A városi szmog miatt olyan a tüdőnk, mint a láncdohányosoké

A szmog korra és nemre való tekintet nélkül mindenkinek az egészségére káros hatással van. A kiskorúakat is sújtja. Tudósok kiszámolták, hány cigaretta elszívásával egyenlő, ha egy szmogos nagyvárosban élünk. A számok megdöbbentőek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt tudtuk, hogy Kínáé a rekord a szmogártalomban. De hány darab cigaretta elszívásának felel meg az egész nap belélegzett városi levegő?

Akik olvastak már közleményeket a szmogról, azoknak ismerős a PM 2,5 kifejezés. Ez olyan 2,5 mikronnál kisebb szennyező részecskéket jelent, amik szállnak a levegőben, belélegezzük őket és rendkívül ártalmas hatást fejtenek ki a szervezetünkben: kis méretük miatt ugyanis képesek lerakódni a tüdőben, illetve bejutni a véráramba.

Az eredmény: jelentősen növelik a szívinfarktus, a stroke, a tüdőrák és az asztma kockázatát. A szmog mértékét, súlyosságát a PM 2,5 anyagok koncentrációjában szokták megadni (mikrogramm/köbméter, s ezt általában egy bizonyos időszak átlagaként adják meg).

A Berkeley Earth kutatói mintákat vettek a Föld nagyvárosainak levegőjéből és kiszámolták, ennek folytonos belélegzése mennyi cigaretta elszívásával egyenlő hatású. Szerintük 22 mikrogramm/m3 szennyezettségű szmogban élni egyenlő egy darab cigaretta elszívásával. Innen már viszonylag könnyű volt kikalkulálni a különböző városok szennyezett levegőjének cigaretta-ekvivalensét.

Kép: SXC

Már létezik egy app is, ami méri a légszennyezettséget és megadja a cigarettában számolt napi megfelelőjét.

2015-ben annyira elharapózott a szmog Kína metropoliszaiban, hogy valóságos ködként szállt lakóikra. A legrosszabb eredményt Shenyang városa produkálta. 2015-ben itt 1400 mikrogramm/köbméter volt a szmog, ami egyenlő 63 cigarettának - és itt napi adagról beszélünk! Ilyen levegőt szívtak be a férfiak, a nők és a gyerekek is.

Új-Delhiben 547 mikrogramm/köbméterről beszélünk, ez napi 25 cigaretta. Aki itt lakik, az tulajdonképpen a passzív dohányos életét éli.

Európában és az Egyesült Államokban úgyszólván jóval alacsonyabb a napi cigiadag. Míg Kínában 2,4, az unióban 1,6, Amerikában 0,4 a nagyvárosok átlaga.

  • Shenyang 63 cigaretta/nap
  • Peking 25
  • Új-Delhi 25
  • Mexikóváros 6,5
  • Párizs 6
  • Los Angeles 4,3
  • Tokió 4,1
  • Kairó 3,5
Városi életkép - szmoggal.
(Kép:Wikipedia)

Az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) szerint évente 3 millió ember korai halálát okozza a légszennyezettség, s több emberéletet követel, mint az AIDS, a malária, a cukorbetegség és a TBC.

Még nagyobb baj, hogy az emberiség 90(!) százaléka olyan helyeken él, ahol a levegő minősége nem felel meg a WHO által még nem ártalmasnak tartott szintnek. Ez évi 10 mikrogramm/m3 átlagnál nem nagyobb a szennyezettséget jelent, ezen túl már egészségre káros levegőről beszélünk.

(WEF)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo