Emberi jogokat is sérthet a Földtörvény

Megsértheti az Emberi Jogok Európai Egyezményét a tavaly hatályba lépett új Földtörvény a földhasználati és haszonélvezeti jogok törlése következtében, a Piac&Profitnak elküldött jogi vélemény szerint.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

A 2014. május 1. napjától hatályos új Földtörvény jelentősen szigorította a termőföld megszerzésére és használatára vonatkozó szabályokat, melyek közül az egyik legvitatottabb rendelkezés a földön fennálló használati és haszonélvezeti jogok „ex lege” törlése mely nem csak az EU jog szempontjából aggályos, hanem sértheti az Emberi Jogok Európai Egyezményét is.

Az új Földtörvény alapján a határozatlan időre, vagy 2014. május 1. napját követően lejáró haszonélvezeti és használati jogok - a közeli hozzátartozók között alapított ilyen jogosultságok kivételével – a törvény erejénél fogva, kárpótlás vagy kártalanítás nélkül megszűnnek és 2014. december 31-ig törlésre kerülnek az ingatlan-nyilvántartásból.

Az új Földtörvény uniós jognak történő megfelelését már vizsgálja az Európai Bizottság, azonban a fenti rendelkezések az Emberi Jogok Európai Egyezménye és az egyezmény nyomán kialakult strasbourgi joggyakorlat szempontjából is kifejezetten aggályos – hívta fel a figyelmet Dr. Schmidt Richárd európai uniós szakjogász SMC Partners Ügyvédi Társulás irodavezető partnere

A téma részletes hátterét itt olvashatja!

Tulajdonhoz való jog sérelme

Az Egyezmény 1.sz. kiegészítő jegyzőkönyve ugyanis deklarálja a magánszemélyek és jogi személyek tulajdonjogának védelmét, melyet a strasbourgi bíróság ítélkezési gyakorlata alapján tágan kell értelmezni. Az Egyezmény alapján a klasszikus tulajdonjogon kívül egyaránt védelemben részesülnek a tulajdonhoz hasonló egyéb jogosultságok, így a bérleti, használati jogok, engedélyek vagy a szellemi alkotások, sőt bizonyos esetekben még közjogi jellegű jogosultságok is (pl. nyugdíj, TB ellátások).

A közelmúltban a strasbourgi bíróság a tulajdonjog megsértése miatt marasztalta Magyarországot a különadóval kapcsolatban, illetve egy trafikengedély visszavonásával kapcsolatos ügyben, így a termőföldön fennálló használati jogok kétségkívül élvezik az Egyezmény védelmét.

Földet vettél volna? Nem fogsz!
Az alkotmányozáson kívül kevés törvénytervezetet kísért annyi indulat, mint a régebben elfogadott földtörvényt, ami nem is csoda, hiszen a jogszabály gyakorlatilag kizárja a magyar állampolgárok túlnyomó részét a földvásárlók köréből.
A strasbourgi bíróság számos döntésében kifejtette, hogy a tulajdonhoz való jog ugyan korlátozható, azonban a tulajdoni viszonyokba történő állami beavatkozásnak jogosnak és arányosnak kell lennie, megteremtve az egyensúlyt a tulajdonos alapvető jogai és a társadalmi érdekek között. A tulajdoni viszonyokba való beavatkozás során be kell tartani az alapvető eljárási garanciákat, és a tulajdontól való megfosztásért kártalanítás jár. Az új Földtörvény idézett rendelkezése ugyanakkor a fenti követelmények szempontjából kifejezetten aggályos, hiszen jelen a magyar jogalkotó anélkül szüntette meg a cégek föld felett haszonélvezeti, használat jogát, hogy az elvesztett jogosultságokért bármilyen kártalanítás járna.

Jogorvoslati jog sérelme

Ezt meghaladóan az új Földtörvény a használati/haszonélvezeti jogok törlése ellen kifejezetten kizárja a fellebbezési jogot. A földhivatali döntés ellen 30 napon belül legfeljebb a közigazgatási bírósághoz lehetne fordulni, a bíró azonban a magyar jog alapján dönt, mely alapján nehezen képzelhető el a közigazgatási határozat megsemmisítése, hiszen a földhivatal a hatályos magyar jogszabályok alapján járt el. A strasbourgi testület korábban a kormánytisztviselők indokolás nélküli felmentésével kapcsolatosan marasztalta Magyarországot a hatékony jogorvoslati jog hiánya miatt, mivel az indokolás nélkül elbocsájtott munkavállaló számára ugyan formálisan nyitva állt a munkaügyi bírósági előtti jogorvoslat, azonban az elbocsátás indokolás hiányában az nem hordozta magában a siker reális esélyét. Az új Földtörvény alapján hozott földhivatali törlő határozat elleni érdemi jogorvoslati lehetőség hiánya miatt tehát felmerül az Egyezmény 6. cikkének sérelme is, mely biztosítja a hatékony bírósághoz fordulás jogát, mint alapvető jogot.

A strasbourgi eljárás előfeltételei

Fontos kiemelni, hogy az Egyezményben foglalt jogok megsértése miatt a hatékony belföldi jogorvoslatok kimerítését követően 6 (hat) hónapon belül lehet az Emberi Jogi Bírósághoz fordulni. Mint ahogy azt fentebb említettük, a földhivatali döntés ellen a fellebbezés eleve kizárt, a bírói út pedig aligha kecsegtet a siker reményével, a strasbourgi esetjog alapján pedig nem kell kimeríteni nem hatékony jogorvoslati eszközöket. A földhivatalok 2014. év végén kezdték el hivatalból törölni a cégek és magánszemélyek haszonélvezeti, használati jogát az ingatlan-nyilvántartásból, tehát a fenti határidő a végéhez közeledik, így miden érintettnek érdemes mielőbb végiggondolni, hogy az ügyét elviszi-e Strasbourgig.

Csak a nemzeti parkok földjeire hajt a kormány
A Parlament Törvényalkotási Bizottsága elfogadta és parlamenti zárószavazásra terjesztette be az állami vagyonról szóló törvény csonka, kétharmados részek nélküli változatát. A természetvédő szervezetek szerint ezzel egyértelművé vált, hogy a kormány nem a földvagyon egységes kezelését célozza a tervezettel, hanem a nemzeti parki földek elvételét a természetvédelmi szervektől.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo