Írásbeli kérdéssel fordult a jobbikos Jakab Péter országgyűlési képviselő Orbán Viktor miniszterelnökhöz az alábbival:
"Az átlagbérek állítólagos emelkedése mellett is sokkal rosszabbul élnek a honfitársaink. Az adatok szerint a Kormány gazdaságvédelmi akcióterve csak a populista szemfényvesztésre volt elegendő?"A miniszterelnök helyett Schanda Tamástól, Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárától érkezett meg a válasz. Ebből a „baloldal katasztrofális kormányzása”, „a megszüntetett 13. nyugdíj” sokadjára történő felelevenítése mellett konkrét dolgokra is fény derült: a regnáló kormányzat elmúlt időszakban tett intézkedéseinek eredményeire.
Schanda Tamás ismételten arra is választ adott, hogy a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében meghirdetett pályázatokra hány vállalkozás, hány munkavállalójára nyújtottak be támogatást. Mindez nem újdonság. Egy hónappal ezelőtt számoltunk be az államtitkár Oláh Lajosnak, a Demokratikus Koalíció képviselőjének kérdésére adott válaszáról. Oláh Lajos akkor arra volt kíváncsi:
„El fognak-e indulni valaha a megígért, állami cégek bevonásával létrehozandó munkahelyteremtő programok?”Az akkori válaszból nem derült ki, mire készül a kormány az ősszel, folytatódnak-e ezek a programok vagy sem. Világosak lettek ugyanakkor, hogy a Gazdaságvédelmi Akciótervben lévő támogatási programokra hány cég pályázott. Akkori számításaink azt mutatták, a munkavállalók 13 százaléka részesült valamilyen állami támogatásban.
Eszerint:
- A munkahelyvédelmi bértámogatásra összesen 17 961 cég nyújtott be kérelmet 207 364 dolgozóra. (A múltkori válaszban 59-cel kevesebb, 17 902 vállalkozás és 206 783 munkavállaló szerepelt.)
- A kutatás-fejlesztésben dolgozók számára 1281 vállalat nyújtott be támogatási kérelmet 22 514 munkavállalóra. (Szeptemberben ez a szám 276 vállalatot és 22 557 dolgozót tett ki.)
- A munkahelyteremtő bértámogatási program keretében 36 773 cég adott be kérelmet, összesen 48 925 munkahely létrehozása érdekében. (Egy hónapja kettővel több, 36 735 vállalkozást és 48 873 munkahelyet közöltek.)
- A versenyképesség-növelő támogatás keretében egy hónap alatt 98 új támogatás érkezett. A szeptemberi összesítés szerinti 806 támogatási kérelem 904-re nőtt, és további 10 662 munkahely (összesen 154 282 dolgozó) megtartásához járult hozzá. A program szeptember elején 18,4 milliárd forintos kerettel újra elindult. A kiírás >>>>
- A kkv-k modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztésre 5427 támogatási kérelem érkezett be, amely 130 850 munkahely megvédését teszi lehetővé. Erre a pályázatra elvben november elejéig lehetne jelentkezni, a pályázat azonban a jelek szerint szünetel.