A jövő pénteken hatályba lépő módosítás kiegészül azzal is, hogy az önkormányzati lakás, valamint a szolgálati lakás bérlete nem zárja ki a csok - régi nevén a szocpol - igénybevételét.
A rendelet eddig is a gyermekek számától tette függővé a minimális alapterületet, vagyis azt, hogy legalább mekkorának kell lennie a lakásnak ahhoz, hogy járjon utána a csok. Maga a támogatás is a gyermekek számától függ. A módosítás előírja, hogy a minimális alapterület számításnál figyelembe kell venni azokat a gyerekeket is, akik után korábban már igénybe vették a szocpol támogatást. A csok viszont nem jár utánuk.
Sokszor milliók múlhatnak a szabályok értelmezésén.
Például ha egy család négy gyermekkel költözik az új lakásba, akkor legalább 70, de legfeljebb 85 négyzetméteres lehet az új lakás, a csok pedig 1 millió 600 ezer forint. Amennyiben két gyermek után már korábban igénybe vette a család a szocpolt, a minimális alapterület akkor is legalább 70 négyzetméter, viszont a csok csak két gyermek után jár, amelynek összege 800 ezer forint.
A kormányrendelet alapján a családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) egyik feltétele, hogy az igénylő 15 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a NAV-nál nincs nyilvántartott köztartozása, vagy a kérelem benyújtásának időpontjában szerepeljen a köztartozásmentes adózói adatbázisban.
Az együttes nemleges adóigazolást a NAV állítja ki kérelemre, melynek illetéke háromezer forint. Az elektronikus ügyintézésre kötelezett magánszemélyek adóhatósági igazolás kiadással kapcsolatos kérelmeiket csak elektronikusan – az ügyfélkapun – vagy telefonon a NAV Ügyféltájékoztató és Ügyintéző Rendszerén nyújthatják be. Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezettek személyesen a NAV ügyfélszolgálatain és postán is benyújthatják kérelmüket.