Miért esett vissza hirtelen a weboldalam látogatottsága?

A keresőkből érkező forgalom minden céges weboldal számára rendkívül fontos. Olykor azonban előfordul, hogy a látogatottságunk egyik napról a másikra visszaesik. A háttérben a Google büntetései állnak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

Az elmúlt hónapokban hazai cégek százai tapasztalhatták meg, milyen az, amikor egy weboldalt a Google megbüntet. A forgalom töredékére esik vissza, és hirtelen megszűnnek az ajánlatkérések is, elnémulnak a telefonok. Az első feladat ilyenkor kideríteni, hogy valóban mi is áll a háttérben. Az ite.hu szakértői segítenek.

Valóban büntetésről van szó?

Az első feladat annak beazonosítása, hogy valóban büntetésről van-e szó. Olykor a weboldaltulajdonosok akaratlanul is képesek nagy hibát okozni, így például megtiltják, hogy a Google robotjai feltérképezzék a weboldalt. Elsőként tehát azt kell megállapítani, hogy valóban a Google áll-e a háttérben, nem a weboldalunkkal van-e a hiba.

Azt, hogy egy weboldal szerepel-e a Google adatbázisában, könnyen ellenőrizhetjük. Írjuk be a keresőmezőbe az alábbi parancsot:

site:azéndomainen.hu (fontos: nincs üres karakter a kettőspont után!)

A parancsra a Google kilistázza azokat az aloldalakat, amelyek az adott domainről szerepelnek az adatbázisában. Ezzel ellenőrizhetjük, hogy a Google tud-e egyáltalán a weboldalunkról.

A Google büntetései

Ha a saját hibát kizártuk, akkor jöhet a következő feladat, meghatározni, hogy mely algoritmus okozta oldalunk büntetését. A Google viszonylag ritkán jelenti be az algoritmusfrissítéseit. Saját bevallása szerint is naponta finomít a rangsorolási módszerein, éppen ezért pontos válaszban ritkán reménykedhetünk. Szerencsére azonban van két algoritmus, amelynek frissítéséről a Google ha nem is minden esetben, de gyakran beszámol. Ezek a Panda és Pingvin algoritmus.

Ha ismerjük azt a dátumot, amikor weboldalunk forgalma hirtelen lecsökkent, és ismerjük az algoritmusfrissítések időpontját is, máris meghatározhatjuk, mi áll a büntetés hátterében.

Az algoritmusfrissítéseket sajnos jellemzően a Google alkalmazottai jelentik be saját Google Plus oldalukon, így ezek napi nyomon követése szinte lehetetlen, de szerencsére ma már a hazai keresőoptimalizálási hírportálokon erről is hírt kaphatunk, így jó eséllyel beazonosíthatjuk a minket büntető algoritmust.

Panda vagy Pingvin?

A hazai weboldalakat legnagyobb arányban a Panda és Pingvin algoritmus érinti negatívan. A Pingvin algoritmus esetén viszonylag könnyű a helyzet, mivel itt nagyon pontosan tudhatóak azok a dátumok, amikor a Google lefuttatta őket. A Pingvin algoritmus legutóbb 2014. október 16-án indult útjára. Ha weboldalunk forgalma ekkor esett vissza, akkor szinte biztos, hogy ez áll a visszaesés hátterében. A helyzetet némileg bonyolítja, hogy a Pingvin algoritmus azóta is fut, mind a mai napig, így az október 16. utáni visszaesés mögött is állhat ez az algoritmus.

A Panda algoritmus esetén már nehezebb a helyzet. Azt ugyan tudjuk, hogy a Google rendszeresen frissíti ezt az algoritmust, ám csak a nagyobb változásokról ad hírt. Így a legutóbbi bejelentés szeptember 23-án történt, de a SEO szakemberek szerint volt egy frissítés október 24-én is, és korábban is több alkalommal. A Panda estében tehát a büntetés behatárolása már közel sem annyira egyszerű.

Elavult az átlag magyar weboldal
Összességében véve nagy a lemaradás a nemzetközi online trendekhez képest és a keresőkre való optimalizálás terén is – ez derült ki többek között 130 000 hazai weboldal átvizsgálásából.
De miért büntet?

Ha tudjuk, melyik algoritmus büntetett minket, már csak a büntetés indokát kell megismerni.

A Pingvin algoritmus a weboldal linkprofilja miatt büntet. Ha egy weboldal kulcsszavas linkek sokaságát gyűjtötte be, ráadásul gyenge katalógusoldalakról, akkor van oka aggódni, mert a Pingvin algoritmus ezekre különösen érzékeny. (Itt talál további részleteket arról, hogy milyen linképítési módszerekért büntet a kereső.)

A Panda algoritmus ezzel szemben az oldalak tartalmi minősége alapján sorol hátra weboldalakat. Ha az adott weboldal minőségét gyengének ítéli meg, akkor bünteti az oldalt. Sokszor olyan technikai hibák is okozhatnak büntetést, amelyről a legtöbb weboldaltulajdonos nem is tud.

A büntetések azonosításának és a hibák orvoslásának ma már szinte könyvtárnyi irodalma van az interneten. A következő cikkekben ezekről a büntetésekről írunk részletesen.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo