Döntött Brüsszel: tilthatjuk a GMO növényeket

Az uniós tagállamok akkor is korlátozhatják vagy tilthatják területükön a géntechnológiával módosított növények (GMO-k) termesztését, ha az uniós szinten egyébként engedélyezett: erről döntött a Parlament kedden.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az eredetileg 2010-ben benyújtott jogszabálytervekről végül decemberben a Parlament és a Tanács között született megállapodást csaknem négy évig hátráltatta a GMO-kat támogató és az azokat ellenző tagországok Tanácson belüli vitája. „A megállapodás nagyobb teret enged azoknak a tagállamoknak, akik szeretnék területükön betiltani a GMO-k termesztését. Ugyanakkor ez a döntés nem jelenti a GMO-k mellett kiállók és az azt ellenzők közötti vita végétˮ - mondta a témáért a Parlamentben felelős Frédérique Ries belga liberális képviselő. „Ami pedig a továbbiakat illeti, én bízom a Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker hivatalos ígéretében a GMO-kkal kapcsolatos demokratikusabb európai döntéshozatalra és a valóban független kutatásokra vonatkozóan."

Korábbi cikkünkből megtudhatja, mely hazai élelmiszerek GMO-mentesek!

Kockázatelemzés és kockázatkezelés

Az új szabályok értelmében a tagállamok környezetvédelmi szempontokra hivatkozással is betilthatják a GMO-k termesztését. Ez alól csak azok a szempontok képeznek kivételt, amelyet az Unió élelmiszerbiztonsági ügynöksége, az EFSA már felmért.

A tagállamok többek között várostervezési igényekre, társadalmi és gazdasági hatásokra, más termékek szennyezésére, vagy mezőgazdaság-politikai célokra való hivatkozással tilthatják meg a GMO-k termesztését. A tagállamok egyes konkrét növényfajtákat, vagy egyes tulajdonságot hordozó növényeket is betilthatnak.

(Itt találja GMO-térképünket, amiből megtudhatja, hol mennyi génmanipulált élelmiszert termesztenek.)

A tiltás bevezetése előtt a GMO-t előállító cég elfogadhatja piaci engedélyének korlátozását, azonban a tagállam egyoldalúan akkor is érvényesítheti a termény betiltását, ha a gyártó vitatja a lépést. Az Európai Unióban jelenleg a MON810 kukorica az egyetlen termesztett génmódosított növény. Az „Amforaˮ génmódosított krumplit az Európai Bizottság engedélye ellenére 2013-ban betiltotta az Európai Unió Elsőfokú Bírósága.

GMO: Óriási lehetőségek és óriási veszélyek
Bár az európai polgárok nagyrészt a génmanipuláció-mentes mezőgazdaság hívei, ennek ellenére az Európai Unió a tagállamokban engedélyezte az emberi és állati fogyasztásra szánt génmódosított termékek kereskedelmét, valamint a repce, a kukorica és a szója esetében a termesztését is.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo