Amikor a mosógép lopja el a PIN-kódunkat

A világnak  számolnia kell azzal, hogy a jövőbeli bűnözők avagy tetthelyek az internetre kapcsolt háztartási eszközök lesznek. Ezek az eszközök ideális célpontok a bűnözőknek, mert csak alapvető biztonsági funkciókkal rendelkeznek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Tavaly év végén derült fény arra a tényre, hogy mennyire sebezhetőek a válogatás nélkül internetre csatlakozó háztartási eszközök vagy elektromos készülékek, azaz az IoT-k (Internet-of-Things), amikor több százezer IoT készülékből álló hadsereg együtt hatalmas globális botnetként támadta az internetet. Ezeket az eszközöket gyakran aggasztóan könnyű feltörni, ugyanis a gyártók csak olyan alapvető biztonsági szoftverrel látják el őket, amelyek alapértelmezett jelszavakkal rendelkeznek, és nincs lehetőség szoftverfrissítésre, ezáltal védtelenek maradnak. (A tévéken keresztül is támadhatnak a bűnözők!)

Mindazonáltal, ahogy megfigyelhető az első számú fogyasztói elektronikai kiállításon, a CES2017-en, a következő évtizedben elég sok tárgy, eszköz, készülék – a funkcionálistól az élvezeti cikkeken át – nagy valószínűséggel egy alkalmazással együtt és vezeték nélküli funkcióval fog megjelenni. (És erre már csak néhány évet kell várni.)  A világnak és benne az embereknek pedig fel kell készülniük ezekre. Először is nagyon fontos, hogy az egyének, a szervezetek és a gyártók tisztában legyenek az interneten rejlő veszélyekkel, amelyeket a rosszindulatú programok és más támadások jelenthetnek, és a készülékek megfelelő védelméről gondoskodni kell, mielőtt azok csatlakoznának a világhálóra.

Hat IT-trend, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni
Tanulásra képes szoftverek, amelyek alkalmazkodnak a fogyasztók szokásaihoz, egymással kommunikáló fogkefék és bevásárlást intéző hűtők – csak néhány dolog, amelyek megkönnyítik az életünket a jövőben és egyben üzleti lehetőséget is jelentenek. Mutatjuk hogyan.
Másodszor a világnak számolnia kell azzal, hogy a jövőbeli „bűnöző, avagy tetthely” az IoT lesz.  Legutóbb az Amazon vállalat kapott olyan kérést, hogy tegye hozzáférhetővé a cég az Echo Dot nevű készüléke – egy digitális asszisztens – által összegyűjtött adatokat annak érdekében, hogy segítsen egy gyilkossági nyomozás során (az Amazon megtagadta a kérést). Az ilyen esetek ráirányítják a figyelmet az internetre csatlakoztatott eszközök növekvő szerepére egy-egy bűneset folyamán. Az ehhez hasonló hangaktivált szoftvereket büszkén mutatják be a CES 2017-en más cégek is, mint például a Google, az LG és sok más, egyéb gyártó. Érdemes szem előtt tartani az ilyen készülékek potenciális képességeit, mint például a készülékek közelében történő beszélgetések rögzítése. Nem nehéz belegondolni, hogy ha a hozzáférési jogosultságok védelme gyenge, akkor könnyen elképzelhető, hogy esetleg valaki más is hallja a diskurzust.

Az ilyen rendszerek integrálása egyre nehezebb lesz. Egyes fejlesztők már kísérleteznek olyan szoftverekkel, amelyek képesek hozzáadni vagy rendelkezni hangaktiválással, mint például a Photoshop. A kiberbiztonság világában soha nincs nyugalom. A csatlakoztatott eszközök használata sokszor előnyös, figyelemre méltó és szórakoztató, és általuk a világ boldogabb, egészségesebb és produktívabb lehet. Nem hagyhatjuk ugyanakkor figyelmen kívül, hogy megfelelő IT védelem nélkül sokkal kiszolgáltatottabbá válhatunk olyanoknak, akiknek a szándékai egyáltalán nem tisztességesek. Fontos szerepük van a készülékeket gyártó és a biztonsági cégeknek egyaránt: elengedhetetlen az együttműködés a két piac között, hogy a készülékek erős védelemmel bírjanak már az első perctől kezdve.

A Kaspersky Lab a következő biztonsági tanácsokat és információkat javasolja az új, összekapcsolt világban. Alkalmazzuk a legalapvetőbb biztonsági gyakorlatokat: aktiváljunk erős jelszavakat, rendszeresen ellenőrizzük és telepítsük a szoftverfrissítéseket, és használjunk megfelelő biztonsági szoftvert.

Tőlünk függ, hogy mire lesz képes az otthonunk
Az okosotthon nem sci-fi filmekbe illő helyszín, hanem valóság. A fogalom az automatizált, gazdaságos, kényelmes és nem utolsósorban biztonságos lakást jelenti. Az M2M technológia révén egy az okostelefonunkra letöltött app segítségével központilag vezérelhetünk bármilyen háztartási eszközt, berendezést, sőt az sem lehetetlen, hogy a lakásunk képeket küld a rendőrségnek vagy adatokat a háziorvosunknak. Hogy a számtalan technológiai újdonságból végül mi terjed el, az nagyrészt tőlünk függ.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo