Ennyi törvényt még egy kormány sem csinált

Évről évre szemtanúi lehetünk a jogszabályok mennyiségi növekedésének. A törvények száma 2011-ben lépte át a „bűvös” kétszázas határt, 2012-ben pedig már 223 törvénnyel zártuk az évet. Úgy tűnik, 2013 sem lesz ebből a szempontból jobb.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyszerűen túl sok jogszabályt módosítanak - Kép: SXC

A Parlament általában a törvények valamivel több mint felét szokta elfogadni a nyári szünetig (az arány 2011-ben 55 százalék, 2012-ben pedig 59 százalék volt) – derül ki az Opten Kft. rendszeréből. „Így még az optimistább számítások szerint is azt prognosztizálhatjuk, hogy 2013-ban új csúcsot dönt az Országgyűlés, hiszen idén a tavaszi–nyári ülésszak lezárultáig 136 törvényt fogadott el” – mondja Ződi Zsolt, az Opten jogi kiadói igazgatója. Jó példa erre a Munka Törvénykönyvének most életbe lépett változása. Az Mt-hez kapcsolódó rendelkezések életbe lépése alig két héttel követi a táppénzszámítási szabályok július 15-i módosítását, amely minden munkavállalót érint. (Pedig a vállalkozások adminisztrációs terhei már így is túl magasak.)

Az ígérkező rekordot támasztja alá a kormány idei őszi törvényalkotási programja is. Ezen a listán ugyan jelenleg csak 42 törvényjavaslatot találunk, de a lista nem tartalmazza a nemzetközi egyezményeket kihirdető jogszabályokat, és a „nem tervezett” törvényeket sem.

Márpedig ilyen nem tervezett törvény jócskán akadt az elmúlt években is. 2012-ben a kormány tervei között 55 törvény elfogadása szerepelt az őszi ülésszakon, végül 92-t fogadtak el. „Ez még akkor is hatalmas eltérés, ha hozzászámítjuk a nemzetközi egyezményeket (12), amelyeket a kormány nem szokott beleírni a tervezetbe” – mondja Ződi Zsolt. Szerinte a törvények mellett rekordot látszik dönteni a kormányrendeletek száma is. Itt az első félév termése 244 rendelet volt, szemben az előző évek 108-as és 139-es számával.

Megkaptuk az adóemeléseket is
Komoly adóváltozásokat kaptunk a nyakunkba. Emelkedik a tranzakciós illeték, így többet kell fizetnie a lakosságnak és a vállalkozásoknak a fizetési, átutalási műveleteknél, illetve komolyan emelkedik a telefonadó is. Augusztus elsején az eddigi 6000 forintos felső korlát eltörlésével 6 ezrelékre nő a készpénzfelvétel pénzügyi tranzakciós illetéke. A fizetési műveleteknél, átutalásoknál pedig 2-ről 3 ezrelékre emelkedik az illeték, a 6000 forintos korlát megtartásával.
„A jogalkotás gyorsulása csak részben magyarázható azzal az egyszerű összefüggéssel, hogy az egyre több jogszabály egyre több módosítást kíván” – mondja a szakértő. Ezzel a logikával ugyanis a módosító és az „eredeti”, azaz új szabályozást adó jogszabályok százalékos aránya változatlan lenne – ám ez nem így van. A módosító jogszabályok aránya az elmúlt három évben is folyamatosan növekszik. A törvények esetén a 2011-es 55 százalék 2012-ben 72 százalékra, idén pedig 73 százalékra nőtt. A kormányrendeleteknél még látványosabb a növekedés, a módosító rendeletek száma ugyanis a 2011-es 45 százalékos arányról 2012-re 53 százalékra nőtt, idén pedig már 66 százalék.

Ráadásul úgy tűnik, hogy a módosító jogszabályok egyre fiatalabb normákat módosítanak, azaz a jogszabályok „szavatossági ideje” is rövidül. Ilyen mennyiségek és arányok mellett nem csoda, hogy a jogszabályok nyomon követése ma már kizárólag elektronikus adatbázisokkal lehetséges.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo