektorokban működő nagyvállalatokra, hogy juttassák el a vízhasználatuk és a klímavédelmi törekvéseikkel kapcsolatos adatokat a CDP-nek, hogy jobban képet alkothasson a közvélemény az ökolábnyomukról és a környezetbarát stratégiájukról.

A hosszú távú befektetési startégiát követő alapok -ilyenek a nemzeti vagyonalapok mellett a nyugdíjalapok- másik bevett taktikája a divesztíció, vagyis a kivonulás egyes iparágakból, ha annak alapelveit nem tartják etikusnak, illetve üzleti tevékenységüket a társadalomra nézve károsnak érzik.

A norvég vagyonalapot a működését megszabó törvény eltiltotta attól, hogy hazai pályán fektessen be. Csakis külföldi cégekben és eszközökben tarthatja tőkéjét.

Állami cégek

Norvégiában például csak néhány vállalatot minősített A-kategóriás zöld cégnek a londoni CDP.

Az egyik a DNB, mely egy bank, a másik az Entra nevű ingatlancég. A norvég állami olajcég, a Statoil meglehetősen rossz, F osztályzatot kapott, mert nem volt hajlandó adatokat szolgáltatni a vízfogyasztásáról a CDP-nek. Ezt azzal indokolták a Reuters-nek, hogy a cég olajkitermelő egységeinek nagy része a tengeren van és tengervizet használ, amerikai érdekeltségei pedig palagáz- és palaolaj kitermelésben utaznak, ami hidraulikus kőfúrással történik, amihez szintén óriási mennyiségű vizet használnak, kemikáliákkal vegyítve. (Szidják is a zöldek ezt a módszert.)

A Statoil klímaváltozással kapcsolatos stratégiájáról -amibe beletartozik az emisszió(csökkentés) is- viszont közölt adatokat, amivel az élvonalba került, A besorolást kapott.

A norvég állami cégek közül a Telenor kapott A-t klímaváltozással kapcsolatos adatközléséért, a Hydro nevű alumíniumgyár és a Yara műtrágyagyártó pedig C-t.

A CDP Top 100-as listáján nem szerepel norvég cég.

Folytatjuk

(Reuters)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo