Ne az utolsó pillanatban indítsa el a hiteligénylést!
Támogatott beruházások és a szezonális vállalkozások esete klasszikus példa arra, hogy mekkora veszteség érheti cégünket, ha kicsúszunk a határidőből. Támogatásoknál akár a beruházás meghiúsulásához is vezethet, de legalább is a támogatás bizonyos részéről elesünk, ha nem tudjuk időben megkezdeni / (vagy épp befejezni) a támogatott beruházást. A KÁT engedélyes napelem kiserőmű projekteknél például a nyár végi határidő vészesen közeleg, ha határidő hosszabbítást kell kérni, az értékes támogatott időszak elvesztésével jár együtt… - hívták fel a figyelmet a Bankmonitor szakértői.
Szezonális tevékenységnél jelentős kiesést okozhat, ha a beruházás indításával lekéssük a fő szezont, azt az időszakot, amikor a legtöbb bevételt lehet realizálni – például egy szálloda, vagy panzió nyitása esetén. A nyári időszak bevétel kiesése pótolhatatlan. Egyik legnagyobb hibázási lehetőség az, hogy kizárólag meglévő banki ügyintézőnkre bízzuk magunkat, és elhisszük azt, hogy hitelünk biztosan meglesz. Valóban igyekezni is fog, de a végső döntés nem az ő kezében van. Sose bízzuk magunkat egy bankra, mert számtalan ok miatt meghiúsulhat egy hitelügylet (pl.: belső banki szabályok változása, egy kollega hirtelen lebetegedése, utolsó pillanatban felmerülő újabb előírt kritérium).
Akkor biztosítjuk cégünk számára a legjobb esélyeket, ha egyszerre több helyen is párhuzamosan futtatjuk hiteligényünket. Több munka ez tény, viszont ha az utolsó pillanatban kiderül kedvenc bankunknál, hogy valami miatt nem tudják megadni számunkra a kívánt hitelt, a talonban még mindig ott lehet egy pár másik banki ajánlat, nem kell nulláról kezdenünk a hiteligénylési folyamatot.
Hogyan kalkuláljunk?
Általánosságban leszögezhetjük, hogy egy beruházási hitelnél a hiteligény benyújtásától a hitel tényleges folyósításáig minimum két-három hónappal számolnia kell mindenkinek. A két hónap abban az esetben kivitelezhető, ha a bankok által kért adatokat, információkat időben a rendelkezésükre tudjuk bocsátani. A tapasztalat azt mutatja azonban, hogy mindig akad olyan banki kérés, ami a vártnál hosszabb idő alatt állítható elő. Szükséges hatósági engedélyek, igazolások beszerzésének tortúráját senkinek nem kell bemutatni például… Ha biztosra szeretnénk tehát menni, indítsuk el hiteligényünket legalább három hónappal a beruházás megkezdése előtt!
Mielőtt elhatározzuk a beruházás megkezdését, informálódjunk a finanszírozási lehetőségekről. Elképzelhető, hogy egy szakember olyan megoldást javasol, ami befolyásolja a beruházás megvalósításának módját is. Számtalan alkalmi vételi lehetőség kínálkozhat egy vállalkozás életében, amikor hirtelen kell dönteni a vásárlásról. Egy kedvező áron elérhető használt gépsor, egy egyébként ritka alkalommal megvásárolható patikajog… Sok esetben a tulajdonosok ilyenkor gyorsan, innen-onnan összeszedik a szükséges pénzösszeget – akár a napi működéshez szükséges forrás lekötésével is -, azzal a gondolattal, hogy majd utólag vesznek fel hitelt a megvásárolt eszközre, jogra. Sajnos ez nem mindig bizonyul a legjobb megoldásnak. Ilyenkor gyakran már csak kedvezőtlenebb feltételekkel érhető el a szükséges forrás, ha egyáltalán elérhető.
Ha már tulajdonba kerültünk, csak szabadfelhasználású hitelt tudunk igénybe venni, ami jóval drágább és alacsonyabb összegben elérhető, ráadásul rövidebb futamidő mellett. Ezzel szemben jelenleg vannak olyan elérhető források, amelyek enneél lényegesen olcsóbb és kedvezőbb megoldást biztosíthatnak: az eszközvásárlásra elérhető Széchenyi Beruházási Hitel 0 százalékos kamat mellett érhető el, akár 10 éves futamidő mellett.
Ne alapozzon kizárólag támogatott hitelre
0 százalékos kamat, 10 százalékos önerő mellett, igen impozánst kínálat… Kérdés, hogy tényleg megkapjuk-e és ha igen, mikor és az esetleges csúszás mennyibe kerül nekünk. Megtervezzük egy beruházás költségvetését, ajánlatot kérünk a kivitelezésre, szükséges anyagok beszerzésére, egyeztetünk a munkaerő rendelkezésre állásáról. Ilyenkor, ha csúszik a projekt megvalósításának ideje, akár minden borulhat… Emelkedhetnek az alapanyagárak, a kivitelezési költségek, a szükséges munkaerő későbbi időpontban már nem biztos, hogy rendelkezésünkre áll, és minden egyes hónap csúszással komoly pénzektől esünk el azzal, hogy a tervezett beruházás még nem tudott elindulni.
Mit tehetünk ezek kivédésére? Minden esetben azt javasoljuk, hogy a támogatott hiteligényléssel egy időben indítsuk el a piaci hiteligénylést is. Tény, hogy a 10 százalékos önerőnél magasabb, 20-30 százalékos a piaci hitelek elvárt önerő hozzájárulása, viszont a jóváhagyási folyamat hossza kiszámítható.
Legyen meg a döntési lehetőségünk: érdemes tovább várni a támogatásra, vagy valósítsuk meg a beruházást piaci hitelből, melyek igen kedvező feltételek mellett vehetők igénybe jelenleg. Ha szeretne információt kapni arról, hogy piaci alapon cége mekkora hitel felvételére alkalmas, használja a Bankmonitor vállalati hitel-kalkulátorát.