Mire gondoljunk külföldi munka esetén?

Sok cég nem számol azzal, hogy a hosszabb időre külföldre utazó munkavállalók adminisztrációs és adózási kötelezettségei milyen kockázatokat rejtenek. A KPMG „Thinking Beyond Borders - Management of Extended Business Travelers" című kiadványából kiderül, hogy mire érdemes figyelni annak érdekében, hogy a cégek elkerüljék az esetleges, helyenként igen súlyos büntetéseket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

A magyar szabályozás
A munkáltatók és hosszabb távú üzleti úton lévő munkavállalóik a magyar szabályozási környezetben több olyan ponttal is találkozhatnak ahol bejelentési vagy adófizetési kötelezettség merül fel. Mitrik Kornélia kiemelte: „A legtöbb esetben a magyarországi munkavégzés engedélyköteles a külföldi állampolgárok számára. Különösen érdemes odafigyelni azon országok állampolgárainál, ahol vízumkényszer áll fenn, 90 napon túli tartózkodás esetén ugyanis munkavállalási vízum szükséges számukra. Kiemelten fontos az üzleti út időtartama alatt juttatott jövedelem teherviselőjének meghatározása, ugyanis ha a jövedelmet átterhelik, akkor a magánszemélyt már egy nap itt tartózkodás esetén is adófizetési kötelezettség terheli. Tehát érdemes konzultálni szakemberrel, hogy az egyes pontoknak való meg nem felelés negatív következményei elkerülhetők legyenek.”

„Ha például a kéthetes projektnek induló külföldi munka három hónaposra nyúlik, a munkáltatók általában ezt továbbra is üzleti útnak tekintik, holott könnyen lehet, hogy a helyzetet már a kiküldetésre vonatkozó szabályok szerint kellene kezelni. Mindennek súlyos következményei lehetnek" - mondja Mitrik Kornélia, a KPMG szenior adótanácsadója.

A szakértő kiemelt néhány kérdést, amit érdemes végiggondolni a külföldi munkavállalás kapcsán: szükség van-e munkavállalási engedélyre, vízumra, a célországba számlázzák-e a munkabért, aminek már adózási konzekvenciái is lehetnek, stb. Tapasztalata szerint a cégek a vízumkötelezettségnek még csak-csak eleget tesznek, de az adóvonzatokra már sokkal kisebb hangsúlyt fektetnek. A következmények azonban korántsem elhanyagolhatóak: ha egy APEH-vizsgálat alatt fény derül a szabálytalanságra, a külföldi személy magyarországi munkáját feketemunkának is minősíthetik, sőt, a szankciók között a kiutasítás is szerepelhet. Hosszabb távú következmény lehet például egy későbbi munkavállalási kérelem elutasítása is.  

Ami a legnehezebb

Rosheen Garnon, a KPMG International Executive Services nemzetközi vezetője szerint a társaságok számára a legnagyobb kockázatot a hosszabb üzleti utakhoz, vagyis a munkavállalók 30 és 180 nap közötti időszak során történő külföldi munkavégzéséhez kapcsolódó adózási kötelezettségeknek való megfelelés, társadalombiztosítási és bevándorlással összefüggő követelmények jelentik.

„Az üzleti vezetők esetleg anélkül döntenek munkavállalóik üzleti útjának meghosszabbításáról, hogy egyáltalán tudatában lennének döntésük jövedelemadót érintő, valamint társadalombiztosítási és bevándorlási vonatkozásaival. Formális nyomon követési rendszer hiányában a munkavállaló kinntartózkodása gyakran észrevétlen, amíg nem merül fel valamilyen probléma, mivel ezeknek az üzleti utaknak nincs olyan hivatalos formája, mint egy kiküldetésnek" - mondta Rosheen Garnon.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo