Kötbér a fogyasztónak? Nem biztos, hogy tisztességes

Szerződésekben gyakran szerepel kötbér fizetésére vonatkozó rendelkezés arra az esetre, ha valamelyik szerződő fél megszegné a szerződésből származó kötelezettségét. Kötbért a fogyasztókkal kötött szerződés is tartalmazhat, és viszonylag gyakran alkalmazzák is ezt a lehetőséget a fogyasztókkal szerződő cégek, szolgáltatók. Előfordulhat-e mégis, hogy a fogyasztói szerződésben foglalt kötbért tisztességtelennek lehet minősíteni? Szakértőnk segít!

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kötbér egy olyan pénzösszeg, amelyet a szerződésben résztvevő félnek akkor kell fizetni, ha megszegi a szerződést, így különösen, ha például a szerződésben vállalt kötelezettségét elmulasztja (késedelembe esik) vagy nem megfelelően teljesíti. Kötbért akkor lehet követelni, ha a szerződésben a felek erről írásban megállapodnak. (Vannak más, szerződésbe foglalható megoldások is, amelyek révén nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat.)

Kép:FreeDigitalPhotos.net/nongpimmy

Funkciója egyrészt abban áll, hogy megerősíti szerződéses kötelezettségvállalást, hiszen egy pénzösszeggel biztosítja a kötelezettség teljesítését. Másrészt úgynevezett átalány-kártérítésként is szolgál szerződésszegés esetére. Ez azt jelenti, hogy a kötbér összegét akkor is ki kell fizetni, ha a szerződésszegéből a kötbér összegénél kisebb kár származott. Tehát a kötbért igénylő félnek nem kell bizonyítania, hogy ténylegesen mekkora kára keletkezett, csupán azt, hogy a másik fél a szerződést megszegte. Természetesen ha a tényleges kár összege a kötbért meghaladja, akkor a kötbér feletti rész is követelhető, amelynek összegét viszont már bizonyítani kell.

A fogyasztót is büntetik, ha késve fizet?
Ha áruk vagy szolgáltatások árának megfizetésével valaki késedelembe esik, akkor a törvény alapján késedelmi kamatot köteles fizetni. Több esetben arra is lehet számítani, hogy a jogosult behajtási költségátalányt is követel a késedelmi a kamat felett. Az utóbbi időben előfordult, hogy szolgáltatók magánszemélyektől is követelték a behajtási költségátalány kifizetését. Kérdés, hogy jogosan-e.
Tisztességtelen kötbér fogyasztói szerződésben

Kötbért gyakran használnak a fogyasztókkal szerződő cégek, szolgáltatók, az általuk előre meghatározott általános szerződési feltételekben. Természetesen ez önmagában még nem minősülhet tisztességtelennek. Akkor tisztességtelen a fogyasztói szerződésben foglalt kikötés, ha a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a fogyasztó hátrányára állapítja meg. Adott esetben ilyennek minősülhet a fogyasztó terhére kikötött kötbér is.

Az egyik leggyakoribb esetet, amikor azért tisztességtelen a kötbérkikötés, mert jelentősen eltúlzott összeg fizetésére kötelezi a fogyasztót. Eltúlzott összegű lehet a kötbér például, ha a szerződés alapján a fogyasztó által fizetendő díjnál (pl. vállalkozói díj, megbízási díj) is magasabb összegű kötbér fizetésére kötelezi a fogyasztót, és ennek egyébiránt nincsen igazolható indoka. A kötbér lehet tisztességtelen abból az okból is, ha annak összege vagy számítási módja nem került világosan és egyértelműen meghatározásra, így a fogyasztóval szerződő fél egyoldalúan határozhatja meg az összeget. Fontos megjegyezni, hogy ha a kötbér mértéke jogszabályban rögzített, akkor az nem tekinthető tisztességtelennek.

A kötbér mérséklése

Vita esetén a bíróságnak arra is lehetősége van a törvény alapján, hogy a túlzott mértékű kötbér összegét mérsékelje. Bár igaz, hogy a kötbért követelő félnek nem kell igazolnia a ténylegesen felmerült kárát, azonban a körülmények és a bizonyítékok alapján a bíróság mérsékelheti a szerződésben rögzített kötbért. Ilyen eset lehet, ha például a szerződés szempontjából nem jelentős kötelezettség megsértése esetére kötnek ki aránytalanul magas kötbért, vagy a szerződésszegés folytán az érintettet ténylegesen nem érte kár, vagy csak olyan csekély mértékű kár érte, amihez mérten a teljes kötbérösszeg eltúlzott.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo