Az állásinterjú nem egyirányú utca, a két résztvevő egyenrangú félként találkozik, teszi próbára egymást, és teszteli a másik határait – vélekedik a szakember a t3n.de portálon. Karin Zintz-Volbracht a tíz leggyakoribb kérdést véleményezi.
Tanácsát érdemes megfogadni, még jól jöhet, mielőtt visszafordíthatatlan helyzetbe manőverezzük magunkat.
Milyen felemelkedési lehetőségeim vannak, mikor számíthatok előléptetésre?
Az előléptetés a vállalatoknál jogilag szabályozott. A karrier-tanácsadó szerint nem kell ajtóstól rontani a házba, a direkt kérdést megfogalmazhatjuk finomabban is, ha például a fejlődési perspektívákról, érdekes projektekről érdeklődünk, amivel máris jelezhetjük a cég iránti lelkesedésünket.
Mi az a legkésőbbi időpont, amikor elbocsáthatnak?
Ebben a formában ilyet soha ne kérdezzünk, hiszen ezt a kérdést is a törvény szabályozza, tehát a válasz adott. Ha mindenképpen tudni akarjuk, hogy erről a cég mégis mit gondol, a második körös beszélgetésen megkérdezhetjük: „Milyen kollegiális viselkedésért jár jutalom, elismerés, illetve mi az, ami után azonnali szankcióra lehet számítani.”
Pontosan mivel foglalkozik a cég egyáltalán?
Jaj, csak ezt ne! Ennek utána lehet és kell nézni, vagyis maga a jelentkező könnyűszerrel megválaszolhatja. Viszont hasznos lehet, és a pályázó felkészültségét jelzi, ha olyan részletkérdések után érdeklődik, mint például egyes leendő kollégák munkája, pontos tevékenységi területe.
Mennyit keres egy munkatárs a vállalatnál?
Jogi kérdés, az első beszélgetésen a témához másként közelítenék. Az online állásportálokon részletes elemzések találhatók az egyes munkakörökhöz tartozó átlagfizetésekről. Arról lehet érdeklődni, hogy vajon ezek a feltüntetett számok összhangban vannak-e a konkrét ajánlattal, illetve annál alacsonyabbak vagy magasabbak.
Nem lehetünk biztosak benne, hogy a döntéshozó válasza a valóságot tükrözi-e. Ezért célszerűbb a kérdést így feltenni: „A kezdetekben hogyan ismerkedhetek meg a vállalati kultúrával?”
Hogyan kezeli a cég a betegszabadságot?
Teljesen fölösleges kérdés. Aki beteg, az beteg. És a jog ezt kellően szabályozza. Ha pedig a vállalatnál ez valamiért másként működik, azt nem fogják a jelentkező orrára kötni.
Mennyi időt töltött az elődöm ebben a pozícióban?
Nagyon jó kérdés. Valóban jelentősége van annak, hogy a korábbi munkatárs a próbaidő után azonnal lelépett, vagy jól érezte ott magát, és több évtizedes munkájának eredményét az utódja is hasznosíthatja.
Hogyan vélekedik a cégvezetés a munkaidőről?
Ez a mai világban valóban központi kérdés. Mi a fontos: a jelenlét vagy a minőség és az eredmény? Egyértelműen a bizalmatlanság jele, ha egy cégnél minden lépésünket regisztrálják, érkezésünket és távozásunkat a legrövidebb szünet esetén is dokumentálni kell. Ez pedig jelzi az egész vállalati kultúrát.
Mennyire rugalmas a munkaidő?
Na igen, ez is nagyon fontos. Feltétlenül rá kell kérdezni, és odafigyelni a válaszra. A rugalmas munkaidő reggel és este ad némi szabadságot. És idetartozik még a mobil munkavégzés és a home office.
Magammal vihetem-e a kutyámat a munkahelyre?
Ha ez valóban felmerül, kérdezzen rá a szerződés aláírása előtt. Kivéve, ha a folyosón kutyatálkák sorakoznak és a tárgyalóban nedves kutyaszag terjeng...