Egyes aktivisták úgy vélik, hogy egy fenntartható világban nemcsak az ökoszisztémákat kell védeni, de azok lakóit, az állatokat is. Vagyis nem mészároljuk le őket esztétikai okokból, hogy a tollaikkal ékeskedjünk, illetve a bőrükkel és a bundájukkal. Legfeljebb önfenntartás céljából ölhetjük meg őket, tehát a húsuk elfogyasztása végett - bár sokan ezt is helytelenítik.
A divatipar egyes köreiben régóta hangoztatott vélekedés, hogy a bundák és prémek nem píszík (PC: politically correct). A '90-es években sztármodellek csoportban pózoltak meztelenül New Yorkban köztéren, hogy tiltakozzanak a bundák viselése ellen. Az ilyen megmozdulások mögött rendszerint a médiatudatos PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) nevű állatvédő szervezet állt.
Úgy tűnik az állatvédők újabb bástyát foglaltak el, hiszen a Versace és a kiegészítőket gyártó Furla is csatlakozott azon márkákhoz, melyek felhagynak a szőrmék használatával.
Donatella Versace a The Economist 1843 nevű magazinjának adott interjújában jelentette be, hogy felhagy a prémes termékek tervezésével és értékesítésével. A Furla közölte, Cruise 2019-es kollekciójától kezdődően minden szőrmét műszőrmével váltanak ki mind a női, mind a férfiöltözetekben.
(fotó: PETA)
Bőrruhákat sem?
A világhírű tervező, Stella McCartney -Sir Paul McCartney lánya- már régóta "vegetáriánus filozófiát" követ nemcsak az étrendjében, de az üzletben is: vagyis nem fogadja el az állatok lemészárlását. Kollekcióiban nem szerepel sem bunda, sem bőr, de még toll sem.
A márkák rendszerint akkor szánják rá magukat a szőrmés termékekkel való szakításra, ha -hála az okostelefonok videókameráinak- felvételek készülnek valamilyen farmról, ahol kegyetlenül bánnak az állatokkal. A Hermés is megszívta néhány éve, amikor felkerült a netre egy videó egy aligátorfarmról, mely a cég ellátási láncában szerepelt.
(fotó: PETA)
2018 májusa pedig úgy kezdődött, hogy a Gap, a Banana Republic, az Old Navy (ez a kettő a Gap tulajdona), a H&M és a Zara is bejelentette, kivonja az angóragyapjú-szövetet a termékskálájából, miután a PETA közölte, az angórakecskékkel kegyetlenül bánnak 12 dél-afrikai farmon (erőnek erejével tuszkolják őket és túl kapkodva nyírják a bundájukat, ezért megsérülnek a jószágok). A szervezet ennek alátámasztására videót is közzétett. A Dél-Afrikai Köztársaság adja az éves globális angóragyapjú-output több mint felét. A Zara 2020-tól nem árusít angóragyapjút tartalmazó divatcikkeket.
A PETA alelnöke, Dan Mathews egyébként úgy üdvözölte Donatella Versace döntését, mint "jelentőst áttörést együttérző divat" megteremtéséhez vezető úton, ugyanakkor máris megragadta a lehetőséget, hogy a következő áttörésért kampányoljon: szeretne bőrmentes kollekciót látni a Versace divatháztól.
(fotó: PETA)
A következő márkák hagytak fel a szőrmék, bundák használatával: Giorgio Armani, Gucci, Donna Karan/DKNY, Calvin Klein, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Stella McCartney, Michael Kors, Vivienne Westwood, Hugo Boss, Jimmy Choo, Maison Margiela, Yoox Net-a-Porter.
(Reuters, CNNMoney)