Ötödik éve mérik fel, hogy ha az éves jövedelmünket nézzük, akkor az év melyik napja az, amikor végre letudjuk az állammal szembeni kötelezettségeinket. Ez idén Magyarországon július 16-ára esik. Az átlagos tényleges adóterhelés, amely figyelembe veszi az szja mellett az áfát és a tb-járulékot is, 53,86 százalék Magyarországon, ez az ötödik legmagasabb érték az EU-ban.
A The Foundation for European Reform és az Institut Économic Molinari (IEM) megbízása alapján az E&Y által készített felmérés tanulsága szerint ennél csak az osztrákoknál, a franciáknál és a belgáknál virrad fel később az a nap, amit a szerzők „az adófelszabadulás napjának” neveznek. Egy átlag belga számára folyó év augusztus 6-án, egy franciának július 28-án, egy osztráknak pedig július 26-án köszönt be ez a nap. A következő a sorban Magyarország megelőzve a görögöket, a németeket és a románokat - írja a HR Portál.
A ciprusiak vannak a legjobb helyzetben, náluk már március 21-én beköszöntött ez a nap. Lehet irigyelni még az íreket, a máltaiakat, a briteket és a bolgárokat. Magyarországon 2011 óta 21 nappal került korábbra a jeles nap, a szerzők szerint az egykulcsos szja bevezetése miatt. Ugyanakkor az is kiderül, hogy az átalányadót alkalmazó országok összességében nagyobb mértékben (46,3 százalék az átlag) adóztatnak, mint a progresszív adózást (44,98 százalék) választó tagállamok.