Kitört a háború a Ryanair és a magyar kormány között

Ahogy várható volt a légitársaságok a repülőjegyadót arcizomrándulás nélkül áthárítják az utasokra. A Ryanair ezt már meg is tette és erről e-mailben értesítette utasait.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány számára elfogadhatatlan a Ryanair tisztességtelen jegyárusítási gyakorlata, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter ezért fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését indítványozta. A miniszter közleményében emlékeztetett arra, hogy a kormány a magyar családok védelme érdekében extraprofit-különadók kivetéséről döntött, más ágazatok között a légitársaságokra vonatkozóan is.

Precedens jellegű konfliktus kezdődött (Fotó: Ryanair)

A kormány minden érintett számára világossá tette, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat és mindent megtesz azért, hogy megakadályozza a különadók továbbhárítását a lakosságra. A kormány előre jelezte: minden egyes ilyen esetben alapos vizsgálatot fog lefolytatni, a káros gyakorlattal szemben szigorúan lép fel - olvasható a közleményben.

A probléma egyik oka, hogy a nyugati világban nincs olyan gyakorlat, miszerint a vállalatoknál átírnák az üzleti tervet, az elvárt üzleti haszon számait egy a magyarhoz hasonló különadó miatt. A cégek tulajdonosai, befektetői ezt nem is értenék. A menedzsereknek hozniuk kell azt a bevételt, amit elvárnak tőlük a befektetőik. Ráadásul egy ország adórendszere egy nyugati cég számára olyan költséget, olyan előzetes megállapodást jelent, amit előre kalkulálnak és amit nem illik egyoldalúan módosítani. Így a Ryanair eljárása semmiféle meglepetést nem okozhatott a hozzáértőknek. Talán az egy kicsit necces, hogy a már megvett jegyekhez is hozzácsapták a repülőjegyadót. Nem számszakilag necces, hanem inkább üzletpolitikailag, utasaikkal szemben. Az így megsarcolt emberek nem biztos, hogy őket választják legközelebb is. A kormány ígérete, hogy majd jól nem engedik meg a cégeknek a különadók áthárítását, inkább csak porhintésnek tekinthető. A légitársaságoknál még talán követhető, hogy melyik cég miképpen jár el a különadó tekintetében, mert ott egyetlen termék van, de egy több tízezer árucikket forgalmazó kereskedőnél, hogyan? Ehhez ellenőrizni kellene a termékek beszerzési árát a wc papírtól kezdve a szójaszószig. Érdekfeszítő feladat lenne.

"A kormány elfogadhatatlannak tartja és a leghatározottabban elutasítja, hogy a Ryanair a légitársaságokra kivetett extraprofit-különadóját áthárítja az utazókra. Különösen visszás, hogy a korábban eladott jegyekre vonatkozóan a Ryanair már megkezdte ezt a gyakorlatát" - írta a gazdaságfejlesztési miniszter.

Nagy Márton ezért fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését indítványozta annak érdekében, hogy a kormányhivatal illetékes szervei a fogyasztóvédelmi jogkörüknél fogva alaposan vizsgálják meg és lehetőség szerint akadályozzák meg a légitársaság tisztességtelen eljárását - áll a közleményben.

A miniszter indítványozta azt is, hogy a hatóság vizsgálja meg a Ryanair jegyárképzési gyakorlatát, hogy az minden európai normának és elvárásnak megfelel-e, főként annak ismeretében, hogy ilyen légitársaságokat terhelő adó Európa nagyon sok országában már régóta érvényben van.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo