Az új szabályok a már meglévő EU-s portált (mini egyablakos rendszert vagy MOSS-t, Mini-One-Stop-Shop) bővítik ki a távértékesítési célú áfaregisztráció számára. Emellett új portált hoznak létre a harmadik országokból történő 150 euró érték alatti távértékesítések számára. Ez csökkenti majd az áfakövetelmények teljesítésének költségét az üzleti vállalkozások és fogyasztók közti tranzakciók esetében. Az áfát a fogyasztó tagállamában kell majd fizetni, ami biztosítja az adóbevételek méltányosabb tagállamok közti elosztását - hívta fel a figyelmet legfrissebb blogbejegyzésében Sztankó Dániel, az RSM Hungary vezető adószakértője.
Van ami olcsóbb lesz
Az egyablakos rendszer leveszi az online kereskedők válláról annak terhét, hogy minden országban, amelyben termékeket értékesítenek el kell végezzék az áfaregisztrációt. A Bizottság szerint ez a kötelezettség a vállalkozásoknak kb. 8 000 EUR összegű költséget jelent minden olyan Uniós ország esetében, amelyben értékesítenek.
A javaslat révén a társaságok adminisztratív terhei 95 százalékkal csökkenhetnének. Az egyablakos rendszer így összesen 2,3 milliárd euró megtakarítást biztosítana a vállalkozások számára, miközben a tagállamok számára a Bizottság
A startupok és kkv-k számára az új szabályok lényeges egyszerűsítést vezetnek be. A 10 000 EUR éves mértéket meg nem haladó határon átnyúló online értékesítések esetén a vállalkozások továbbra is alkalmazhatják az anyaországukban használatos áfa szabályokat.
Ez viszont drágul
Emellett az új szabályok megszüntetik a 22 eurónál alacsonyabb értékű Közösségen kívülről érkező küldeményekre vonatkozó kivételt. Körülbelül 15 millió kis küldemény kerül áfamentesen importálásra, és a jelenlegi rendszer visszaélésre ad lehetőséget. Míg az uniós vállalkozásoknak az eladott termékek értékétől függetlenül kell áfát felszámítaniuk, az importált termékek mentességet élveznek és pontosan e célból gyakran alacsonyabb árat határoznak meg rájuk.
Az új áfaszabályok 2019-től lépcsőzetesen léphetnek életbe.