Magyarországnál csak Bulgária, Csehország és Románia olcsóbb

Nagyon nagy különbségek voltak az áruk és szolgáltatások árszintjében az Európai Unió különböző tagállamaiban tavaly: Dániában volt a legdrágább az élet, Bulgáriában pedig a legolcsóbb.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legalábbis ez derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentéséből. Az Európai Unió átlagát 100 százaléknak tekintve Dániában az árszínvonal 139 százaléknak felelt meg, Írországban 125, Luxembourgban és Svédországban pedig egyaránt 124 százaléknak. Az árak Bulgáriában voltak a legalacsonyabbak, az uniós átlag 48 százalékát tették ki, majd Románia következik 52 százalékkal, Lengyelország 53 százalékkal, majd Magyarország 60 százalékkal.

A külföldiek már nem vágynak balatoni nyaralóra
Erősen indult a balatoni nyaralóvásárlási szezon, 2017 első négy hónapjában az Otthon Centrum szerint megközelítőleg 600 ingatlan cserélt gazdát a Balaton parti településeken, és ha ez az ütem egész évben kitart, akkor a forgalom 2017-ben átlépheti a 2400-at. Viszont már csak a hazaikat izgatja a magyar tenger.
Az összehasonlítható élelmiszerek és nem alkoholos italok kosarát tekintve az árszínvonal az uniós átlag 62 százaléka és 148 százaléka között mozgott. A listát ebben a kategóriában is Dánia vezeti 148 százalékkal, majd Svédország (126 százalék), Ausztria (123 százalék), Luxembourg (121 százalék), valamint Írország és Finnország (mindkettő 120 százalék) következik. A legalacsonyabb árakat Romániában és Lengyelországban (mindkettő 62 százalék), Bulgáriában (71 százalék), valamint Magyarországon és Litvániában (egyaránt 80 százalék) mérték. Az alkoholos italok és dohánytermékek kategóriájában nagy árkülönbségek vannak, alapvetően az ezen cikkekre nemzeti hatáskörben kivetett adók miatt. A legolcsóbb Bulgária, az uniós átlag 56 százalékával, majd Magyarország jön, 67 százalékkal, Lengyelország 68 százalékkal és Románia 69 százalékkal. Az élcsoportot Írország és Nagy-Britannia vezeti 175, illetve 162 százalékkal, majd messze leszakadva a skandináv országok következnek, Finnország 135 százalékkal, Svédország 128 százalékkal és Dánia 122 százalékkal.

Az éttermek és hotelek háromszor drágábbak Dániában mint Bulgáriában. Az uniós átlag 60 százalékán áll Magyarország, ennél csak Bulgáriában (44 százalék), Romániában (53 százalék) és Csehországban (56 százalék) alacsonyabbak az árak. A legdrágább Dánia, 150 százalékkal, Svédországban 144, Finnországban pedig 127 százalékot tesz ki ez az arány.

Bulgáriában a legolcsóbbak a ruházati cikkek, az árszint az uniós átlag 81 százalékát tette ki, majd Magyarország következik 82 százalékkal, illetve Nagy-Britannia 89 százalékkal. Az ellentétes póluson, Svédországban 136 százalékra rúgott ez az arány. A személyszállító eszközök esetében a Csehországban mért 78 százalék és a Dániában mért 146 százalék között sávban szóródtak az uniós tagállamok. Magyarország 87 százalékkal az utolsó harmadban szerepel.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo