Olyan megható volt, ahogy Elon Musk a múlt heti, a New York Times-nak adott interjújában, olykor könnyekben kitörve mesélt arról mekkora árat kell fizetnie a Tesla szakmai sikereiért. Mesélt álmatlanságáról, a 120 órás munkahetekről, és a két marékkal szedett altatókról, nyugtatókról. Nos, a befektetők nem értékelték a kitárulkozást. Alig jelent meg 17-én az interjú, kilenc százalékot esett a pénteki zárásig a Tesla részvénye és e hét elején folytatta a szabadesést. Hétfőn a részvény még a 300 dolláros ár alá is benézett, miközben nem egészen két hete még 400 dolláron járt az árfolyam.
Elon Musk valóban nem úgy nyilatkozik, ahogy azt egy cégvezetőtől elvárhatnánk, de nem csak ebben különbözik egy "átlagos" főnöktől, éppen ez tette lehetővé, hogy olyat vigyen véghez, amit mindenki lehetetlennek tartott. Sikerre vitte a 2003-ban alapított Teslát, egy vadonatúj atuómárkát egy telített piacon, olyan elektromos autót kreált, amely népszerűségében messze megelőz minden más modellt, és hatalmas eredményei nyomán már nem tűnik olyan elképzelhetetlennek a teljes elektromos átállás a személygépjármű-szegmensben. A tesla példája nyomán kezdett minden más autógyártó komolyan foglalkozni az elektromos modellekkel. Ugyanakkor van igazság Bob Lutz szavaiban: Elon Musk az utóbbi hónapokban szemmel láthatóan elfáradt, egyre gyakrabban reagál támadólag, az alváshiány, túlterheltség amiről az interjúban beszél, arra utal, hogy kiégett, azaz burnout-szindrómában szenved.
Kiégve
A kiégés szakszóval leírt pszichés állapot lassan üzleti fogalommá válik. A fogalmát megalkotó Herbert J. Freudenberger pszichoanalitikus meghatározása szerint a burnout-szindróma a tartós érzelmi megterhelés (stressz) nyomán fellépő fizikai, emocionális, mentális kimerülés, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, a célok elvesztésével jár, s amelyet a saját személlyel, munkával, illetve másokkal szembeni negatív beállítódás jellemez.
A szakemberek szerint a leküzdés egyik fontos eszköze a sport, amely – mivel fiziológiailag a stresszre adott normális válasznak, a menekülésnek felel meg – alkalmas a levezetésre. Antidepresszánsok helyett mindenképpen a lélek ápolását javasolják. Az ezzel foglalkozó szakpszichológusok egy-egy szálat keresnek a mindennapokban, amelynek megváltoztatásával már jelentősen javulhat a helyzet anélkül, hogy a teljes egzisztenciális és szociális környezetet meg kellene változtatni. (Persze nem mindig a burnout áll a teljesítmény csökkenése hátterében. Van, amikor csak lustaságról van szó.)
Verseny kifulladásig
A kiégés legfontosabb kiváltó okai között szerepel az állandó teljesítménykényszer. A szakemberek szerint a „multitasking" működés hosszú távon nem fenntartható, mert túlságosan nagy stresszt jelent az agynak. Tüneteit először segélyszervezetek önkénteseinél figyelték meg, és azóta is áll, hogy „veszélyeztetettnek" minősülnek az erős érzelmi megterheléssel járó munkakörben – például a nevelésben, ügyfélkapcsolati területen vagy éppen vezetőként – dolgozók. Növeli a rizikófaktort az extrém felelősséggel vagy folyamatosan változó munkakörnyezettel járó foglalkozás is.
A mások elvárásainak való megfelelés nyomása, a teljesítménykényszer, a konkurenciától való félelem és végül, de nem utolsósorban az elismerés hiánya mind közrejátszik a kiégésszindróma egyre gyakoribb megjelenésében. Ahogy a korlátozás érzete is, amely ugyanolyan feszítő hatású, mint a túlterheltség. A merev követelmények, a korlátozott karrierlehetőségek, az egyedi kezdeményezések elfojtása éppoly káros lehet.